لزوم توجه به اقتصاد خانه موزه ها

به گزارش کولو، شهر: اقتصاد و درآمدزایی خانه موزه ها، موضوعی است که کمتر به آن توجه شده است. فضاهایی مثل خانه موزه ها در حداقلی ترین حالت هزینه نگهداری می شوند، البته درآمدزایی خانه موزه ها به این معنی نیست که همه این هزینه ها از محل موقعیت خانه موزه استخراج گردد در حالی که باید از آن نظام شبکه ای در محله و فرصت های محلی گردشگری استفاده گردد.

لزوم توجه به اقتصاد خانه موزه ها

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار شهر، علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 تهران در وبینار آنالیز تجارب احیا خانه موزه های مشاهیر تهران که عصر دیروز -چهارشنبه 21 آبان 1399- برگزار گردید، درباره چگونگی بهره برداری از خانه موزه ها گفت: خانه موزه ها جزو مفاهیمی است که قدمت زیادی در ایران و تهران ندارد به همین دلیل دارای ایراداتی است.

او با بیان اینکه خانه موزه صرفا به عنوان نماد فرهنگی است که یک شخص را معرفی می نماید، اضافه نمود: اگر خانه موزه ها در محله با عنوان یک ساختمان و بنا مطرح گردد و نتوانند با زندگی شهری و شهروندان محله ارتباط برقرار نمایند و اساسا در محله خود بیگانه باشند، خاصیت خود را از دست می دهند. همانطور که در بعضی مواقع و در بعضی محله های تهران شاهد این موضوع هستیم. در حالی که خانه موزه های مشاهیر باید به اهالی محله شناسانده گردد.

سعادتی با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط دو سویه میان خانه موزه ها و مردم محله و شهر بیان نمود: بهره برداری محلی در کنار حوزه شهری از خانه موزه ها بسیار مهم است. یکی از راهکارهای ایجاد چنین کانونی این است که در عین حال که شخصیت اصلی محور اصلی خانه موزه است سایر کارکردها هم می تواند بهانه ای برای حضور مردم باشد. درواقع موضوع اقتصاد خانه موزه بسیار مهم است باید به آن توجه گردد.

به گفته او؛ اقتصاد و درآمدزایی خانه موزه ها، موضوعی است که کمتر به آن توجه شده است. به عقیده من در اینکه اقتصاد نقش جدی در پایداری هر چیزی دارد شکی نیست حتا در اداره مسجد و بسیاری از فضاهای فرهنگی به درآمدزایی احتیاج است. فضاهایی مثل خانه موزه ها هم در حداقلی ترین حالت هزینه نگهداری دارند البته درآمدزایی به این معنی نیست که همه این هزینه ها از محل موقعیت خانه موزه استخراج گردد در حالی که باید از آن نظام شبکه ای در محله و فرصت های محلی گردشگری استفاده گردد.

شهردار منطقه 12 تهران با بیان اینکه در تهران مجموعه ای از خانه ها و مکان هایی وجود داشت که مستقیما درآمدزا نبودند، گفت: اما موقعیت هایی بودند که ظرفیت های مالی ایجاد میکردند، مثلا در منطقه 12 بخشی از درآمدهای حاصل از خیابان سی تیر صرف بازسازی تعدادی از خانه های تاریخی شد. درواقع خانه موزه ها باید عملا به یک خودگردانی برسند و حداقل برای اداره خود نه به عنوان یک بنگاه مالی درآمد کسب نمایند.

به گفته او؛ تا زمانی که ساز و کار و مدیریت فرهنگی در یک نظام کلان اجتماعی وجود نداشته باشد نسبت به مسایل فرهنگی غفلت می گردد. چگونه می توانیم ارج یک شخص شهیر را بالا ببریم در حالی که تعدادی از مردم حتی اسم آن شخص هم به گوششان نخورده است و در دوره تحصیل و رشد اجتماعی خود اسمی از این استاد مشهور نشنیده اند.

سعادتی معتقد است: مباحث فرهنگی متولی معینی ندارد و به همین دلیل به آن اهمیتی داده نمی گردد اگر چند متولی دارد اما باید معین گردد که هر کدام نقششان چیست. راه برون رفت از این معضل طراحی و برنامه ریزی فرهنگی از پایه در جامعه است درواقع اطلاع رسانی و آکاهی بخشی در این زمینه باید از مدارس شروع گردد.

این وبینار به همت موسسه مطالعات راهبردی معماری ایران، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار گردید.

خبرنگار: فریبا رحمانی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1316

به "لزوم توجه به اقتصاد خانه موزه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم توجه به اقتصاد خانه موزه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید