آیا باید نگران شیوع هانتاویروس بود؟

به گزارش کولو، به گزارش تجارت نیوز، طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از امراض ایالات متحده آمریکا هانتاویروس ها خانواده ای از ویروس ها هستند که به وسیله جوندگان شیوع می یابند و شیوع های پیشین این ویروس مبتلایان و قربانیان زیادی برجای نگذاشته است.

آیا باید نگران شیوع هانتاویروس بود؟

رسانه های چینی اعلام کردند که یک مرد چینی در استان یون نان این کشور در راه بازگشت به استان شاندونگ در اتوبوس جان باخته است. تست هانتاویروس این مرد مثبت اعلام شده و از 32 سرنشین دیگر اتوبوس نیز تست این ویروس گرفته شده است.

این خبر در حالی منتشر شده که کروناویروس در سراسر دنیا تا به امروز بیش از 414 هزار نفر را مبتلا نموده و بیش از 18 هزار و 500 نفر نیز در اثر ابتلا جان خود را از دست داده اند.

با وجود اعلام شرایط اضطراری در کشورهای سراسر دنیا به دلیل شیوع کروناویروس، هنوز هیچ مدرکی برای آنکه هانتاویروس را بتوان تهدیدی برای سلامت عمومی در نظر گرفت، وجود ندارد.

به گفته متخصصان موارد ابتلا به هانتاویروس بسیار نادر بوده و این ویروس با تماس مستقیم و نزدیک با ادرار، فضولات و آب دهان جوندگانی مانند موش ها منتقل می گردد.

همچنین همه موش ها نیز ناقل هانتاویروس ها نبوده و تنها بعضی گونه های خاص می توانند این خانواده از ویروس ها را منتقل نمایند.

به گفته متخصصان، انتقال فرد به فرد هانتاویروس ها بسیار نادر بوده و تا به امروز تنها چند مورد نادر در کشورهای شیلی و آرژانتین دیده شده که مربوط به نوعی خاص از هانتاویروس ها به نام ویروس آندس بوده است. این موارد نادر انتقال فرد به فرد نیز تنها با ارتباط مستقیم و نزدیک با فرد بیمار اتفاق افتاده بوده است.

موارد ابتلا به هانتاویروس در ایالات متحده آمریکا اغلب با سندروم ریوی هانتاویروس بروز یافته و مسائل ریوی در پی دارد با علائمی همچون تب، خستگی، درد عضلانی، سردرد، سرگیجه، لرز و مسائل شکمی همراه بوده است. همچنین در صورتی که مسائل ریوی تشدید شده و ریه آب بیاورد، سرفه و تنگی نفس نیز در فرد مبتلا رخ می دهد.

این درحالی است که موارد ابتلا به هانتاویروس ها در اروپا و آسیا اغلب با تب خونریزی دهنده با سندروم کلیوی بروز می یابد و علائمی همچون درد، تب، لرز، حالت تهوع و تاری دید به همراه دارد. موارد وخیم تر ابتلا منجر به نارسایی شدید کلیه نیز خواهد شد.

البته شیوع این ویروس ها تا به امروز چندان گسترده نبوده است، به طوری که بین سال های 1993 تا 2017 میلادی تنها 728 مورد ابتلا در ایالات متحده آمریکا گزارش شده که هیچ کدام کشنده نبوده است. این در حالی است که از اواخر ماه ژانویه که اولین مورد ابتلا به کروناویروس جدید در آمریکا گزارش شد تا به امروز بیش از 51 هزار مورد ابتلا به ثبت رسیده که بیش از 650 نفر از آن ها جان باخته اند.

به گزارش یواس آ تودی، در سال 1993 میلادی هانتاویروس در چند ایالت از آمریکا شیوع یافت. در سال 2012 میلادی نیز شیوع این ویروس در این کشور 10 نفر را مبتلا نموده و در سال 2017 میلادی تنها 17 مبتلا در ایالات متحده برجای گذاشت.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 913

به "آیا باید نگران شیوع هانتاویروس بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا باید نگران شیوع هانتاویروس بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید