ایرادات بودجه 98 از نگاه حاجی بابایی

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس لایحه بودجه سال 98 را دارای چند ایراد اساسی دانست.

ایرادات بودجه 98 از نگاه حاجی بابایی

حمیدرضا حاجی بابایی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه لایحه بودجه 98 که از سوی دولت به مجلس ارسال شده است، چند ایراد اساسی دارد، اظهار کرد: علی رغم همه نکات مثبت بودجه 98، دولت به چند نکته توجه نداشته است و باعث بروز چند مشکل اساسی در بودجه شده است.

وی در رابطه با نخستین ایراد وارده بر بودجه ارسالی دولت به خانه ملت، گفت: عدم شفافیت به معنی وجود نواقص در منابع شرکت ملی نفت، گاز و پخش فرآورده های نفتی که 70 درصد بودجه شرکت های دولتی را به خود اختصاص می دهد. عدد و رقم بودجه به صورت شفاف همانند تبصره 14 بودجه در سقف ماده وحد نیامده است، در سقف درآمد عمومی نیز در این مورد بیان نشده است.

نماینده مردم همدان و فامنین در خانه ملت، افزایش 20 درصدی حقوق را مساوی با بی عدالتیدانست و مطرح نمود: با توجه به تورم موجود افزایش 20 درصدی حقوق ها مساوی با بی عدالتی است و در واقع این مورد به معنی انداختن توپ در زمین مجلس است.

حاجی بابایی پیشنهاد 2 هزار میلیارد تومان برای همسان سازی و متناسب سازی حقوق شاغلین، بازنشستگان کشوری و لشکری را دیگر ایراد اساسی وارد بر بودجه 98 خواند و ادامه داد: عدم توجه به مشکل و متناسب سازی حقوق کارگران و عدم توجه به میزان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی چهارمین مشکل اساسی بودجه 98 است.

وی ایراد دیگر بودجه 98 را مربوط به آموزش وپرورش با بودجه پیشنهادی 48 هزار میلیارد تومان به اندازه هزینه اجتناب ناپذیر و پاداش بازنشستگان دانست و اظهار کرد: در بودجه 98، آموزش و پرورش با کسری 8هزار میلیارد تومانی روبه رو است چراکه بدهی 5 هزار میلیارد تومانی سال 97 به بودجه 98 منتقل می شود.

وی با اشاره به نبود پیشنهاد و تصمیم مناسب در رابطه با تبصره 14بودجه 98، اظهار داشت: در تبصره 14 دولت علی رغم درآمد مناسب تعریف شده 144 هزارمیلیارد تومان اجتناب ناپذیر، پیشنهاد و تصمیم مناسبی نگرفته است و آن را به مجلس و نمایندگان واگذار نموده است.

حاجی بابایی با بیان اینکه خصوصی سازی آموزش وپرورش زنگ خطر بزرگی را به صدا درآورده است، اظهار کرد: دیگر مشکل اساسی بودجه 98، تعیین مبلغ 51 هزار میلیارد تومانی برای اوراق مشارکت است که عامل بروز تبعات سنگین و تحمیل مسائل مالی و پروژه های عمرانی است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بار دیگر به عدم شفافیت بودجه 98 تاکید نمود و گفت: بودجه پیشنهادی، بودجه تعیین و شفافی برای اشتغال زایی 1 میلیون و 33 هزار نفر نیست.

حاجی بابایی از نبود برنامه برای کاهش هزینه ها در بودجه 98 سخن گفت و اعلام کرد: دولت برای کاهش 15 درصدی ساختار مدیریت به استثنای مدارس، کار خاصی ننموده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عدم توجه به اقشار کم درآمد و بی بضاعت همانند کارگران فصلی که تحت پوشش ارگان و یا سازمان خاصی مانند بهزیستی و کمیته امداد نیستند را دیگر ایراد اساسی وارد بر بودجه 98 دانست و اعلام کرد: در تبصره 14 بودجه 98، 7 هزار میلیارد تومان برای اقشار کم درآمد و تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد درنظر گرفته شده است این درحالیست که دولت برای اقشار کم درآمد و بی بضاعت همانند کارگران فصلی که تحت پوشش ارگان و یا سازمان خاصی مانند بهزیستی و کمیته امداد نیستند بودجه ای درنظر نگرفته است.

وی نقش نمایندگان مجلس در برطرف ایرادات بودجه 98 را پررنگ دانست و مطرح نمود: نمایندگان مجلس باید نقش راس امور خودشان را در این موقعیت ایفا نماید.

حاجی بابایی با بیان اینکه بودجه 98 باید اعتمادساز، آرامش بخش و شفاف باشد، مطرح نمود: باید برای اعتمادسازی، التهاب بودجه 98 کاهش یابد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در رابطه با پیشنهاد خود مربوط به شفافیت و اعتماد سازی بودجه 98، توضیح داد: یکی از پیشنهادات مربوط به شفاف سازی، تعادل سازی و توجه به اعتبارات شرکت ملی نفت، گاز و پخش فرآورده های نفتی است.

نماینده مردم همدان و فامنین درخانه ملت با تاکید بر اهمیت و توجه مجلس به تورم 98 و افزایش 20 درصدی حقوق ها، اظهار کرد: مجلس باید به همه اقشار در تمامی زمینه ها توجه کند همچنین شفافیت در بودجه 98 باعث می شود تا قسمت عمده مشکل معیشتی حل شود چرا که بودجه مردمی باید اعتمادساز و آرامش بخش برای مردم باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 6 خرداد 1398 شناسه مطلب: 131

به "ایرادات بودجه 98 از نگاه حاجی بابایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرادات بودجه 98 از نگاه حاجی بابایی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید