خرید شاسی بلند با ماهی 330 دلار!

به گزارش کولو، لیزینگ نوعی قرارداد است که در آن، خریدار می تواند کالایی را به صورت قسطی از فروشنده بخرد. این نوع قرارداد، عموما برای خریدِ کالا های بادوام (مثل خانه، خودرو یا لوازم خانگی) مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید شاسی بلند با ماهی 330 دلار!

بعضی از خودروسازان عظیم جهان 60 تا 70 درصد خودرو های خود را به شیوه لیزینگ می فروشند. شیوه ای که سبب می گردد مصرف نماینده با پرداخت پول کمتری، ماشین به روزتری سوار گردد. در ایران، اما از اظهارنظر های مقامات اینگونه بر می آید که لیزینگِ خودرو اساسا غیرقانونی است و اگرشرایط لیزینگ هم در میان باشد، مصرف نماینده باید پول بیشتری بدهد.

در این گزارش شیوه لیزینگ خودرو در شرکت های معروف خودروسازی جهان مانند بنز و بی ام و را آنالیز نموده ایم و به این سوال جواب می دهیم که چه اندازه از فروش خودرو های جهان به وسیله لیزینگ است و این شیوه چه مزیتی دارد؟

لیزینگ نوعی قرارداد است که در آن، خریدار می تواند کالایی را به صورت قسطی از فروشنده بخرد. این نوع قرارداد، عموما برای خریدِ کالا های بادوام (مثل خانه، خودرو یا لوازم خانگی) مورد استفاده قرار می گیرد.

همین حالا، شرکت های لیزینگ خودرو در ایران هم وجود دارند و حتی سهام آن ها در بورس تهران معامله می گردد. با این همه، خرید خودرو در قالبِ قرارداد لیزینگ، عملا سال هاست متوقف شده و حتی در سال 1399 از سوی پلیس غیرقانونی اعلام شد. با این همه، این شکل از خرید خودرو، نه فقط در سراسرِ جهان بسیار محبوب است، که در بعضی کشور ها و بعضی برند های خودرو، بر خریدِ نقدی ارجحیت دارد.

آمار های سال 2017 میلادی نشان می دهند که حدود 77 درصد از تمام خودرو های شرکت ب. ام. و به شیوه لیزینگ به فروش رسیده اند و این شرکت از این منظر، در آن سال در جهان در صندلی نخست قرار داشته است.

رتبه چهارم در اختیار شرکت مرسدس بنز است. در سال 2017 میلادی، حدود 67 درصد از تمام خودرو های تولیدی به وسیله مرسدس بنز به صورت لیزینگ به فروش رسیده اند. ولوو دیگر خودروسازِ اروپاییِ حاضر در این لیست است. در زمان مورد آنالیز، حدود 59 درصد از خودرو های تولیدیِ این شرکت به صورت لیزینگ به فروش رسیده اند.

بنز یکی از شرکت هایی است که بیشترین اندازه فروش خودرو در قالب قرارداد لیزینگ را دارند. این در حالی است که بسیاری از شرکت های عظیم خودروسازی، خودشان شرکت های لیزینگ هم دارند. هیوندای، یکی از این خودروسازان است. در واقع، خریدار می تواند خودرو را به صورت قسطی، مستقیما از خودِ خودروساز بخرد.

اما علت محبوبیت قرارداد های لیزینگ خودرو در جهان چیست؟ نخست اینکه با لیزینگ کردنِ یک خودرو (در کشور هایی که این شیوه از قرارداد ها در آن ها مرسوم است)، می توانید بدونِ پرداختِ تمامِ مبلغِ یک خودرو، یا هر کالایِ بادوامِ دیگر، صرفا آن را امتحان کنید و در صورتی که از آن خوش تان نیامد، پس از مدت تعیینی به شرکت برگردانید.

تفاوت خرید مدل های Compact SUV در برند هیوندای در سال 2021 میلادی، به دو روش نقدی و لیزینگ

مهم ترین مزیتِ خرید خودرو به روش لیزینگ این است که این روش، عملا مالی تر از روشِ خرید نقدی یا با استفاده از اقساط بانکی است. بر این اساس، شما می توانید در صورت تمایل، بعد از مدت قرارداد (که در عمده موارد 3 ساله است)، خودرو را به شرکت پس بدهید. علاوه بر این، وقتی یک خودرو را به روش لیزینگ تهیه می کنید، در تمام مدت از شرایطِ گارانتی بهره مند هستید.

در این شرایط، شما تنها بابت استفاده از خودرو در مدت زمان تعیینِ قرارداد هزینه پرداخته اید. بنابراین، اگر تمایل دارید خودرویی به روز داشته باشید و هر چند سال یک بار خودروی تان را با جدیدترین مدلِ موجود در بازار تعویض کنید، لیزینگ انتخاب مناسبی است. اما برای کسانی که قصد دارند سال ها از یک خودرو استفاده نمایند، خریدِ نقدی برترین گزینه است.

اما یک مثال واقعی: در آمریکا، مبه وسیله قیمت خریدِ نقدیِ مدل های Compact SUV در برند هیوندای در سال 2021 میلادی، حدود 28 هزار و 600 دلار است. اگر همین خودرو را در قالب یک قرارداد لیزینگ 6 ساله بخرید، حدود 2 هزار و 600 دلار کمتر پرداخت می کنید.

در واقع، بر خلافِ ایران، در طول 6 سال مدت قرارداد، نه فقط پول بیشتری نمی دهید، که پول کمتری هم می دهید! با دلار 24 هزار تومانی، لیزینگ این خودرو حدود 600 میلیون تومان هزینه دارد. اما نکته جالب توجه این است که افراد در شیوه لیزینگ بخش اندکی از این مبلغ را می پردازند و بقیه پول آن را ماهانه پرداخت می نمایند و گاهی این رقم ماهی 330 دلار است!

اما در اینجا یک تفاوت مهم وجود دارد: در قالب قرارداد لیزینگ، بعد از 6 سال شما باید خودرو را به کارخانه یا شرکتِ لیزینگ نماینده پس بدهید، در حالی که در قالب قرارداد خرید، شما از همان ابتدا صاحب خودرو بوده اید. (افت مدل و افت قیمت خودرو پس از هر دو حالت یکسان است.)

در واقع، در قالب قراردادِ لیزینگ، شما صرفا هزینه اجاره خودرو را در مدت زمان 6 سال پرداخت نموده اید. پس از سرانجام زمان قرارداد، می توانید قرارداد را تمدید کنید و باز هم قسط بدهید و یا اینکه خودرو را پس بدهید تا قرارداد فسخ گردد.

نکته جالب توجه در خصوص بازار لیزینگ خودرو، اما این است که بر خلاف ایران، بخش عظیمی از خودرو ها در بازار های جهانی، با استفاده از فرآیند لیزینگ به فروش می رسند. در واقع، شرکت های لیزینگ که سرمایه های کلانی در اختیار دارند، با شرکت های خودروساز قرارداد می بندند و خودرو را مستقیم از خودروساز خریداری می نمایند و مشتریِ نهایی، خرید خودرو را با واسطه و به وسیله این شرکت ها انجام می دهد.

بعضی داده های آماری حکایت از آن دارند که در فاصله سال های 2017 تا 2020 میلادی، حدود 25 تا 34 درصد (بیشترین آمار مربوط به سال 2017 و کمترین آمار مربوط به سال 2020 بوده است) از تمامی خودرو های فروخته شده در ایالات متحده آمریکا، در قالب قرارداد های لیزینگ به فروش رسیده اند.

این در حالی است که بعضی اظهارنظر های مقامات مربوطه نشان می دهد که لیزینگِ خودرو در ایران، در حال حاضر اساسا غیرقانونی است. بر این اساس، در آذرماه سال 1399، فرمانده انتظامی تهران عظیم نسبت به فعالیت شرکت های لیزینگ خودرو هشدار داد.

در آن موقع، سردار حسین رحیمی، از دستگیری 281 مجرم حرفه ای در تهران اطلاع داد و گفت: مردم بدانند که الان فعالیت شرکت های لیزینگی صحت نداشته و دروغ است. مردم این فریب ها را باور ننمایند. این شرکت ها برای لیزینگ کردن باید از یک جایی خودرو را بگیرند و در حال حاضر این اتفاق رخ نمی دهد. بنابراین، مردم فریب این شرکت ها را نخورند.

همزمان، اما شیوه های جدیدی از تملک خودرو هم در جهان به وجود آمده اند که در واقع، بر مدل هایِ تجاریِ شرکت های عظیم بنا شده اند. گزارشی در وبسایت CNBC نشان می دهد که تقاضا برای خرید اشتراک خودرو در جهان رو به افزایش است.

در این مدل، که شبیه به مدل تجاری نتفلیکس (Netflix) هم هست، شخصِ متقاضی خودرو را برای مدت زمان تعیینی اجاره می نماید و این، اندکی با مدل لیزینگ تفاوت دارد. در واقع، در حالی که در یک قرارداد لیزینگ، فردِ لیزینگ نماینده در نهایت می تواند مالک خودرو گردد، در قرارداد پرداختِ حق اشتراک یا پرداخت اجاره بها، مالکیت خودرو همچنان در اختیار شرکت اجاره دهنده خواهد بود.

و، اما تعاریف: قرارداد لیزینگ (Lease Contract) نوعی از قرارداد است که در قالب آن، یک شرکت، مالکیت یک کالایِ بادوام را پس از تکمیل فرآیند پرداختِ اجاره (یا اقساط) به مستاجر (یا پرداخت نماینده قسط) واگذار می نماید.

به عبارت ساده تر، سرمایه گذار، با استفاده از سرمایه خود کالایی با دوام (معمولا ملک، خودرو یا لوازم خانگی) را خریداری می نماید و آن را به صورت اجاره در اختیارِ دیگری قرار می دهد و با پرداختِ آخرین قسطِ اجاره، مالکیت به مستاجر انتقال پیدا می نماید.

به طور کلی، اما روش های متفاوتی برای خرید لیزینگی خودرو وجود دارد. یکی از این روش ها، پرداخت یک قسطی است که در آن، متقاضی در تاریخ تعیینی که در قرارداد به آن اشاره شده، کل مبلغ مورد اشاره در قرارداد را پرداخت می نماید.

روش دوم، روش پرداخت با اقساط ادواری است که مشابه پرداخت اقساط بانکی است. روش سومی هم وجود دارد که در واقع ترکیبی از دو روش بالا است. این در حالی است که معمولا فروشندگانی که محصولات خود را به صورت فروش اقساطی به فروش می رسانند، قیمت کالا را با توجه به نرخ بهره و ارزش زمانی پول افزایش می دهند.

جدایِ از این روش ها، روش دیگری هم وجود دارد که به اجاره به شرط تملیک موسوم است. در این روش، مالک خودرو (اجاره دهنده یا موجر) طی قراردادی حق استفاده از خودرو را در یک دوره زمانی تعیین در مقابل وصولِ مال الاجاره به شخصِ حقیقی یا حقوقی (اجاره نماینده یا مستاجر) واگذار می نماید.

در این روش، اجاره دهنده مالکِ قانونیِ داراییِ استیجاری است و در واقع، تا زمان عدم تسویه حساب، شما نمی توانید مالک خودرویی باشید که آن را به صورت لیزینگ خریداری نموده اید. بر این اساس، اجاره نماینده به اصطلاح مالک منافعِ آیندهِ داراییِ مورد اجاره است و پس از تسویه اقساط یا مبلغ قرارداد، می تواند صاحب خودرو گردد.

منبع: تجارت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1733

به "خرید شاسی بلند با ماهی 330 دلار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید شاسی بلند با ماهی 330 دلار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید