تورم کانادا به کمترین سطح سال جاری خود رسید

به گزارش کولو، نرخ تورم کانادا در ماه اوت تحت تاثیر کاهش قیمت انرژی نهاده شد.

تورم کانادا به کمترین سطح سال جاری خود رسید

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش کولو به نقل از رویترز، در شرایطی که سومین اقتصاد بزرگ قاره آمریکا خود را آماده برگزاری انتخابات پارلمانی ماه اکتبر می نماید، در یک پیروزی بزرگ برای حزب حاکم، نرخ تورم کانادا در دوازده ماه منتهی به اوت با 0.1 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به 1.9 درصد رسید که کمترین تورم ثبت شده سال جاری کانادا نیز محسوب می گردد.

این نرخ تورم که کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط اقتصاددانان است بیش از همه تحت تاثیر کاهش تورم در بخش انرژی قرار گرفته به گونه ای که در دوزاده ماه منتهی به اوت تورم بخش انرژی به منفی 10.2 درصد رسیده است. کاهش تقاضای جهانی برای خرید نفت و افزایش تولیدات کشورهای صادرکننده یکی از دلایل اصلی این کاهش عنوان می گردد.

از سوی دیگر قیمت میوه و سبزیجات تازه طی این مدت 6.5 درصد کاهش پیدا نموده است که بیشترین کاهش ثبت شده در طول پنج سال اخیر نیز محسوب می گردد.

بانک مرکزی کانادا این ماه نرخ بهره را بدون تغییر باقی نگه داشت اما حفظ نرخ بهره در سطح فعلی با توجه به کاهش آن در آمریکا و اروپا امر دشواری خواهد بود. سالی گواتیری- کارشناس ارشد مسائل مالی در موسسه بی ام او کپیتال مارکتس: گفت: برای بانک مرکزی کانادا تا زمانی که اقتصاد با ریسک قابل توجهی روبرو نگردد، دلیلی برای کاهش بیشتر نرخ بهره وجود ندارد.

رابرت بوث- کارشناس موسسه تی دی سکیوریتیز نیز گفت: فکر می کنیم که در صورت تداوم کاهش قیمت نفت با توجه به وابستگی اقتصاد کانادا به صادرات این محصول، احتیاج به محرک های رشد بیشتری خواهد بود.

از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات قیمتی اقلام گروه انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد در دوزاده ماه منتهی به اوت به 2.1 درصد رسید.

گفتنی است که متوسط نرخ تورم کانادا دربازه زمانی 1915 تا 2019 معادل 3.13 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن 1920 با 21.6 درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن 1921 با منفی 17.8 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 345

به "تورم کانادا به کمترین سطح سال جاری خود رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم کانادا به کمترین سطح سال جاری خود رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید