متولی زاده: فراوری رمزارزها بسیار انرژی بر است، شرایط بحرانی برق تا یک ماه دیگر ادامه دارد

به گزارش کولو، مدیر عامل توانیر گفت: سال جاری به ویژه در یک ماه آینده، شرایط بحرانی داریم، به همین علت به نیروگاه ها فشار آوردیم تا زودتر به مدار فراوری برگردند و با فراوری رمزارز ها هم برخورد جدی می کنیم.

متولی زاده: فراوری رمزارزها بسیار انرژی بر است، شرایط بحرانی برق تا یک ماه دیگر ادامه دارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمد حسن متولی زاده گفت:سال جاری رشد انرژی مصرفی برای استخراج هر واحد رمزارز چندین برابر شده است و بر اساس برآوردها؛ حدود دو هزار مگاوات از برق کشورمان برای فراوری رمزارز مصرف می گردد.

مدیر عامل توانیر اضافه نمود: دو هزار مگاوات معادل مصرف دو میلیون خانوار یا معادل بیش از مصرف هفت استان کشور و یا معادل 30 درصد مصرف تهران است.

وی ادامه داد: از همه یاری خواستیم تا در این زمینه به ما یاری نمایند و از مردم خواستیم اگر آگاه شدند جایی در حال فراوری غیرقانونی رمزارز است اطلاع دهند و پاداش دریافت نمایند.

اگر منابع اقتصادی وجود داشته باشد، فراوری برق افزایش می یابد

متولی زاده با بیان اینکه به همکارانمان که برای جمع آوری رمزارزها رفتند تیراندازی شد, اضافه نمود: از دستگاه های امنیتی و قضایی یاری خواستیم.

مدیرعامل توانیر گفت: از نظر توان فراوری و ساخت تجهیزات فراوری برق هیچ مسئله ای نداریم و سازنده و پیمانکاران بسیار قوی داریم و اگر منابع اقتصادی وجود داشته باشد، فراوری برق افزایش می یابد.

متولی زاده با بیان اینکه با اقدامات و راه های ساده می توانیم بسیاری از مسائل را حل کنیم, اضافه نمود: اگر کولرهای گازی اسقاطی را که هر کدام معادل دو خودروی فرسوده, سوخت مصرف می نمایند با یک کولر استاندارد, تعویض کنیم, در مصرف برق, شش هزار مگاوات صرفه جویی انجام می گردد و همین کار اگر برای کولرهای آبی هم انجام گردد بیش از چهار هزار مگاوات دیگر هم صرفه جویی می گردد و اگر بخاری های دودکش دار مردم هم اصلاح گردد, روزی 200 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت, صرفه جویی می گردد.

متولی زاده اضافه نمود: اگر مردم در مصرف برق, کمی صرفه جویی نمایند به خاموشی احتیاجی نخواهیم داشت.

اگر مردم در مصرف برق کمی صرفه جویی نمایند به خاموشی احتیاجی نخواهیم داشت

مدیرعامل توانیر با اشاره به این که ارزان ترین برق جهان را داریم, گفت: هزینه ای که افراد سیگاری بابت سیگار در ایران پرداخت می نمایند پنج برابر هزینه ای است که همه مردم ایران برای مصرف برق خانه هایشان پرداخت می نمایند.

محمدحسن متولی زاده انعطاف پذیری در مصرف برق و داشتن ذخیره کافی برای شرایط اضطرار را از راهکارهای حل مشکل کمبود برق بیان و اضافه نمود: تحقق ذخیره کافی به سرمایه گذاری های فراوان احتیاج دارد و انعطاف پذیری در مصرف تا کنون در سیاست های وزارت نیرو اعمال شده است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر, سیاست های تشویقی برای مشترکان داشتیم که اگر در شرایط خاص, مصرف را کاهش دهند تشویق می شوند.

متولی زاده اضافه نمود: در زمستان, مصرف گاز کشور 850 میلیون مترمکعب در روز است که بیش از 650 میلیون مترمکعب آن در بخش خانگی و تجاری مصرف می گردد و در نتیجه سوخت گاز طبیعی تحویلی به نیروگاه ها کاهش می یابد و الزاماً باید سوخت مایع مصرف نمایند.

فراوری رمزارزها بسیار انرژی بر است

او اضافه نمود: تعدادی از نیروگاه های ما که تعمیرات داشتند به علت این که مجبور بودند از سوخت مایع استفاده بیش از زمان مقرر کار کردند و تعمیرات آنها به تأخیر افتاد و این تأخیر, اثرات خود را در مقطع کنونی نشان داده است.

مدیرعامل توانیر با اشاره به این که فراوری رمزارزها بسیار انرژی بر است, گفت: علت این که بخش عمده ای از فراورینمایندگان این رمزارزها به ایران سرازیر شدند این است که انرژی در کشورمان ارزان است.

متولی زاده اضافه نمود: این رمزارزها دو دسته هستند یک دسته در چارچوب قوانین و مقررات کار می نمایند که حدود 300 مگاوات قرارداد رسمی دارند و مدیریت پذیر هستند و دیروز این فراورینمایندگان قانونی رمز ارز ها از مدار خارج شدند.

وی اضافه نمود: اما اکثریت فراورینمایندگان رمزارزها در کشورمان تمایلی ندارند در چارچوب قانون کار نمایند و مدیریت پذیر باشند.

متولی زاده با اشاره به این که آمار دقیقی از میزان فراوری رمزارزها در کشورمان وجود ندارد، گفت: یکی از ویژگی های رمزارزها و فرایند استخراج آن ها, این است که قابل کنترل نیست.

مدیرعامل شرکت توانیر هم با حضور در این برنامه، ضمن عذرخواهی از مردم بابت قطعی های مکرر برق گفت: برای روشن نگه داشتن چراغ خانه ها و چرخ زندگی مردم کوشش می کنیم.

محمدحسن متولی زاده با اشاره به اینکه خاموشی ها به ناچار رخ داده است، اضافه نمود: سال جاری از نظر گرمای شدید و زودرس، یک سال بی سابقه ای بود و شاید در 50 سال اخیر ایران سابقه نداشت؛ حتی دمای هوا در ماه فروردین, 5 درجه گرمتر از متوسط سال های گذشته بود.

برای روشن نگه داشتن چراغ خانه ها و چرخ زندگی مردم کوشش می کنیم

وی ادامه داد: کم بارشی و خشکسالی هم به آن اضافه و مجموع این عوامل موجب شد که چاه های کشاورزی، زودتر وارد مدار و دستگاه های سرمایشی مردم زودتر روشن شوند.

متولی زاده اضافه نمود: پدیده ای به نام رمزارز هم به وجود آمد که حجم قابل ملاحظه ای از مصرف را دارد.

وی گفت: همه این عوامل موجب شد که رشد مصرف 20 درصدی بی سابقه را در صنعت برق داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه میانگین برق مصرفی کشور در 10 سال گذشته، یک و هشت دهم درصد بود، اضافه نمود: اما به یک باره رشد 10 برابری را تجربه کردیم.

متولی زاده گفت: هر سال به طور معمول، حدود یک میلیون مشترک جدید و تعدادی صنایع جدید داریم که معمولاً سالی 2 هزار مگاوات مصرف اضافه داشتند.

او با بیان اینکه صنعت برق، صنعت عرضه و تقاضا و همزمان از فراوری به مصرف است، اضافه نمود: مصرف، رشد بسیار زیادی داشت، اما عرضه و فراوری ما کاهش و مشکل داشت.

متولی زاده اضافه نمود: مهمترین علت این کاهش، کاهش ذخیره آب نیروگاه برقآبی بود که بیش از 50 درصد کاهش یافت. همچنین تعمیرات نیروگاه ها بود که معمولاً بر اساس برنامه ریزی ها تا نیمه خرداد به مدار وارد می شوند و تعدادی از این نیروگاه ها هنوز آماده نشدند و به مدار نیامدند بنابراین این عوامل موجب ایجاد فاصله میان عرضه و تقاضا شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1683

به "متولی زاده: فراوری رمزارزها بسیار انرژی بر است، شرایط بحرانی برق تا یک ماه دیگر ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متولی زاده: فراوری رمزارزها بسیار انرژی بر است، شرایط بحرانی برق تا یک ماه دیگر ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید