تقاضای خرید خودرو سیری ناپذیر گردیده است

به گزارش کولو، عضو هیات علمی دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: به دلیل اختلاف بالای قیمت رسمی و آزاد خودروهای داخلی، همه افراد به دنبال خرید خودرو از خودروسازان و فروش آن در بازار آزاد هستند و به همین دلیل تقاضای خرید خودرو سیری ناپذیر گردیده است.

تقاضای خرید خودرو سیری ناپذیر گردیده است

امیرحسن کاکایی در گفت وگو با کولو، اظهار کرد: متاسفانه در چند ماهه اخیر نوسانات نرخ ارز باعث ایجاد زمینه برای سودجویی دلالان و سفته بازان در بازارهای مختلف گردیده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون شاهد رشد دو برابری قیمت ها در بازار آزاد نسبت به قیمتهای رسمی هستیم، اعلام نمود: در این میان دولت برای تعدیل قیمتها خودروسازان را تحت فشار قرار داده که حتی بیش از ظرفیت فراوری خود، خودرو پیش فروش و به بازار عرضه نمایند.

عضو هیات علمی دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: هم اکنون نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت طرحی ارائه نموده که 40 هزار دستگاه خودرو از سوی خودروسازان برای تعدیل قیمتها در بازار آزاد عرضه گردد.

وی اضافه نمود: این وضعیت در حالی است که هم اکنون به دلیل تفاوت بالای قیمت رسمی و آزاد خودرو، تمام افراد متقاضی خرید خودرو از خودروسازان هستند تا خودروها را به قیمت رسمی دریافت و به قیمت آزاد در بازار عرضه نمایند و مابه التفاوت قیمتها را صاحب شوند.

کاکایی با بیان اینکه در چنین شرایطی هرچه خودروسازان خودرو عرضه نمایند توسط تقاضاهای سفته بازانه خریداری و اصطلاحا این خودروها بلعیده می شوند، توضیح داد: دولت باید به جای طرح های اینچنینی، قیمت رسمی خودروها را متناسب با افزایش نرخ ارز و دیگر مواد اولیه تعدیل کند، در آن صورت فاصله شدید بین قیمت رسمی و آزاد خودرو از بین رفته و در نتیجه تقاضاهای سفته بازانه از بازار خودرو خارج و قیمت ها در بازار آزاد نیز کاهش خواهد یافت.

وی اظهار کرد: مسوولان مربوطه بهتر است از ماجرای عرضه چند تن سکه در بازار با هدف تعدیل قیمت ها درس بگیرند. در آن طرح نیز دولت تعداد زیادی سکه را با قیمتهای پایین تر از نرخ بازار پیش فروش کرد تا قیمتها را در بازار آزاد بشکند اما اتفاقی که در عمل افتاد این بود که ذخایر طلا از بیت المال خارج و با سود چند میلیون تومان در هر سکه به جیب دلالان و سفته بازان رفت و در عمل نیز قیمتها در بازار سکه نه تنها کاهش نیافت که بلکه تا دو میلیون تومان نیز گران تر شد.

به گزارش کولو، در چند هفته اخیر قیمت خودروهای داخلی در بازار با افزایش شدید و غیرقابل باوری همراه بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 29

به "تقاضای خرید خودرو سیری ناپذیر گردیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقاضای خرید خودرو سیری ناپذیر گردیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید