علت افت شدید شاخص طی دیروز و امروز

به گزارش کولو، یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه نوسانات بورس طبیعی است، گفت: طی چند ماه گذشته شاهد رشد 4 تا 5 برابری شاخص بودیم، بنابراین یک اصلاح 10 تا 15 درصدی در بازه زمانی 6 ماهه کاملا طبیعی است.

علت افت شدید شاخص طی دیروز و امروز

به گزارش مهر، رضا خانکی، در مورد علت افت شدید شاخص طی امروز و دیروز گفت: بازار سهام فرایند طبیعی خود را طی می نماید؛ روز های پیاپی رشد های 2 و 3 درصدی شاخص را شاهد بودیم و بین 6 تا 10 درصد از سقف شاخص بورس کاسته شده است.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: در حقیقت، طی چند ماه گذشته شاهد رشد 4 تا 5 برابری شاخص بورس بودیم، بنابراین یک اصلاح 10 تا 15 درصدی در بازه زمانی بلندمدت، طبیعی به نظر می رسد.

وی ادامه داد: درست است که سرمایه گذاران جدید در بورس، در این چند روز ضرر دردناکی را متحمل شدند، اما برای کسانی که بلندمدت در بازار بودند اصلاح عجیبی رخ نداده است؛ بنابراین این اصلاح ها فرایند طبیعی بازار است و مشکل خاصی پیش نیامده است.

خانکی گفت: زمانی که در بازار بورس اصلاح رخ می دهد، همه در خبر ها به دنبال متهم اصلی می گردند و به عنوان مثال موضوع سلف نفتی را مورد اشاره قرار می دهند و یا اینکه به صندوق های ETF اشاره می نمایند؛ در حالی که این اخبار، خبر های جدیدی نیست و افراد به دنبال توجیه فرایند بازار هستند، در حالی که واقعیت این است که اصلاح بازار همزمان با این اخبار بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: زمانی که اصلاح انتها یابد سهم هایی که از ارزندگی بالاتری برخوردارند توسط سرمایه گذاران با قیمت پایین خریداری خواهند شد.

آیا فروش حقوقی ها به ترس سهامداران حقیقی دامن زد؟

وی با بیان اینکه فعالان بازار سرمایه نگران نباشند، گفت: این مسائل جزو ذات بازار است. در نقطه ای میل به دریافت سود در بورس بیشتر و در نقطه ای نیز میل به ورود پول و خرید سهام بیشتر می گردد؛ نکته این است که هیچکس هیچ وقت نمی تواند این نقاط را معین کند، ممکن است بسیاری از این سهام هایی که در حال فروخته شدن هستند، طی یک ماه آینده با قیمت بالاتری در صف فروش عرضه شوند.

خانکی در مورد اینکه فعالان بازار میگویند صف فروشی که از سوی حقوقی ها ایجاد شده به ترس سهامداران حقیقی دامن زده است، توضیح داد: این آیتم، آیتم خیلی روشنی نیست؛ حقوقی شخصیتی است که به دنبال کسب سود از خرید و فروش است؛ بنابراین این نوع تقسیم بندی، تقسیم بندی درستی نیست.

وی اضافه نمود:، اما اگر در اینجا منظور سهام دار عمده شرکتهاست باید بگویم که این سهامداران به دنبال نوسان گیری از سهم خود نیستند. طبیعتاً یک شرکت حقوقی که روی سهمی سرمایه گذاری می نماید به دنبال انتفاع خود و سهامدارانش است.

ریسک های سیستماتیکی به بازار در حال تحمیل شدن است

این کارشناس بازار سرمایه گفت: همچنین اگر بگوییم شخصی عمداً این کار ها را در بازار سرمایه می نماید، موضوع درستی را مطرح ننموده ایم؛ اما باید توجه داشت که در حال حاضر ریسک های سیستماتیکی به بازار تحمیل می گردد که بازار هنوز نمی داند باید چه واکنشی نشان دهد؛ به عنوان مثال اثر خبر گشایش مالی به احتمال زیاد بیشتر از مساله اوراق سلف نفتی است و احساس می کنم بسیاری از خبره های بازار به این اخبار حساس شده اند. مثلاً فکر می نمایند که دولت در حال توافق خاصی با چین و یا هر کشوری است و یا اینکه بخشی از پول های کشور از کره در حال آزاد شدن است و یا هر چیز دیگری که روی پارامتر های اقتصاد کلان تأثیر گذارد. از این رو smart money (پول هوشمند) با احتیاط در حال خرید است.

خانکی اضافه نمود: اگر این اخبار را از بازار کنار بگذاریم، متوجه می شویم که اتفاق ویژه ای در بازار به وقوع نپیوسته و فرایند بازار فرایند طبیعی است. اینکه گفته گردد بابت اخبار رانتی خاصی حقوقی ها در حال فروش سهام هایشان هستند، درست نیست.

وظیفه صندوق توسعه، حمایت از نقدشوندگی بازار است

وی در ادامه با بیان اینکه وظیفه صندوق توسعه بازار حفظ نقدشوندگی بازار است و نمی توان برای صندوق هیچ نقشی جهت حفظ سودآوری بازار متصور شد، گفت: اگر این طور باشد، همه فعالان بازار قیمت ها را حبابی می نمایند و همهمه راه میفتد که چرا صندوق توسعه حمایت نمی نماید و در این حال نیز صندوق توسعه با کلی سهام می ماند.

خانکی توضیح داد: اگر کمیته سرمایه گذاری صندوق به این نتیجه رسید که نقدشوندگی بازار دچار اخلال شده به این موضوع ورود می نماید که تقریباً همیشه این کار را نموده است؛ البته این موضوع به یک باره اتفاق نمی افتد بلکه حمایت صندوق از سهم های جریان ساز بازار تا نقطه اشباع فروش ادامه دارد؛ به عنوان مثال طی روز های اخیر شاهد حمایت صندوق از سهم هایی همچون فولاد، فملی، پالایشگاه ها، شبندر و … بوده ایم.

وی تاکید نمود: به هر حال اگر قرار باشد در هر قیمتی سهام ها را بخرد بازار از شکل عرفی خود خارج می گردد چراکه نوسانات جزئی از بازار است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1171

به "علت افت شدید شاخص طی دیروز و امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت افت شدید شاخص طی دیروز و امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید