مرکز رشد و نوآوری انستیتو تحقیقات تغذیه ای افتتاح شد

به گزارش کولو، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز 9 اسفند دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاح فاز سوم مرکز رشد و نوآوری انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی، با اشاره به اهمیت توسعه مراکز رشد و شرکت های فناورانه در کاهش وابستگی به واردات در کشور، گفت: نمی توان با تفکر سایر دولت ها در حوزه فراوری و واردات، کشور را اداره کنیم، چرا که اقلیم و شرایط آب و هوایی متفاوت است، باید به پتانسیل موجود در صنعت غذا توجه و شرکت های قوی راه اندازی کنیم.

مرکز رشد و نوآوری انستیتو تحقیقات تغذیه ای افتتاح شد

وی ادامه داد: خط فراوری شرکت های فناورانه باید بومی سازی گردد و تمام طراحی های آن در داخل کشور صورت گیرد. مهم این است مغز سیستم دست ما باشد و تمام تغییرات را با تصمیمات خود اعمال کنیم.

ستاری با اشاره به لزوم حضور شرکت هایی با طرح و ایده داخلی در پارک های علم و فناوری، تاکید نمود: فراوری و تجاری سازی باید در بخش خصوصی صورت گیرد. هزینه کردن بخش خصوصی در حوزه R&D (تحقیق و توسعه)، کلید تجاری سازی است و سرمایه گذاری روی ایده پردازان جوان و اندیشمند و حمایت از پروژه های تحقیقاتی بسیار یاری نماینده خواهد بود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، صنعت غذا را بعد از صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، بزرگترین صنعت در کشور خواند و گفت: در این صنعت یک جهان کار روی زمین مانده داریم و بخش خصوصی باید ورود کند، این بخش است که تجارت را درک می نماید.

وی بر ضرورت استفاده از پتانسیل موجود در دانشکده های مهندسی و اهمیت ایجاد ارتباط بین رشته ای در حوزه صنایع غذایی تاکید نمود.

دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم با اشاره به اینکه مرکز رشد و نوآوری می تواند حلقه وصل صنایع غذایی و بخش خصوصی و کریدوری برای پردازش ایده های فناورانه و سرمایه گذاران باشد، گفت: راه اندازی مرکز رشد در انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، به پیشنهاد و حمایت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت.

وی ارزش صنایع غذایی در اقتصاد مقاومتی را بسیار بالا دانست و اضافه نمود: 10 درصد اقتصاد صنعتی، 15 درصد وجه اشتغالی و 12 الی 15 درصد ارزش اضافه نموده استحصالی، سهم صنعت غذایی کشور است. همچنین 2 هزار و 500 کارگاه از مجموع 13 هزار کارگاه متوسط فراوریی، در همین حوزه فعالیت می نمایند.

زالی در مورد آسیب های این صنعت تاکید نمود: استفاده بهینه از ظرفیت فراوری 50 میلیون تنی در داخل کشور صورت نمی گیرد و احتیاج به توسعه کمی و کیفی در این زمینه به شدت حس می گردد. همچنین باید از فرصت صادرات جهانی که ناشی از بروز چالش بحران کرونا و تحریم ها ایجاد شده، استفاده کرد.

وی ادامه داد: پیش بینی می گردد در سال آینده، برنج، غلات و حبوبات سهم گرانتری در بازار جهانی داشته باشد. در سال اخیر استراتژی مالی کشور چین مبتنی بر ذخیره این محصولات بوده است تا احتیاج آینده کشورها را تامین کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: اگرچه در طول سالیان اخیر صادرات مواد غذایی در کشور رشد شتابانی را تجربه نموده اما این رشد در تناظر با تمام استعدادهای بالقوه و بالفعل داخلی، به ویژه با توجه به شرایط اقلیمی حاکم در کشور نیست.

وی اظهار داشت: استفاده از فناوری های نوین در صنعت غذایی که بن مایه اصلی شکل گیری مرکز رشد و نوآوری است، بسیار اهمیت دارد. این مهم با هدف بالابردن کمیت و کیفیت فراوری، توجه به فرآیند های فراوری و پردازش با رویکرد حفظ کیفیت و افزایش ماندگاری مواد غذایی باید حاصل گردد.

زالی صنایع غذایی را یکی از پررقابت ترین عرصه های صنعتی در کشور دانست و اضافه نمود: وجه غالب کشورهای صنعتی در این زمینه، امتزاج فناوری های نوین با صنعت غذاست؛ بهره گیری از فناوری هایی همچون نانو، لیپوزوم ها، پلاسمای سرد و پالس های الکتریکی.

وی افزود: از فرآیند فراوری تا بسته بندی باید در مراکز رشد صنایع غذایی مورد توجه قرار گیرد. نکته بسیار مهم این است که بخش عمده دورریز محصولات غذایی، پیش از رسیدن به دست مصرف نماینده صورت می گیرد. در حالی که در کشورهای توسعه یافته، اینگونه نیست و محصولات پس از رسیدن به دست مصرف نماینده، دورریز دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه نمود: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بارها اعلام نموده است هر شهروند ایرانی، بالغ بر 134 کیلوکالری در روز، محصولات غذایی را هدر می دهد. اگر فرض کنیم از 90 میلیارد متر مکعب مصرف سالیانه آب، 80 میلیارد متر مکعب سهم صنعت کشاورزی است، میزان اهمیت این هدررفت را درک می کنیم. این آمار با کیفیت مواد غذایی ارتباطی مستقیم دارد.

وی ، دورریز مواد غذایی در ایران را هفت برابر فرانسه اظهار داشت و گفت: دورریز مواد غذایی در مجموع 27 کشور اروپایی، 90 میلیون تن در سال گزارش شده که این آمار در کشور ما 35 میلیون تن در سال، یعنی معادل 50 تا 60 درصد صادرات مواد نفتی است. استفاده بهینه از فناوری های نوین در مراکز رشد می تواند در این حوزه بسیار یاری نماینده باشد.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باید به سهم صنایع غذایی در صادرات، اشتغال زایی، تحریم زدایی و تجلی اقتصاد مقاومتی و لزوم ایجاد شرایط تسهیل یافته برای وجود تنوع غذایی توجه ویژه گردد.

وی با اشاره به لزوم حمایت از نسل جوان دانشجویی و نگاههای مبتکرانه و خلاقانه در مرکز، مطرح نمود: مرکز رشد محل تجلی تمام خلاقیت های صنعت غذایی است. توجه به بازار داخلی و خارجی، توجه به سبد غذایی مطلوب و مورد تقاضای ایرانیان، توجه به ریزمغذی ها، استفاده از سبد غذایی متنوع در پاسخ به رژیم های غذایی متداول در کشور، افزایش سطح ایمنی در مواد غذایی و حرکت به سمت فراوری مواد غذایی فراسودمند باید اولویت مرکز رشد قرار گیرد.

زالی یادآور شد: انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور باید برای تبدیل این مرکز رشد به کریدوری مطمئن برای ایده پردازی و تجاری سازی کوشش کند. بی شک فعالیت در سایه همکاری های معاونت علمی و فناوری، مسئولیت اجتماعی این انستیتو را چندین برابر خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1511

به "مرکز رشد و نوآوری انستیتو تحقیقات تغذیه ای افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز رشد و نوآوری انستیتو تحقیقات تغذیه ای افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید