نظام ارزش گذاری، چالش امروز آموزش عالی، ما در چنبره کنکور گرفتاریم!

به گزارش کولو، به بهانه برگزاری کنکورهای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رییس دانشگاه آزاد اسلامی پیرامون مساله حذف کنکور در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطلبی را منتشر کرد.

نظام ارزش گذاری، چالش امروز آموزش عالی، ما در چنبره کنکور گرفتاریم!

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، دکتر محمد مهدی طهرانچی طی یادداشتی در اینستاگرام نوشت: کنکور دکتری برگزار گردید و دانشگاه آزاد در تعامل با سازمان سنجش پذیرای 25000 داوطلب با رعایت پروتکل های بهداشتی بود.

به بهانه برگزاری کنکورهای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در مردادماه لازم دانستم نکاتی پیرامون مساله حذف کنکور مطرح کنم تا باب گفتگویی جدید در این موضوع باز گردد.

البته با طرح این مباحث نمی خواهیم بر دغدغه عزیزانمان که منتظر برگزاری کنکور پراسترس سال جاری هستند، چیزی بیافزاییم چرا که دیروز غفلت کردیم و امروز چاره ای جز برگزاری کنکور نداریم و امید آن دارم سال جاری را با همه مسائلش پشت سر بگذاریم.

اما چرا نمی توانیم از کنکور جدا شویم؟

اجازه دهید در ابتدا از کنکور تحصیلات تکمیلی آغاز کنیم و در گفتار بعد به کنکور کارشناسی بپردازیم.

برگزاری کنکور برای ورود به تحصیلات تکمیلی بدین معناست که سوابق تحصیلی دانشجو طی چهار سال کارشناسی و دو سال کارشناسی ارشد، نمی تواند معیار خوبی برای ورود به مرحله بعد باشد و ضروری است دانشجو برای ورود به تحصیلات تکمیلی در یک آزمون تستی شرکت کند، آزمونی که مالی عجیب پیرامونش شکل گرفته است.

جالب است بدانید که دانشگاه های مطرح جهان به همین دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی اش پذیرش می دهند!

در میان اعضای هیات علمی که نظاره گر کیفیت دانشجویان ورودی تحصیلات تکمیلی هستند اتفاق نظر کامل بر ناکارآمدی کنکور تحصیلات تکمیلی وجود دارد و امروز باید اعتراف کرد همان بلایی که کنکور کارشناسی بر سر آموزش و پرورش آورده با برگزاری کنکور تحصیلات تکمیلی بر سر آموزش عالی آمده است.

اشکال کجاست؟ چرا سوابق تحصیلی و نمرات مستمر ترمی دانشجو در دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد نمی تواند اعتبار بخش شرایط دانشجو برای ورود به مقطع بعد باشد؟ کنکور تحصیلات تکمیلی چه مزیتی دارد؟

حتما تستی بودن و در یک روز بودن کنکور نقطه ضعف و یکسان بودن سطح امتحان، امنیت و عاری از تقلب بودن، نقطه قوت آن هستند.

اماچرا نمی توان این دو مزیت را به درون دانشگاه برد و با انجام امتحانات تشریحی مستمر ترمی نقطه ضعف تستی بودن سئوالات و در یک روز بودن آزمون را رفع کرد.

به نظر می رسد تا زمانی که سازمان سنجش آموزش کشور از یک سازمان مجری سنجش به سازمان تنظیم گر سنجش تحصیلی تبدیل نگردد ما در چنبره کنکور گرفتاریم و روز به روز شاهد تخریب پایه های آموزش کارشناسی در کشور خواهیم بود. البته ترمی که به صورت مجازی گذشت مسائل آزمون های خاتمه ترم همه دانشگاه ها را عیان ساخت و نشان داد که امروز نظام ارزش گذاری آموزش چالش جدی آموزش عالی است.

محمدمهدی طهرانچی

9 مرداد 1399

11 مرداد واحد زنجان تو این شرایط مالی حقوق نداده

دهم مرداداست با این اوضاع مالی هنوز حقوق نگرفتیم آقای عزیز

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1223

به "نظام ارزش گذاری، چالش امروز آموزش عالی، ما در چنبره کنکور گرفتاریم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام ارزش گذاری، چالش امروز آموزش عالی، ما در چنبره کنکور گرفتاریم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید