راه اندازی دوره آموزشی خلاقیت درمانی

یک متخصص روانشناسی و عضو هیات علمی دانشگاه ضمن تشریح رویکرد خلاقیت درمانی برای تسریع در ارتقای سلامت روان افراد جامعه، از راه اندازی دوره آموزشی خلاقیت درمانی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی اطلاع داد.

راه اندازی دوره آموزشی خلاقیت درمانی

دکتر علیرضا پیرخائفی همزمان با هفته سلامت در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن اشاره به رویکردهای نوین روانشناسی با هدف ارتقای سلامت روان، بیان کرد: در این رابطه به دنبال روش های نوینی هستیم که بتوان با یاری آنها به ارتقای سلامت روان افراد سرعت و چابکی بیشتری بخشید.

وی در این رابطه به رویکرد نوین خلاقیت درمانی اشاره نمود و گفت: رویکرد خلاقیت درمانی ایجاد تغییرات درونی مثبت در بین افراد است، چراکه یکی از چالش های جدی ما در حوزه سلامت روان، یافتن روشی برای ایجاد تغییر در رفتار و عملکرد افراد است.

وی با اشاره به اهمیت مساله تغییر انسان ها، بیان کرد: تمرکز خلاقیت درمانی بر هسته این تغییر یا همان انرژی خلاقه انسانهاست که می تواند بانی تغییر باشد، به گونه ای که اگر این تغییر به صورت کامل اتفاق بیوفتد، سایر تغییرات در حوزه های تفکر فرد، عواطف و بعد رفتار فرد ایجاد می گردد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه خلاقیت درمانی با فعال سازی هسته تغییر در نهایت منجر به ارتقای سلامت روان می گردد، اظهار کرد: ایجاد تغییر با دو نگاه بیرونی و درونی همراه است و از آنجا که افراد نسبت به مولفه های درونی خود آشنایی کمتری دارند، خلاقیت درمانی در واقع به هسته سلامت درمانی که همان فعال سازی این تغییرات است، می پردازد.

پیرخائفی با اشاره به شعار هفته سلامت با مضمون سلامت روان جوانان و نوجوانان و تاثیر روش خلاقیت درمانی بر ارتقای سلامت این گروه از افراد جامعه، توضیح داد: خلاقیت درمانی، مخاطب خاصی نداشته و عموم افراد جامعه از کودک تا بزرگسال را شامل می گردد. همچنین بشر همواره با پیشروی به سمت آینده با چالش های بیشتری روبرو می گردد که در این راستا خلاقیت درمانی الگویی مفید و تاثیرگذار برای رویارویی بهتر با این شرایط محسوب می گردد.

این عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران با بیان اینکه روزمرگی و حجم بالای اطلاعات، جامعه را در معرض مسائل و بحران های بسیاری قرار داده است، اضافه کرد: برای رویارویی بهتر با چالش ها، خلاقیت درمانی یک الگوی بسیار مناسب برای جامعه مخصوصا قشر جوان که کنجکاوتر و نوگراتر بوده و بیشتر در معرض آسیب هستند، محسوب می گردد.

وی تاکید نمود: باید درون افراد را با آموزش و نظارت زیر نظر کارشناسان زبده برای رویارویی با این چالش بزرگ آماده کنیم. با استفاده از خلاقیت درمانی می توان جهت فکری و انرژی روانی افراد را با هدف پیشرفت به ارتقای سلامت روان به سمت و سوی مسائل مثبت راهنمایی کرد.

پیرخائفی با اشاره به شایع ترین مسائل خلقی و رفتاری جامعه و تاثیر خلاقیت درمانی بر ارتقای این شرایط، بیان کرد: بروز مسائلی همچون اضطراب، استرس و افسردگی عمدتا به دلیل ناکامی در مسائل فردی است که متاسفانه با روش های معمولی درمان نشده و در نهایت به خستگی روانی فرد منتهی می گردد.

وی با بیان اینکه مسیر درمانی این مسائل روانی سخت است، ادامه داد: راه یاری به بهبود شرایط و بهسازی توان محدود افراد ارتقای تفکر واگرا در فرد است، به گونه ای که فرد بتواند بر موانع و محدودیت های موجود چیره گردد. در این راستا، الگوی خلاقیت درمانی می تواند با تسریع و جهت دهی صحیح به شرایط، راهگشا باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به رویکرد خلاقیت درمانی، اظهار کرد: خلاقیت درمانی رویکردی غیردارویی و روان شناختی داشته و با ایجاد توانمندی در دو طیف بیماران افسرده، اضطرابی یا وسواسی و همچنین طیف افراد نرمال به ارتقای سلامت روان افراد یاری می نماید.

وی با اشاره به رویکرد خلاقیت درمانی در طیف بیماران افسرده و اضطرابی، توضیح داد: بکارگیری این رویکرد در بیماران به آنها برای بهسازی درونی و بیرون آمدن از پوسته درونی آنها و ایجاد دگر دیسی روانی یاری می نماید. این رویکرد همچنین به افراد نرمال برای پیشرفت و ارتقای سلامت روان با هدف سازگاری و انطباق بیشتر یاری می نماید.

پیرخائفی با بیان اینکه افراد طبق ایده های نوآورانه خود پیشرفت خواهند کرد، گفت: واقیت این است که عوامل حمایتی مسیر آینده ما را می سازد، با این حال خلاقیت درمانی در ایجاد این حرکت و شتاب بسیار یاری کننده بوده و می تواند برای هر فرد برنامه منحصربفردی تدوین کند.

به گفته وی، انطباق و سازگاری بهتر، موجب تفکر بهتر و در نتیجه آینده موفق تر بوده و در این راستا ایده پردازی و خلاقیت رمز موفقیت در این راه است، چراکه خلاقیت درمانی در ایجاد و سرعت بخشیدن به این رویکردها تاثیر به سزایی دارد.

پیرخائفی در سرانجام با اشاره به همکاری با جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه ترویج و آموزش رویکرد خلاقیت درمانی، توضیح داد: با توجه به پیگیری های جهاد دانشگاهی، به زودی خلاقیت درمانی در قالب سیلابس درسی و یک دوره آموزشی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برای علاقمندان به این حوزه راه اندازی می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 29 بهمن 1397 شناسه مطلب: 71

به "راه اندازی دوره آموزشی خلاقیت درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی دوره آموزشی خلاقیت درمانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید