25 راه حل مفید و عالی برای کنترل خشم

به گزارش کولو، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: خشم احساسی طبیعی است که اگر به حل مسئله ای یاری مفید است، چه در خانه و چه در محل کار. اما اگر خشم موجب خشونت و شلیک احساسات منفی و برخوردهای فیزیکی گردد می تواند دردسرساز گردد.

25 راه حل مفید و عالی برای کنترل خشم

کنترل خشم برای یاری به اجتناب از درگیری و انجام کاری که پشیمانی به بار بیاورد اهمیت زیادی دارد. قبل از اینکه احساس خشم شدت بگیرد می توانید از روش های خاصی برای کنترل آن بهره ببرید.

معکوس بشمارید

از ده معکوس بشمارید (یا تا ده بشمارید). اگر واقعا عصبانی هستید از 100 آغاز کنید. در مدت زمانی که مشغول شمردن هستید ضربان قلب تان آرام می گردد و خشم تان نیز فروکش خواهد نمود.

نفس عمیق بکشید

وقتی عصبانی هستید نفس های تان سطحی و سریع می شوند، اما باید این رویه را معکوس کنید. نفس های عمیق و آرام بکشید؛ با بینی دم بگیرید و با دهان تان بازدم انجام دهید و چند بار این کار را تکرار کنید.

قدم بزنید

قدم زدن و راه رفتن اعصاب تان را آرام می نماید و از خشم تان می کاهد. به پیاده روی بروید، دوچرخه سواری کنید و یا چند حرکت با توپ انجام دهید. هر فعالیتی که پاهای تان را به تحرک وادارد برای ذهن و بدن تان خوب است.

عضلات تان را شُل کنید

به آرامی تمام عضلات بدن تان را ابتدا منقبض و سپس ریلکس کنید. همزمان با این کار، نفس های آرام و عمیق و آگاهانه بکشید.

عبارتی را که آرام تان می نماید با خود تکرار کنید

عبارت یا کلمه و یا جمله ای را پیدا کنید که یاری تان می نماید آرام شوید و تمرکزتان را به دست بیاورید. هر وقت عصبانی می شوید بارها آن عبارت را پیش خودتان تکرار کنید. سخت نگیر، آرام باش و همه چیز درست خواهد شد، نمونه های خوبی هستند.

بدن تان را بکشید

چرخش گردن و شانه ها حرکات یوگا مانند بسیار خوبی هستند که یاری تان می نمایند بدن و هیجانات تان را کنترل کنید. به هیچ ابزار خاصی هم احتیاج ندارید.

فکرتان را به چیز دیگری مشغول کنید

به یک اتاق ساکت بروید، چشمها را ببندید و خودتان را در یک فضای آرامشبخش تصور کنید، روی جزئیات تصویرتان تمرکز کنید: رنگ آب، درخشش نور خورشید، بلندی کوهها، صدای پرنده ها، صدای باران و ...، این تمرین یاری تان خواهد نمود به آرامش برسید و خشم تان کنترل گردد.

موزیک گوش دهید

بگذارید نوای موسیقی شما را از احساس خشم تان دور کند. هدفون تان را بگذارید یا داخل اتومبیل تان بنشینید و موزیک مورد علاقه تان را پخش کنید (هوی متال گوش ندهید!).

هیچ حرفی نزنید

وقتی عصبانی هستید ممکن است وسوسه شوید کلماتی به زبان بیاورید که مناسب نیستند و کار را خراب تر کنید. تصور کنید لب های تان بهم چسبیده اند، همانطور که وقتی بچه بودید و نمی خواستید حرفی را بزنید این کار را می کردید. زمانی که بدون حرف زدن می گذرانید به شما فرصتی می دهد تا افکارتان را جمع و جور کنید.

با خودتان خلوت کنید

از انجام هر کاری دست بکشید، دور از دیگران بنشینید و در خلوت خوتان ماجرا را آنالیز کنید و سعی کنید هیجانات خود را خنثی کنید. حتی شاید متوجه شوید این زمانی که دور از دیگران هستید آنقدر یاری تان می نماید که می خواهید بخشی از روتین روزمره تان باشد.

کار مفیدی انجام دهید

انرژی منفی خشم تان را مهار کنید؛ نامه ای بنویسید، یا کار خوبی برای کسی انجام دهید. انرژی و هیجان تان را برای انجام یک کار خوب و سالم صرف کنید.

احساسات تان را روی کاغذ بیاورید

چیزی را که نمی توانید به زبان بیاورید مطمئنا می توانید بنویسید. در خصوص احساسی که دارید و جوری که دوست دارید به آن جواب بدهید بنویسید. خشم تان را به وسیله کلماتی که به روی کاغذ می آورید بروز دهید و پردازش کنید تا آرام شوید و چیزهایی را که باعث عصبانیت تان شده اند بازبینی کنید.

سریع ترین راهکار را پیدا کنید

شاید از این عصبانی باشید که فرزندتان باز هم بدون اینکه اتاقش را مرتب نموده باشد به ملاقات دوستش رفته است. در اتاقش را ببندید. شما می توانید با دورکردن موضوع عصبانیت از جلوی چشم تان، موقتا خشم تان را خاموش کنید. در هر موقعیتی به دنبال یک راهکار مشابه بگردید.

واکنش تان را تمرین کنید

با تمرین و بازگو کردن چیزی که قرار است بگویید یا واکنشی که قرار است نشان بدهید پیش خودتان از یک کشمکش یا درگیری جلوگیری خواهید کرد. در ضمن این تمرین به شما فرصتی می دهد تا راهکار های ممکن را پیش خودتان امتحان کنید.

علامت ایست! را پیش خود متصور شوید

این سمبُل جهانی توقف یاری تان می نماید وقتی عصبانی هستید آرام شوید و راهی است فوری برای اینکه جلوی خودتان را بگیرید و دست به یک واکنش ناگهانی نزنید یا حرفی از دهان تان بیرون نیاید که بعدا پشیمان شوید. کمی فاصله دریافت از موقعیتی که در آن هستید، گاهی واقعا جادو می نماید.

روتین تان را تغییر دهید

اگر اغلب دیر از خواب بیدار شدن باعث می گردد بدون نوشیدن قهوه صبح تان خانه را ترک کنید و همین شما را عصبانی می نماید، پس باید تغییری در روتین تان ایجاد کنید تا صبح زودتر از خواب بیدار شوید و فرصت خوردن صبحانه را داشته باشید.

با یک دوست حرف بزنید

در حوادثی که عصبانی تان می نمایند غوطه ور نشوید و با توضیح ماجرایی که عصبانی تان نموده برای یک دوست صمیمی و قابل اعتماد که حامی شماست هم خودتان را سبُک کنید و هم نظرش را بخواهید و با او مشورت کنید.

بخندید

هیچ چیزی مثل یک حال خوب، حال بد را شکست نمی دهد. با پیدا کردن راههایی برای خندیدن، خشم تان را فروبنشانید، حالا چه با بازی کردن با بچه ها و چه با تماشای ویدیوهای خنده دار.

بابت چیزهای خوبی که دارید قدردان باشید

وقتی همه چیز بد و ناراحت نماینده به نظر می رسد، لحظه ای مکث کنید و روی چیزهای خوب و درستی که وجود دارد تمرکز کنید. ببینید چه نعمت هایی در زندگی تان دارید که یاری تان می نمایند خشم تان را خنثی کنید و شرایط را تغییر دهید.

پیش از واکنش نشان دادن به خودتان زمان بدهید

وقتی عصبانی هستید اولین کاری که به ذهن تان می رسد احتمالا آن چیزی نیست که باید بگویید. پیش از واکنش نشان دادن چند دقیقه به خودتان زمان بدهید. این فرصت یاری تان می نماید آرام و عاقل شوید.

نامه ای بنویسید

به کسی که عصبانی تان نموده پیغام یا ایمیلی بنویسید و سپس آن را پاک کنید. اغلب، بروز هیجان و احساس، تمام آن چیزی است که احتیاج دارید، حتی اگر هیچکس آن را نبیند.

تصور کنید فرد خطاکار را بخشیده اید

شهامت ِ بخشیدن کسی که کار اشتباهی نموده چیزی است که به مهارت هیجانی احتیاج دارد. اگر تا این حد شهامت ندارید دست کم می توانید تصور کنید فرد خطاکار را بخشیده اید و خواهید دید که خشم تان فروکش می نماید.

با فرد خطاکار همدلی کنید

سعی کنید خود را جای فرد خطاکار بگذارید و شرایط را از دید او ببینید. وقتی ماجرا را از زبان او برای خود توضیح می دهید و می بینید، به درک جدیدی می رسید که از عصبانیت شما خواهد کاست.

خشم تان را بروز دهید

ایرادی ندارد که احساس تان را به زبان بیاورید، به این شرط که خودتان را به درستی کنترل کنید. از یک دوست قابل اطمینان بخواهید نقش طرف مقابل را برای تان بازی کند. ناگهان منفجر شدن و با خشم جواب دادن هیچ مسئله ای را حل نمی نماید. اما یک گفتگوی معقولانه یاری تان می نماید از استرس تان کم کنید و خشم تان را فروبنشانید. در ضمن از مسائل بعدی نیز جلوگیری خواهید کرد.

یک کار خلاقانه انجام دهید

خشم تان را به یک کار خلاقانه تبدیل کنید. دیواری را رنگ بزنید، باغچه را زیر و رو کنید یا بالکن را تمیز کنید. هیجانات ما قدرتمندند و می توانند به ما خلاقیت بدهند پس از آنها برای کاهش خشم تان بهره ببرید.

حرف آخر

خشم، هیجانی طبیعی است که همه افراد گهگاه تجربه اش می نمایند. اما اگر کسی هستید که خشم تان اغلب کار دست تان می دهد پس حتما باید راهی برای کنترل آن پیدا کنید. اگر توصیه های گفته شده یاریی به شما نکردند حتما با یک پزشک مشورت کنید. متخصص اعصاب و روان و یا یک درمانگر می تواند یاری تان کند فاکتورهای پنهان در خشم تان را پیدا کنید و رویشان کار کنید.

منبع: healthline

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 229

به "25 راه حل مفید و عالی برای کنترل خشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 راه حل مفید و عالی برای کنترل خشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید