چرا کرونا برای مردان سخت تر است؟

به گزارش کولو، محققان چینی گفته اند که در یک زیرمجموعه عظیم از بیماران کرونایی، بیش از 70 درصد فوت شدگان را مردان تشکیل می دهند. آن ها همچنین نتایج مشابهی را هنگام آنالیز تحقیقات شیوع سندرم حاد تنفسی در سال 2003 پیدا کردند.

چرا کرونا برای مردان سخت تر است؟

چندین مطالعه نشان داده است مردان بیش از زنان در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهند، اما علت چیست؟ کارشناسان می گویند، زیست شناسی و رفتار، ممکن است از دلایلی باشد که مردان بیش از زنان مبتلا به کووید 19 شده و از این بیماری فوت می شوند.

به گفته آنها، سیستم ایمنی قوی تر زنان نسبت به مردان می تواند یکی از دلایل اصلی این موضوع باشد. کارشناسان اضافه می نمایند که تمایل مردان به انجام رفتار های پرخطر مانند نادیده دریافت فاصله اجتماعی یا عدم شست وشوی مرتب دست ها، احتمال ابتلای آن ها به بیماری را بالاتر می برد.

نشانه هایی از این ادعا

محققان چینی گفته اند که در یک زیرمجموعه عظیم از بیماران کرونایی، بیش از 70 درصد فوت شدگان را مردان تشکیل می دهند. آن ها همچنین نتایج مشابهی را هنگام آنالیز تحقیقات شیوع سندرم حاد تنفسی در سال 2003 پیدا کردند.

سازمان بهداشت جهانی نیز گزارش داده است که 63 درصد مرگ های ناشی از کووید 19 در اروپا، مربوط به مردان بوده است. همچنین یک مطالعه توسط موسسه عالی بهداشت رم در ماه مارس نشان داده است که در میان مبتلایان ایتالیایی به کووید 19، آمار مرگ ومیر در مردان 8 درصد مردان و در زنان 5 درصد بوده است.

مردان جنس ضعیف تر هستند

استیون برگر، متخصص بیماری های عفونی و بنیانگذار بیماری های قلبی در این رابطه می گوید: این موضوع که کرونا ممکن است برای مردان کشنده تر از زنان باشد این واقعیت را بیان می نماید که بیماری های قلبی در مردان مسن بیشتر از زنان مسن است.

مطالعات همچنین نشان می دهد که فشار خون بالا و بیماری کبدی در مردان شیوع بیشتری دارد و همه این ها منجر به نتایج منفی بیشتری در رابطه با کووید 19 می گردد.

به اعتقاد برگر، ژنتیک نیز ممکن است نقش زیادی داشته باشد. زنان، به دلیل وجود کروموزوم X اضافی، از سیستم ایمنی و واکنش بیشتری نسبت به مردان در برابر عفونت برخوردار هستند. واقعیت این است که مردان بر اساس تصورات رایج در جامعه خود را قوی قلمداد می نمایند، اما در واقع هنگام مصونیت از بیماری ها و عفونت ها، این زنان هستند که گروه قوی تر را شکل می دهند.

عادت های پرخطر نقش آفرین هستند

انجام رفتار های پرخطر مانند سیگار کشیدن که بر سلامت ریه تأثیر می گذارند، نیز ممکن است در تأثیر مرگبار این بیماری بر روی مردان نقش داشته باشد چرا که مردان بیش از زنان تمایل به مصرف سیگار و دیگر مواد مخدر دارند.

به عنوان مثال، سیگار کشیدن در چین تا حد زیادی یک عادت مردانه است، در نتیجه بسیاری از مردان از بیماری مزمن ریه رنج می برند و در صورت ابتلا به کرونا، در معرض آسیب شدیدتری خواهند بود.

البته مطالعه جدیدی در دانشگاه هاروارد گزارش می دهد، افرادی که در مناطق آلوده رفت و آمد می نمایند، به نسبت دیگر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید 19 و مرگ هستند.

در بسیاری از فرهنگ ها و جوامع، مردان بیشتر از زنان به کار در فضای باز مشغول هستند و در معرض آلودگی شدیدتر قرار دارند. این موضوع می تواند به طور مستقیم بر درصد ابتلای آن ها به بیماری های عفونی تاثیرگذار باشد.

بی توجهی به سلامت دردسرساز است

رفتار مردان در جریان همه گیری می تواند از دیگر دلایل افزایش تعداد ابتلای آن ها به کرونا باشد. نظرسنجی گالوپ، نشان می دهد که زنان حدود 58 تا 62 درصد بیشتر از مردان نگران کووید 19 هستند. برگر می گوید: با توجه به اینکه مردان تمایل بیشتری دارند تا خود را در معرض جمعیت و تبادلات اجتماعی قرار دهند، احتمال قرار دریافت آن ها در معرض خطر بیشتر از زنان است.

وقتی عادت به نادیده دریافت بیماری دارند

موضوع اثبات شده درباره مردان این است که آن ها تمایلی به انجام مراقبت های بهداشتی ندارند و تا حد امکان آن ها را به تأخیر می اندازند، علائم بیماری را نادیده می گیرند یا آن ها را رد می نمایند.

دیوید ایزل روانشناس می گوید: بسیاری از مردان مراقبت از خود را پذیرش ضعف می دانند و این منجر به نادیده دریافت علائم قابل فهم نه تنها در خصوص کرونا بلکه هر بیماری تهدیدنماینده زندگی می گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1348

به "چرا کرونا برای مردان سخت تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کرونا برای مردان سخت تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید