دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران برگزار می گردد

به گزارش کولو، دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران با دو محور ویژه، 18 و 19 اردیبهشت ماه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد.

دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران برگزار می گردد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران با دو محور ویژه، 18 و 19 اردیبهشت ماه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می گردد. دبیرخانۀ این همایش در فراخوان این همایش ملی آورده است: با گذشت پنج سال از زمان برگزاری اولین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران، اکنون بیش از هر زمان دیگری احتیاج به پرداختن به این حوزه آکادمیک و اجرایی در کشور احساس می گردد.

تحولات شگرف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که در سال های اخیر جامعه ایرانی را دستخوش تغییرات، التهابات و نااطمینانی های گسترده ساخته است از منظرهای مختلف با دستورکار های اصلی سیاست گذاری اجتماعی ارتباط وثیق دارد.

تعمیق نابرابری های اجتماعی در عرصه های مختلف حاکی از غلبه سیاست های نااجتماعی بر سپهر سیاست گذاری عمومی کشور و آثار و پیامد های نامیمون این سیاست ها بر توسعه فقر و نابرابری است.

از سوی دیگر و در نبود سیاست های اجتماعی کارآمد و جبران کننده، مردم خود باید به چاره جویی مسائلی برخیزند که هیچ نقشی در ایجاد آن ها نداشته اند.

این شرایط منجر به بروز ناآرامی ها و شکل گیری مطالبات جمعی از سوی اقشار مختلف (بازنشستگان، معلمان، کارگران و غیره) شده است که مستلزم پاسخ سیاستی به جای واکنش سیاسی است و در صورت دلخوش کردن به راه چاره های مقطعی و عدم ارائه پاسخ های سیاستی متقن، پایدار و مبتنی بر گفتگوی اجتماعی باید انتظار بازگشت موج های بعدی سررسید مطالبات اجتماعی در شکلی گسترده تر را داشت.

در ادامۀ این فراخوان تاکید شده است: همه این موارد در حالی است که ما شاهد روی آوری پی در پی دولت ها به سیاست های نادرست آزمون شده در دوره های گذشته و عدم یادگیری سیاستی از خطا های پیشین هستیم که مهمترین شاهدمثال آن تکیه بر منابع ناپایدار (همانند آزادسازی حامل­های انرژی) برای تأمین اقتصادی سیاست های اجتماعی و غلبه رویکرد پول پاشی در برطرف احتیاج ها و مسائل اجتماعی است. در این میان، آنچه بر وخامت اوضاع افزوده است، تداوم تحریم های ظالمانه و عدم گشایش در سطح بین المللی همراه با شیوع پاندمی کرونا در دو سال گذشته است که تاب آوری دولت و بازیگران غیردولتی و نهاد هایی همانند خانواده را نیز در پاسخ به احتیاج ها و حل مسائل اجتماعی به شدت تحت الشعاع قرار داده است.

دبیرخانۀ این همایش ملی آورده است: با درک اهمیت سیاست گذاری اجتماعی در شرایط کنونی کشور، دانشگاه علامه طباطبائی در پنج سال اخیر کوشش های متعددی را برای پیشبرد این حوزه در ابعاد آموزشی و پژوهشی بر داشته است.

تدوین و تصویب رشته کارشناسی سیاست گذاری اجتماعی و بعلاوه کارشناسی ارشد سیاست گذاری اجتماعی (با همکاری دانشگاه های مختلف) که به زودی اقدام به پذیرش دانشجو خواهد نمود، تأسیس پژوهشکده مطالعات و سیاست گذاری اجتماعی، برگزاری همایش بین المللی سیاست گذاری اجتماعی در دنیا اسلام و انتشار چندین اثر در سطح ملی و بین المللی در زمینه های مختلف مرتبط با سیاست گذاری اجتماعی از جمله این اقدامات به شمار می رود.

در ادامه بیان شده است: با توجه به مطالب فوق، برگزاری دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در دستور کار دانشگاه علامه طباطبائی نهاده شد تا گامی دیگر در راستا عمل به رسالت علوم اجتماعی سیاست گذار برداشته شده و در کنار سایر رویکرد های مفید و لازم علوم اجتماعی، بر نقش حیاتی رویکرد سیاست گذارانه و کاربست دستاورد های شاخه های مختلف علوم اجتماعی در حل مسائل پیش روی جامعه ایرانی تأکید گردد. امیدواریم صاحبنظران و محققان ارجمند کشور ما را در این راستا کمک نموده و با ارسال آثار و دستاورد های علمی و ارزشمند خود به این همایش بر غنای آن بیافزایند.

لازم به ذکر است، سیاست گذاری اجتماعی و مسئلۀ نابرابری در ایران و سیاست­ گذاری اجتماعی و مدیریت بحران کرونا در ایران دو محور ویژۀ این همایش هستند.

بر اساس اعلام دبیرخانۀ این همایش ملی، مهلت ارسال چکیده مقالات تا 30 دی ماه 1400 و مهلت ارسال اصل مقالات تا 15 فروردین 1401 است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 بهمن 1400 بروزرسانی: 23 بهمن 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1954

به "دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید