دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه بهره برداری می شود

به گزارش کولو، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات، حمید فتاحی گفت: روز یکشنبه 16 شهریورماه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و در کنار آن مرکز تبادل داده ترافیکی با ظرفیت یک ترابیت برثانیه افتتاح می شود.

دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه بهره برداری می شود

وی با اشاره به اهمیت راه اندازی دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات گفت: یکی از موضوعات مهمی که در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات به آن توجه شده است موضوع مهم خدمات پایه کاربردی است که در سطح گسترده و عمومی مورد استفاده کاربران قرار می گیرد. موضوع حائز اهمیت برای حمایت ها جهت ایجاد و راه اندازی خدمات پایه کاربردی، فراهم کردن زیرساخت های موردنیاز است تا بخش خصوصی بتواند با استفاده از آن، خدمات مناسب، باکیفیت و ارزان تری را نسبت به نمونه های مشابه به کاربران ارائه کند.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: بر همین اساس از ابتدای سال جاری، پروژه ایجاد مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در دستور کار شرکت ارتباطات زیرساخت قرار گرفت و با تلاش شبانه روزی همکاران، پیروز شدیم ظرف کمتر از 6 ماه، این مرکز داده را طراحی و آماده بهره برداری در فاز نخست کنیم.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تأکید کرد: امیدواریم با زیرساختی که در این مرکز داده فراهم می شود حوزه های فعال در بخش خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات بتوانند، سرویس ها و خدمات خوبی را به کاربران ارائه کنند.

وی گفت: عمده این خدمات پایه که تعریف مشخصی در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات - مصوب شورای عالی فضای مجازی- دارد، عبارت اند از موضوع موتورهای جستجوگر، پیام رسان ها، بحث رایانامه و همچنین سایر خدمات که جزو ضروریات و اولویت های خدمات کاربردی در شبکه ملی اطلاعات است.

فتاحی درباره اینکه مرکز داده مادر با چه ظرفیتی آماده بهره برداری است گفت: این مرکز در فاز نخست، با تعداد 100 رک و با استعداد 500 سرور در بخش خدمات پیام رسان و چیزی حدود 500 سرور در حوزه خدمات موتورهای جستجو آماده بهره برداری است؛ این مرکز به گونه ای طراحی شده است که ظرفیت آن با توجه به نیاز کاربران و با توجه به شکل گیری مدل اقتصادی خدمات و همچنین با توجه به پیشرفت سایر حوزه های زیرساختی مثل حوزه های کلاد، خدمات میزبانی و... قابل افزایش است.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز تبادل داده ترافیکی (IXP) نیز گفت: ما در کنار مرکز داده مادر، یکی از نقاط مراکز تبادل داده ترافیکی شبکه ملی اطلاعات یا همان نقاط IXP را به ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه طراحی کرده ایم که این مرکز تبادل داده ترافیکی کمک می کند که محتوا در محل تولید به شبکه توزیع اتصال پیدا کند.

فتاحی اضافه کرد: این اتفاق یک گام مؤثری در بهبود کیفیت خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات خواهد بود که اصلاً از اصول طراحی و از ملزومات قیدشده در سند معماری و طرح کلان شبکه ملی اطلاعات است. به این معنی که ما یک نقطه تبادل داده ترافیکی هم در کنار دیتاسنتر داشته باشیم؛ این دو در کنار هم می تواند کیفیت و پایداری ارتباطات در حوزه خدمات پایه را به شکل مؤثری افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه مرکز داده مادر می تواند ظرفیت مناسبی برای ایجاد اشتغال و فعال سازی بخش خصوصی فراهم کند گفت: حتما در این فضا میزبان استارت آپ هایی که در حوزه خدمات پایه حرفی برای گفتن داشته باشند و بتوانند به ایجاد اشتغال کمک کرده و اقتصاد دیجیتال را رونق ببخشند، خواهیم بود.

وی اضافه کرد: البته همان طور که اشاره شده این مرکز اقدام به ارائه حمایت های زیرساختی خواهد کرد و البته حمایت حتماً نمی تواند تا همیشه ادامه پیدا کند و استارت آپ ها، پس از شکل گیری مدل های اقتصادی خدمات پایه، باید بتوانند در این حوزه از خدمات بخش خصوصی استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1225

به "دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه بهره برداری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات یکشنبه بهره برداری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید