داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...

به گزارش کولو، آقا جلو نرو، سریع برگرد... این فریاد ناجی غریق، شکری است که چندین بار دیگر در سوت خود به عنوان هشدار می دمد؛گویا فردی از محدوده مجاز شنا در دریا پا فراتر گذاشته است.

داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...

حشمت الله شکری متولد 10 بهمن 1337 در شهرستان محمودآباد، مربی شنا و غواص درجه 2 استان مازندران است که بیش از 42 سال سابقه نجات غریق و غواصی دارد؛ او از پیشکسوت غواصی مازندران و یکی از اعضای این کمیته است.

شکری به خبرنگار کولو گفته، اولین فردی را که نجات داده یک آمریکایی بوده است در سال 1356 ؛ علاقه شدیدی به این حرفه دارد و تا اکنون بیش از 700 نفر را از دریا نجات داده که آن را افتخار می داند.

شنا را در 14 سالگی و در رودخانه کنار منزل اش یاد گرفته و معتقد است، این شغل مقدس است.

خاطرات بیشماری از دریا دارد؛ سکوت می کند، گویا بغضی سنگین راه گلویش را می بندد، به دریا خیره می گردد، نگاهش پر از حرف ها و رازهای مگوست، ثانیه هایی بدن کلام می ایستد، و خیره به دریا و افق های دور...

او می خواهد گریه کند اما خودش را کنترل کرده و درباره خاطره ای تلخ شرح می دهد: خیلی سخت است که خودت ناجی غریق باشی اما فرزندت در دریا غرق گردد، پسرم 24 سال بیشتر نداشت، او نیز همانند من ناجی غریق بود؛ قهرمان مسابقات شنای نجات غریق کشور با بیش از 15 مدال طلا.

او در زمستان برای صیادی همراه قایق به میان دریا رفته بود که متوجه شد قایقش سوراخ شده و در حال غرق شدن است اما فاصله او تا ساحل بسیار بسیار طولانی بود و با وجود شنای فراوان به سمت ساحل، به علت سرد بودن بیش از حد آب دریا دچار ایست قلبی در هنگام شنا شد.

چقدر باید مصیبت این حادثه برای این پیشکسوت نجات غریق سنگین باشد، اما شکری می گوید این شغل را قبول کرده و تا آخرین نفس و توان، پای این شغل می ماند.

شکری اما در عین حال از خانواده ای یاد می کند که 2 سال پیش با گل و شیرینی به دیدن اش آمده و از او تشکر کردند؛ آن ها می گفتند که 10 سال قبل فرزندشان را شکری نجات داده است.

یکبار هم جان دو دختر از یک خانواده را نجات داده که در آستانه مسافرت به شهر خودشان بودند و یا بهواژگونی قایق 9 نفره ای اشاره می کند که خودش یکی از سرنشینان آن بوده و توانستم تمامی افراد آن را به تنهایی نجات دهد، او معتقد است نجات سرنشینان این قایق به مانند معجزه بوده است.

او افتخار دیگر خود را تربیت شاگردانی می داند که قهرمان مسابقات شنای نجات غریق کشور شده اند، شاگردانی چون جواد سعادتی، رامین شیخایی و تقی ربیع نیا که تحت تعلیم این استاد شنا و نجات غریق نام خود را بلندآوازه کردند.

وی در ادامه تاکید می کند که هر ناجی و شناگری بدرد نجات غریق نمی خورد و او در انتخاب ناجیان غریق بسیار سختگیر است، او معتقد است کسی باید ناجی غریق گردد که به این شغل تعلق خاطر داشته باشد.

شکری درباره مشقت ها و چالش های شغلی اش می گوید و او که انگار درد و دلش تازه شده است با لحنی حق به جانب و صریح می گوید: مشکل حقوق و دستمزد عمده ترین چالش ماست که سالیان سال با آن روبرویم.

اینکه هلال احمر ما را تحت پوشش خود گرفته اما با گذشت سه ماه از آغاز فعالیت هئیت های نجات غریق استان در سال جاری تنها یک میلیون تومان علی الحساب برای ناجیان غریق واریز شده است. اگر اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند بسیاری از همکاران ترک شغل کرده و این امکان وجود دارد که در شهریور با کمبود نیرو روبرو شوند و غریق استان افزایش یابد.

شکری در ادامه تاکید می کند: کمبود تجهیزات و خدمات هلال احمر، فقدان آمبولانس در 33 کیلومتر ساحل شهرستان محمودآباد، کمبود چتر و سایبان برای اسقرار ناجیان و نبود پوشش بیمه ای برای شاغلان در صورت بروز حادثه مشکلاتی است که هیئت های نجات غریق هر سال با آن دست به گریبانند.

وی معتقد است اگر نجات غریق به صورت پیمانکاری واگذار گردد شرایط بهتر خواهد شد.

او یک روز کاری خود را اینگونه شرح می دهد: شیفت کاری ناجیان غریق در دو نوبت صبح از ساعت 8 تا 14 و بعدازظهر از ساعت 14 تا 20 است، اما از ساعت 6 صبح در کنار دریا حاضرم، علاوه بر این در ساعات خارج از محدوده کاری ناجیان، یعنی شب هنگام نیز به صورت ناجی غریق نگهبان مشغول گشت زنی سواحل و رصد خانواده ها و افرادی هستم که در کنار ساحل چادر زده یا قصد ورود به دریا را دارند که مانع آنان برای شنا می شوم.

او تاکید کرده و هشدار می دهد: شنا در نقاط کور، کنار سنگچین ها، همراه داشتن وسایل بادی نامناسب، عدم آگاهی و اطلاع از پرچم های رنگی دریا در زمان های مشخص و عدم توجه به تذکرات ناجیان می تواند به قیمت جان افراد تمام شده و خاطرات شیرین آنان را به تلخ ترین آن بدل کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 300

به "داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید