بیست روز درمانِ کرونا؛ 150 میلیون تومان!

به گزارش کولو، کرونا فقط بیماری عجیبی نیست، گران هم است. تست کرونا بین 30 هزار تومان تا یک میلیون تومان است. اگر بیمار نیاز به بستری داشته باشد احتمالا باید بین 15 تا 150 میلیون تومان هزینه کند و قیمت دارو های کمیاب آن گاهی تا 20 میلیون تومان هم می رسد.

بیست روز درمانِ کرونا؛ 150 میلیون تومان!

به گزارش تجارت نیوز، بر اساس اعلام دولت قرار بود هزینه درمان و تست کرونا رایگان باشد، اما گزارش های مردم و برخی از مقامات از هزینه های چند میلیونی درمان کرونا خبر می دهد.

از آن جمله رئیس کمیسیون بهداشت مجلس که گفته بود بیماران مبتلا به کرونا فاکتور های 15 تا 54 میلیون تومانی داشته اند.، اما پیگیری ها نشان می دهد هزینه درمان و داروی این بیماری گاهی دو تا سه برابر این ارقام است. به خصوص اگر بیماری بخواهد یا مجبور شود در بیمارستان خصوصی بستری و درمان شود.

آنگونه که یکی از پرسنل بیمارستان دولتی … می گوید: تعداد زیادی از افراد برای تست و درمان به بیمارستان دولتی می آیند. آن ها توان مالی بستری در بیمارستان خصوصی را ندارند و ما هم تخت خالی نداریم. پس بیمار یا باید به بیمارستان خصوصی برود و چند ده میلیون هزینه کند. یا به خانه برود. منتظر بماند تا تختی خالی شود. البته اگر دیر نشود. دیروز همینجا بیمار پشت در بیمارستان در آمبولانس مُرد. چون تخت خالی نداشتیم.

البته از نیمه اسفندماه بیمه مرکزی در نامه ای اعلام کرده هزینه های درمان کرونا شامل بیمه تکمیلی می شود و حالا بستری در بیمارستان خصوصی هم ممکن است. اما هزینه های درمان بالاتر از چیزی است که تصور می شود.

برای بررسی هزینه های درمان کرونا مدارک درمانی چهار شرکت بیمه را بررسی کرده ایم و با دو بیمارستان دولتی مخصوص بستری بیماران کرونایی مصاحبه کرده ایم. نتیجه چه بود؟

20 روز درمان 150 میلیون تومان!

بررسی ها نشان می دهد که حداقل هزینه درمان کرونا در بیمارستان خصوصی 35 میلیون تومان است، اما حداکثری برای آن نمی توان مطرح نمود. گاهی این هزینه تا 130 و 150 میلیون تومان هم می رسد. البته این جدای از هزینه پرستار خصوصی و دارو های خاص است.

هزینه بستری و درمان در بیمارستان، چه دولتی و چه خصوصی، بر اساس شدت بیماری، مدت زمان بستری بیمار، نوع داروی مصرف شده و تعداد روز های بستری در بخش مراقبت های ویژه کاملا متفاوت است.

مدیر بیمه درمان یکی از شرکت های بیمه ای می گوید: اگر شدت بیماری کم باشد و بیمار فقط یک هفته در بیمارستان خصوصی بستری شود، هزینه درمان 30 میلیون تا 40 میلیون تومان است.

اما اگر بیماری شدید و بیمار نیازمند بستری در بخش مراقبت های ویژه باشد، هزینه 100 تا 130 میلیون تومان می شود. اگرچه مدارک درمانی ای داریم که 20 روز بستری در بیمارستان 150میلیون تومان شده است. یا مثلا بیماری که برای کل دوره درمان یک پرستار خصوصی داشته و برای 20 روز بستری 20 میلیون فقط هزینه پرستار داده؛ روزی یک میلیون تومان.

اتاق ایزوله 25 میلیون!

بررسی مدارک درمان یکی دیگر از شرکت های بیمه ای نشان می دهد اگر بیمار فقط نیازمند بستری در اتاق ایزوله باشد، هزینه بین 25 تا 35 میلیون تومان است و اگر فقط نیاز به درمان دارویی داشته باشد باید 20 تا 30 میلیون تومان هزینه کند. اما اگر بیماری حاد باشد و بیمار به همه این موارد نیاز داشته باشد، هزینه بین 30 تا 70 میلیون تومان است.

اما این تفاوت ها به چه دلیل است؟ علاوه بر شدت بیماری و دوره بستری، نوع دارو های مصرفی هم بر هزینه نهایی درمان تاثیر می گذارد. در بیمارستان های خصوصی، بر خلاف بیمارستان دولتی، دست بیمار برای انتخاب نوع و کیفیت دارو باز است.

اگرچه داروی تعیین و تعیینی برای درمان کرونا وجود ندارد، اما کیفیت همان دارو های موجود هم کاملا متفاوت است. برخی بهتر است و زودتر نتیجه می دهد و برخی نه. در برخی از بیمارستان های خصوصی از داروی ژاپنی استفاده می شود که گران است. یا برخی از دارو ها هست که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیست و هر بیماری از پس هزینه های آن بر نمی آید.

بیمارستان دولتی؛ 20 تا 30 میلیون!

هزینه درمان کرونا در بیمارستان دولتی قطعا از بیمارستان خصوصی کمتر است. بنابر اظهارات پرسنل دو بیمارستان دولتی، هزینه درمان این بیمارستان ها برای دارندگان بیمه پایه کاملا رایگان است. اما اگر بیماری بیمه پایه نداشته باشد، هزینه درمان بین 5 تا 30 میلیون تومان است. جدای از هزینه دارو های خاص.

مدیر درمان یکی از شرکت های بیمه ای می گوید: ما مدارک پزشکی از بیمارستان های دولتی داریم، مانند مسیح دانشوری، لبافی نژاد، رسول اکرم، امام خمینی و … که گاهی هزینه درمان در آن ها بین 17 تا 25 میلیون تومان است. یا برای مثال در یکی از بیمارستان های دولتی در شهر قم هزینه درمان 22 میلیون تومان بوده.

به گفته فرد دیگری، بستری بیماران بدون بیمه، در بیمارستان های دولتی بین 5 تا 13 میلیون تومان است. البته هزینه درمانی به طور متوسط حدود 7 میلیون تومان است. البته این فقط شامل هزینه بستری است. دارو و موارد مورد نیاز دیگر را خود بیمار باید تعیین کند.

داروی 20 میلیون تومانی!

هزینه دارو، هم کم از هزینه بستری نیست. گاهی بیمار به دارویی نیاز دارد که کاملا آزاد است و تحت پوشش بیمه نیست. آنجاست که هزینه بالا می رود. مثلا همراه یکی از بیماران روز گذشته سه واحد داروی آی وی آی جی تهیه کرده بود. من فاکتورش را دیدم. 20 میلیون شده بود.

فرد دیگری همان دارو را 30 میلیون تومان خریده. فرد دیگری هم می گوید هزینه هر واحد داروی آی وی آی جی، 500 هزار تومان است و بیمار باید به صورت مرتب این دارو را دریافت کند.

نکته قابل توجه این است که داروی آی وی آی جی قبلا برای بیماران دارای فشار ریه استفاده می شد و قیمت آن شامل بیمه و 7 میلیون تومان بود. اما برای بیماری کرونا، این دارو شامل بیمه نیست و آزاد است.

برخی هم باید داروی ایلومدین استفاده کنند. دارویی که فشار ریه را کاهش می دهد، اما گران است و هزینه آن 6 تا 7 میلیون تومان است.

6 میلیون تومان، هزینه ماسک و دستکش

اما جالب ترین هزینه، مربوط به هزینه لوازم حفاظتی کادر درمان است. گاهی بیماران باید 6 میلیون تومان هزینه ماسک و دستکش و الکلی را بدهند که کادر درمان استفاده کرده اند.

مدیر بیمه درمان یکی از شرکت های بیمه می گوید: در حال بررسی این اعداد و هزینه های تحمیلی هستیم و احتمالا بیمه تکمیلی این موارد را تقبل نکند و کسورات بزنیم. چون این هزینه ای است که بیمارستان باید برای کادر درمان خود هزینه کند. اما آن را از بیمار می گیرد و بیمار هم انتظار دارد ما این هزینه را بدهیم. اما چون تعداد و رقم این ردیف هزینه در مدارک بیماران کرونایی زیاد شده، تصمیم گرفته ایم که آن را پرداخت نکنیم.

مدیر درمان شرکت دیگری، اما می گوید روزانه مبلغ 1500 تومان برای لوازم حفاظتی در فاکتور بیمار شارژ می شود. شاید در نگاه اول هزینه بالایی نباشد، اما اعداد دیگری هم به آن اضافه می شود و ناگهان به 200 تا 300 هزار تومان هزینه بی دلیل در روز می رسد و در یک دوره بستری 10 تا 20 روزه رقم آن قابل توجه می شود. این هزینه گاهی 500 هزار تومان است و گاهی 6 میلیون تومان.

هزینه 40 میلیونی خطای پزشکی

اما همه آن هایی که در بیمارستان برای درمان کرونا بستری می شوند، الزاما کرونا ندارد. مدیر درمان یکی از شرکت های بیمه می گوید: یکی از بیماران مدارک پزشکی خود را به ما داده که نشان می دهد 46 میلیون هزینه بستری او در بیمارستان …. بوده و بعد از یک هفته بستری تعیین شده، پزشک اشتباه تشخیص داده و بیمار اصلا به کرونا مبتلا نبوده است.

این اعداد همه برای وقتی است که ایرانی باشید. اگر جزو اتباع خارجی باشید، کار سخت تر است و هزینه درمان بالاتر. هزینه درمان و بستری در بیمارستان دولتی برای اتباع ایرانی متوسط 7 میلیون تومان است و برای اتباع افعانستان حدود 20 میلیون تومان.

یعنی عددی معادل بستری در برخی از بیمارستان های خصوصی. این در حالی است که خیلی از آن ها توان بستری در بیمارستان دولتی را هم ندارند. چه برسد به خصوصی.

در انتظار تخت خالی

احتمالا جز افرادی معدود، بقیه آن هایی که بیمه پایه دارند ترجیح می دهند در بیمارستان دولتی و به صورت رایگان درمان شوند. اما بستری در بیمارستان دولتی تنها در صورتی ممکن است که تخت خالی برای بستری بیماران وجود داشته باشد.

یکی از پرسنل بیمارستان دولتی می گوید: ما فقط 108 تخت دارای امکانات برای درمان کرونا داریم. اما روزانه 100 نفر برای تست کرونا به ما مراجعه می کنند و حداقل تست 60 تا 70 نفر آن ها مثبت است و از این تعداد، عده ای نیازمند بستری در بیمارستان اند. اما تخت خالی نداریم.

اینجا سر تخت دعواست. بیمار یا توان هزینه های چند ده میلیونی بیمارستان خصوصی را دارد و به آنجا می رود. یا ندارد و باید در انتظار تخت خالی بماند.

دو هفته قبل بیماری را به بیمارستان خصوصی … فرستادیم. 15 روز بستری و مراقبت 100 میلیون هزینه داشت. اما بیمار دیگری داشتیم که به خانه رفت تا تخت خالی شود. اما دیر شد. وقتی پشت در بیمارستان رسید، مُرد.

شما همین الان بروید به محوطه بالای بیمارستان. پر از بیمارانی است که وصل به کپسول اکسیژن در ماشین و محوطه مانده اند بلکه جا خالی شود.

منبع: فرارو
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1121

به "بیست روز درمانِ کرونا؛ 150 میلیون تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیست روز درمانِ کرونا؛ 150 میلیون تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید