چای ماسالا چیست؟ ، از طعم تا ادویه ها و طرز تهیه

به گزارش کولو، چای ماسالا یکی از محبوب ترین نوشیدنی های کشور هند به شمار میرود و بسیاری از هندی ها از این چای هنگام صبح یا عصر لذت می برند. در زبان هندی، ماسالا به معنی ادویه است و بنابراین داریم راجع به نوعی از چای صحبت می کنیم که ادویه هایی به خصوص در خود دارد. اساسا این نوشیدنی با ترکیب چای، ادویه های گوناگون، شکر و اندکی شیر به دست می آید و نوع گیاهان و ادویه های مورد استفاده می تواند بسته به سلایق و فرهنگ های خانوادگی متغیر باشد. به مطالعه این مقاله ادامه دهید تا بگوییم چای ماسالا چیست، چه تاریخچه ای دارد و چطور تهیه می گردد.

چای ماسالا چیست؟ ، از طعم تا ادویه ها و طرز تهیه

چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا که در بعضی از نقاط دنیا تحت عنوان چا شناخته می شود، ترکیبی از چای و شیری است که همراه با ادویه ها و زنجبیل می جوشند. ریشه های این نوع از چای به دورانی باز می شود که هند تحت استعمار بریتانیا عایدی، اما حالا در اقصی نقاط دنیا مصرف می شود.

جمله ای معروف وجود دارد که می گوید غذاهای هندی با پیمودن هر 100 کیلومتر، تغییراتی اساسی را پشت سر می گذارند. اما اگر تنها یک چیز باشد که هندی ها را با یکدیگر متحد می نماید، همین چای ماسالا است. چای در هندی معنایی اندک متفاوت از این کلمه در زبان فارسی دارد و اساسا برای اشاره به یک لیوان چای حاوی شیر به کار می رود. به همین خاطر ضروری است بدانید که انبوهی چای دیگر در این کشور داریم که از جمله آن ها می توان به چای کشمیری، چای زنجبیلی، چای ماسالا و مواردی از این دست اشاره نمود.

اگر از مردمان شبه قاره هند بپرسید چای ماسالا چیست، احتمالا آن را نوشیدنی مخصوص صبح ها، ظهرها و عصرها معرفی نمایند که نه تنها انبوهی کافئین وارد بدن تان می نماید، بلکه اجازه می دهد اندکی ریلکس شده و از مسائل زندگی روزمره فرار کنید. این را هم باید افزود که چای هندی معمولا همراه با بیسکوییت و کیک سرو می شود و پیش از خوردن هر یک از آن ها، پیشنهاد می شود کیک یا بیسکوییت خود را درون نوشیدنی فرو برده و آن را مرطوب کنید.

در مجموع می توان گفت که چای یک جور سبک زندگی و عنصری عمیق در فرهنگ هندی به شمار میرود. درست مانند ما ایرانی ها، هندی ها با یک لیوان چای خوش طعم به استقبال مهمانان خود می روند و حتی هنگام داد و ستد در اماکنی مانند جواهرفروشی و لباس فروشی هم بی خیال این نوشیدنی محبوب نمی شوند. چای ماسالا نماد مهمان نوازی و برقراری ارتباط با دوستان و اعضای خانواده به شمار میرود.

تاریخچه چای ماسالا چیست؟

ریشه های چای ماسالا را می توان در سده 1900 میلادی جستجو کرد، زمانی که بریتانیا در حال استعمار هند بود و چای والاها (فروشندگان خیابانی چای) آغاز به افزودن شیر و انواع ادویه ها به نوشیدنی های خود کردند.

چین زنجیره تامین چای اروپا را تبدیل به مونوپلی نموده بود و شرکت East India Trading هم مونوپلی چای چینی را در انگلیس در دست داشت. زمانی که چین تصمیم به محدود کردن صادرات چای گرفت، بریتانیایی ها ناچار به یافتن منبعی دیگر بودند. آن ها چایی به خصوص را در منطقه آسام هند یافتند که تقریبا هیچ فرقی با چای چینی ها نداشت. بدین ترتیب بود که طی سال 1838 میلادی، بریتانیایی ها با استفاده از نیروی کار مقرون به صرفه قیمت هندی، آغاز به پرورش چای در آسام کردند.

از آن جایی که دانش کافی راجع به نحوه پردازش و جابه جایی محصول وجود نداشت، چایی که در آسام فراوری می شد شدیدا بی کیفیت بود، به مقدار کافی محصول نمی داد و صادرات به بیرون از هند هم دشواری های خودش را به همراه می آورد. به همین خاطر اتحادیه چای هند که از کشاورزان چای بریتانیایی تشکیل شده بود، تصمیم گرفت افراد بیشتری را به نوشیدن چای ترغیب کند تا قادر به حفظ سود خود باشد.

یکی از اقدامات بریتانیایی ها در جریان این کمپین بازاریابی، استراحت و نوشیدن چای اجباری برای هندی ها بود. به همین ترتیب، چای والاها از سراسر هند سر در آوردند و آغاز به افزودن شیر و ادویه جات به چای خود کردند. با این کار، کیفیت پایین چای کمتر به چشم می آمد و مشتریان هم از چشیدن طعم ادویه های گوناگون هیجان زده می شدند.

بریتانیایی ها اما از افزودن ادویه های هندی به چایی که چندین دهه مشغول پرورش و تبلیغ آن بودند، ابراز انزجار کردند. در واقع کوشش بر این بود که چای والاها از این رویکرد فاصله بگیرند، چرا که بریتانیایی ها عقیده داشتند استفاده از انواع ادویه ها به معنای احتیاج کمتر به برگ های چای خواهد بود. با توجه به این که چای ماسالا تا همین امروز به قوت خود به جای مانده، طبیعی است که بریتانیایی ها شکست خوردند و چای والاها توانستند طعمی تازه را به مشتریان خود هدیه نمایند.

ادویه های موجود در چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا مواد تشکیل دهنده واقعا ساده ای دارد، اما ادویه های موجود در آن بسته به دستورهای مختلف دچار تغییر می شوند. تقریبا هر خانواده ای در هند از ترکیبات به خصوصی استفاده می نماید که بیشتر با سلایق و علایقش سازگاری دارد. اگر تجربه چندانی در نوشیدن چای ماسالا ندارید، می توانید به سراغ انبوه ترکیبات از پیش آماده ای بروید که مقادیر چای و ادویه در آن ها به دقت مقدار گیری شده. یک گزینه دیگر هم چای های کیسه ای متنوع با طعم های گوناگون است.

علت اصلی این گستردگی دستورهای تهیه چای ماسالا، تنوع و قیمت گذاری ادویه ها در نقاط مختلف هند و همین طور دنیا است. به عنوان مثال هل بعد از زعفران و وانیل یکی از گران قیمت ترین ادویه ها به شمار میرود. به همین علت هم بعضی خانواده ها چای ماسالا را در اوج سادگی و با ادویه های دم دستی مانند فلفل سیاه میل می نمایند.

می خواهید بدانید هدف غایی چای ماسالا چیست؟ این که اگر به تمام ادویه ها دسترسی نداشته باشید هم قادر به لذت بردن از یک لیوان چای گرم و خوش طعم خواهید بود. بنابراین اجازه ندهید عدم دسترسی به بعضی ادویه ها، شما را از بهره مندی از خواص چای ماسالا و تهیه آن پشیمان تان کند.

چای ماسالا معمولا حاوی چنین ادویه هایی است: هل: فلفل سیاه، دارچین، میخک و زنجبیل. اما در نقاط مختلف هند ممکن است چای هایی حاوی جوز هندی، پوست جوز هندی، رازیانه، گل سرخ، نعنا، علف لیمو، گیاه تولسی، اجوان، زعفران و بادیان ستاره ای هم بیابید.

بنابراین هر زمان که بخواهید می توانید به سراغ هر یک از این ادویه ها و طعم دهنده ها بروید. چه ادویه ها را مستقیما درون چای بریزید و چه ابتدا آن ها را با هاون یا آسیاب خرد و سپس با پودر چای ترکیب کنید، راز اصلی، استفاده از ادویه های تازه است تا بتوان به خوش طعم و عطرترین چای ماسالا ممکن دست پیدا کرد. ناگفته نماند که خرد کردن ادویه باعث می شود چایی اندک قوی تر و تیزتر گیرتان بیاید.

مواد تشکیل دهنده و جایگزین های آن ها در چای ماسالا چیست؟

می خواهید بدانید مواد تشکیل دهنده چای ماسالا چیست؟ به مطالعه ادامه دهید تا از مهم ترین مواد و جایگزین های هر کدام بگوییم و این که چطور می توانید یک چای ماسالا دلچسب خانگی برای خودتان تهیه کنید.

 • شیر: برترین شیر برای چای، بدون تردید شیر کامل است. با استفاده از شیر کامل، لایه ای نازک روی چای بسته می شود. برای آن هایی که رژیم وگان دارند هم برترین جایگزین، شیر جو دوسر خواهد بود. البته که شیرها و پودرهای خامه دلخواه تان هم جواب خواهند داد، اما راز دستیابی به چای خامه ای و یکدست، جوشاندن شیر همراه با برگ های چای است.
 • چای سیاه: تا جای ممکن در پی چای سیاهی بگردید که ترجیحا از برندهای هندی بوده و با استفاده از روش CTC تهیه شده باشد. برترین نمونه چای برای این کار چای کله مورچه است. البته که درست مانند آنچه راجع به شیر هم مصداق می کرد، می توانید به سراغ چای های سیاه و چای های کیسه ای دلخواه تان هم بروید. تنها پیشنهادمان این است که از چای ارل گری دوری کنید.
 • ادویه ها: بیشتر چای های ماسالا با استفاده از چهار ادویه تهیه می شوند: میخک، دانه فلفل، هل و دارچین. از دیگر ادویه هایی که استفاده از آن ها ایرادی ندارد می توان به جوز هندی، پوست جوز هندی، تولسی، بادیان ستاره ای و رازیانه هم اشاره نمود. اما این ادویه ها باید در مقادیر بسیار اندک به چای اضافه شوند تا طعم را به کلی دگرگون ننمایند. احتمالا به همین خاطر هم باشد که چنین ادویه هایی معمولا خرد و با دیگر ادویه ها ترکیب می شوند و نباید آن ها را مستقیما درون چای ریخت.
 • زنجبیل: ذائقه عمومی ترجیح می دهد که طعم زنجبیل به شکلی ملایم درون چای احساس شود، بنابراین استفاده از یک یا دو برش نازک از زنجبیل هم کفایت خواهد نمود. اگر طعمی شدیدتر می خواهید، زنجبیل را در هاون بکوبید.
 • شیرین نماینده: شکر، رایج ترین شیرین نماینده چای ماسالا به شمار میرود اما می توانید به سراغ شکر قهوه ای، استویا، عسل و حتی سیروپ افرا یا همان میپل سیروپ بروید و باز هم نتایجی مجذوب کننده به دست خواهید آورد. اما در جریان باشید که شکر باعث می شود طعم ادویه ها به تعادل رسیده و به خوبی استخراج شود. اگر از عسل یا سیروپ افرا استفاده کردید، آنقدر به هم زدن ادامه دهید تا چای اندکی دمای خود را از دست بدهد، اما همچنان گرم باشد. شکر را می توان هم هنگام تهیه چای و هم هنگام سرو به آن افزود.

روش تهیه چای ماسالا چیست؟

چند راه مختلف برای تهیه یک چای ماسالای سریع و دلچسب وجود دارد و برای مثال می توان به سراغ چای های کیسه ای ماسالا، ترکیب برگ های چای مختلف و همین طور ترکیب های ادویه ای از پیش آماده رفت. اما به این شکل کنترل چندانی بر طعم و اندازه خامه ای شدن چای نخواهید داشت.

آخرین راه حل هم استفاده از ادویه های کامل است. بیشتر خانواده های هندی چای ماسالا را با ادویه های کامل تهیه می نمایند. این روش برترین طعم را با خود به همراه می آورد و بنابراین ما هم طرز تهیه چای ماسالا را به همین روش آموزش می دهیم.

ادویه ها را خرد کنید. با استفاده از هاون، ادویه ها را به قطعاتی خردتر تبدیل کنید.

آب را بجوشانید. یک قوری از جنس فلز ضد زنگ یا شیرجوش یا تابه سس برداشته، روی حرارت بالا قرار دهید و آب را اضافه کنید. یک چهارم الی یک دوم لیوان آب بریزید و اگر تابه یا شیرجوش تان قطر دایره زیادی دارد، حساب تبخیر آب را هم بکنید. همین طور که آب در حال رسیدن به نقطه جوش است، ادویه ها و زنجبیل را اضافه کنید تا طعم شان آزاد شود.

وقتی آب جوش آمد، برگ های چای یا چای کیسه ای را هم اضافه کنید. اکنون دما را به کم تا میانه کاهش دهید. اجازه دهید چای برای دو دقیقه با ادویه ها ترکیب شود، اما نه بیشتر، زیرا احتمال تلخی چای وجود دارد. سپس شیر را اضافه کنید.

 • ترفند حرفه ای: استفاده از تابه سس فلزی، برترین روش تهیه چای ماسالا است. وقتی که به انتهای کار نزدیک می شوید، متوجه خواهید شد که مقداری از شیر سوخته یا برگ های چای و ادویه ها به لبه ها چسبیده اند. استفاده از فلز ضد زنگ، تمیزکاری های بعد کار را راحت می نماید.

به چای هوادهی کنید. دو راه برای هوادهی به چای وجود دارد تا طعم ها به خوبی استخراج شوند.

راه اول، جوشاندن دوگانه است که در صورت بی دقتی، به کثیف کردن آشپزخانه معروفیت دارد. چای را روی حرارت بالا بگذارید تا به جوش برسد. وقتی سطح چای بالا آمد و تقریبا به لبه رسید، تابه را به سرعت از روی حرارت بردارید یا شعله گاز را خاموش کنید. این نخستین جوشش است. برای جوشاندن دوگانه ضروری است همین کار را یک بار دیگر تکرار کنید. هنگام این کار تمام حواستان را به چای بدهید، در غیر این صورت سر می رود و گاز را کثیف می نماید. یک ترفند جالب این که اگر قاشقی چوبی روی قوری بگذارید می توانید تا حد خوبی از سر رفتن چای جلوگیری کنید.

راه دوم کشیدن چای است که چای والاهای هندی در پیش می گیرند. از یک لیوان دسته دار کوچک یا ملاقه برای برداشتن بخشی از چای و ریختن دوباره آن از ارتفاع بهره ببرید تا سطح چای با حباب پر شود. سپس این کار را چند بار دیگر هم تکرار کنید.

چای را با دمای ملایم بجوشانید. دما را کاهش دهید و چای را برای 5 الی 7 دقیقه به صورت ملایم بجوشانید. آنقدر به این کار ادامه دهید تا چای روان و خامه ای شود و غلظت و رنگ هم همان چیزی که می خواهید. تا به اینجای کار بخش قابل توجهی از مایعات هم تبخیر شده و چایی خامه ای گیرتان آمده که طعم ادویه ها بر آن غالب نیست.

 • ترفند حرفه ای: اگر چای تان آنقدرها رنگی ندارد یا به مقدار کافی قوی نیست، برگ های چای بیشتری به آن اضافه نموده و آنقدر به جوشاندن ملایم ادامه دهید تا همان چیزی شود که دنبالش هستید. چای ماسالا اشتباهات شما را به راحتی می بخشد.

چای را از صافی عبور داده و سرو کنید. چای را هنگام ریختن درون لیوان ها یا قوری سرو، از صافی عبور دهید. شکر را بسته به سلیقه هر شخص درون هر لیوان بریزید و آنقدر هم بزنید تا کاملا ترکیب شود. سپس چای را همراه با بیسکوییت و کیک، سرو و میل کنید.

ترفندهای کلیدی تهیه چای ماسالا

 • نسبت شیر به آب: چای ماسالا باید دو سوم آب و یک سوم شیر باشد، اما اگر شیر بیشتر را ترجیح می دهید، نسبت 1 به 1 هم شدنی است.
 • ادویه های کامل: از ادویه های کاملی که اندکی له شده اند بهره ببرید تا برترین نتیجه ممکن حاصل شود. بدین ترتیب روغن و طعم موجود در ادویه ها بهتر با چای درمی آمیزد. اگر چای به خوبی از صافی عبور داده نشود، ذرات کوچکی در ته لیوان خواهید داشت که ظاهر و بافتی نه چندان مجذوب کننده دارند.
 • زنجبیل تازه: زنجبیل تازه آنزیم هایی دارد که شیر را لخته می نمایند. بهتر است آب را همراه با ادویه ها - از جمله زنجبیل - بجوشانید و بعد به سراغ افزودن شیر بروید. یک راه دیگر هم استفاده از زنجبیل خشک شده یا پودر زنجبیل است.
 • آب رسانی دوباره به ادویه ها: جوشاندن آب همراه با چای و ادویه ها، آن هم پیش از افزودن شیر باعث می شود دوباره به ادویه ها آب برسانید و طعم شان را بیرون بکشید. یک راه دیگر هم این است که آب را به نقطه جوش رسانده و بعد ادویه ها را اضافه کنید.
 • نسبت ادویه ها: در غایی ترین حالت به خودتان بستگی دارد که از چه ادویه ای به چه اندازه استفاده می کنید. به جز هل، می توان تمامی ادویه ها را از چای ماسالا حذف کرد. اگر هم چایی اندک فلفلی تر می خواهید، فلفل سیاه بیشتری اضافه کنید. شاید هم اصلا در پی چای زنجبیلی باشید و کلی زنجبیل در آن بریزید. اگر هم سبک نوشیدنی های استارباکس را می پسندید، به سراغ دارچین بیشتر بروید.
 • مالایی: لایه نازکی که روی سطح چای بسته می شود در زبان هندی مالایی نام دارد، کاملا طبیعی است و زمانی ظاهر می شود که در حال استفاده از شیر کامل باشید.

چای ماسالا چه طعمی دارد؟

چای ماسالا با استفاده از چای سیاه، شیر، شکر و انواع گیاهان و ادویه ها تهیه می شود. بنابراین طعم نهایی چای، تا حد زیادی وابسته به ادویه ها و گیاهان مورد استفاده است. در مجموع اما باید منتظر نوشیدنی خامه ای و تند و تیزی باشید که طعم هایی قوی را زیر لب می آورد.

آیا می توان چای ماسالا را بدون شیر تهیه کرد؟

اگرچه چای ماسالا به صورت سنتی همیشه همراه با شیر تهیه و سرو شده است، اما بعضی نسخه عاری از شیر آن را ترجیح می دهند که طعمی متفاوت دارد. بنابراین بله، امکان چنین کاری وجود دارد. اگر می خواهید از شیر صرف نظر کنید، پیشنهاد می دهیم به سراغ برگ های چای دارجیلینگ بروید.

چطور می توان چای ماسالای فوری و مشابه نسکافه تهیه کرد؟

اگر می خواهید مشابه آنچه با پودرهای نسکافه فوری امکان پذیر می شود، چای ماسالا را به شکلی سریع تهیه کنید تا قادر به نوشیدن آن در جایی مانند محیط کار باشید، ضروری است ترکیبی از پیش آماده فراهم آورید. این ترکیب حاوی پودر چای ماسالا، پودر شیر، پودر شکر و پودر چای خواهد بود. از سوی دیگر باید مقداری به آزمون و خطا مشغول شوید تا ترکیب ادویه های سازگار با ذائقه خود را بیابید. با اندکی جستجو میان محصولات برندهایی که پودرهای از پیش آماده می فروشند، قادر به دستیابی به ایده های هیجان انگیز خواهید بود.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 30 بهمن 1401 بروزرسانی: 30 بهمن 1401 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2210

به "چای ماسالا چیست؟ ، از طعم تا ادویه ها و طرز تهیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چای ماسالا چیست؟ ، از طعم تا ادویه ها و طرز تهیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید