چطور صبح ها سرحال از خواب بیدار شویم؟

به گزارش کولو، بیدار شدن از خواب و دل کندن از رختخواب برای بیشتر ما از جنگیدن با ببرهای خشمگین، در وسط میدان گلادیاتورها نیز سخت تر است. این دل کندن گاهی آن قدر سخت است که برای چند دقیقه خواب بیشتر، حاضریم عواقب دیر بلند شدن، از دیر رسیدن به مدرسه تا غرزدن های رئیس گرامی را به جان بخریم.

چطور صبح ها سرحال از خواب بیدار شویم؟

1. خوابِ خوبِ شبانه

به گزارش خبرنگاران به نقل از چطور ، همه ما می دانیم که بعد از یک خواب خوب شبانه، سرحال تر روز خود را آغاز می کنیم. اگر به اندازه کافی استراحت کنیم میل بازگشت به رختخواب تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به طور متوسط، هر فرد بزرگسال به 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارد، اما این عدد بنا به نیازهای جسمانی مختلف افراد، متفاوت است. برای تنظیم ساعت مورد علاقه و مناسب خواب باید قلق بدن خود را پیدا کنیم.

2. کافئین

اغلب ما روز خود را با مصرف نوشیدنی های کافئین دار آغاز می کنیم. وقتی صحبت از کافئین می شود، انتخاب های متعددی پیش روی ماست؛ چای، قهوه، شکلات داغ و غیره. کافئین به هوشیار کردن بدن کمک شایانی می کند و مانع از عملکرد آدنوزین در بدن می شود. آدنوزین ماده ای شیمیایی است که در بدن احساس خواب آلودگی ایجاد می کند. هر چند کافئین در درصد کمی از افراد اثرگذاری لازم را ندارد، اما به طور کلی در هوشیار نگه داشتن بدن و جنگ با خواب آلودگی 5 تا 6 ساعت مفید عمل می کند.

3. ساعت زنگ دار

حتی اگر خواب شما خیلی سنگین باشد و در اعماق یک رؤیا یا خدای نکرده، کابوس فرو رفته باشید زنگ ساعت به سادگی شما را به دنیای هوشکمک و بیداری پرتاب خواهد کرد. اگر به دنبال بیدار شدن در صبح زود و استفاده از حال و هوای صبحگاهی هستید ولی به شکل طبیعی این کار برای شما میسر نیست، از ساعت کمک بگیرید و با استشمام هوای صبح سر حال و شاد شوید. در هر صورت بیشتر ما مجبوریم صبح ها بیدار شویم و باید هر طور شده از رختخواب دل بکنیم. بله، ساعت زنگ دار روش مناسبی برای جدا کردن ما از رختخواب و آغاز کار روزانه است.

4. قرار دادن رختخواب در معرض نور

محل خواب خود را طوری تنظیم کنید که صبح ها در معرض تابش نور قرار بگیرید. تابش نور به هوشکمک و زودتر بیدار شدن شما کمک می کند. بدن ما از الگوی شبانه روزی معینی پیروی می کند و نور قوی ترین عاملی است، که بر این الگو و ساعت بیولوژیکی بدن تأثیر می گذارد. البته قرار دریافت در معرض نور غیرمستقیم برای بدن بهتر است.

5. پیروی از برنامه خواب معین

بدن ما تمایل به پیروی کردن از الگوهای معین و تکراری دارد. با معین کردن برنامه خواب می توان به پویایی بدن کمک کرد. با داشتن ساعات خواب و بیداری معین، ضمن اینکه سرحال تر می شویم در طول روز نیز نشاط بیشتری پیدا می کنیم. البته فراموش نشود که این فرایند را نباید آخرهفته ها یا ایام تعطیل بر هم بزنیم و در تمام روزهای هفته باید به آن وفادار باشیم. برای این کار باید روی مهارت برنامه ریزی تان کار کنید.

6. درمان اختلالات خواب

اگر به اختلالات خواب دچار هستید، به احتمال زیاد پس از بیدار شدن سرحال و شاداب نخواهید بود. ناهنجاری های خواب نظیر آپنه و … تأثیر نامطلوبی بر بیداری می گذارند. یکی از مسائل شایع در این زمینه، دیرخوابی است. این دیرخوابیدن خودخواسته و عامدانه نیست به تعبیر بهتر نوعی بی خوابی است که مانند سایر ناهنجاری های خواب می تواند نشاط و سرحال بودن شما را تحت تأثیر قرار بدهد.

7. ورزش و فعالیت بدنی

اگر از عاشقان سینه چاک خواب هستید و جدایی تان از بالش و پتو داستانی تراژیک و تلخ است؛ حتما باید ورزش کردن را در برنامه خود بگنجانید. صبح ها بعد از بیداری، زمان اندکی را به ورزش کردن و تمرینات بدنی اختصاص بدهید. اگر این نرمش صبحگاهی در هوای تازه انجام شود بسیار سرحال تر خواهید شد. بدن شما احساس نشاط خواهد کرد و شب نیز راحت تر به رختخواب می روید.

8. مصرف صبحانه

صبحانه مهم ترین وعده غذایی است. با خوردن صبحانه بدن آماده آغاز فعالیت روزانه می شود. اگر در برنامه صبحانه تان نوشیدنی های کافئین دار نیز لحاظ شود که چه بهتر. صبحانه بدن را باانرژی و سرحال می کند و حتی در مواردی دلیل محکمی برای دوستان شکموست تا باانگیزه از خواب برخیزند.

9. بیداری از خواب به شکل طبیعی

بهترین شیوه بیدار شدن بیداری طبیعی است، یعنی بدون تلاش و اصرار برای از خواب بیدار شدن. معمولا اغلب ما نمی توانیم به میل خود و هر وقت که از نظر فیزیولوژیک بدن رضایت به بیداری داد، از جای خود برخیزیم اما با تنظیم ساعت خواب با میزان مورد نیاز بدن، می توان به طور طبیعی از خواب بیدار شد و روزی شاد و سرحال را آغاز کرد.

اگر خوب نمی خوابید و صبح ها سرحال نیستید، تلاش کنید با کمک دریافت از روش های پیشنهادشده مشکل تان را رفع کنید. سرحال بیدار شدن بر عملکرد روزانه اثر فراوانی دارد و با اقداماتی ساده می توانید روز خود را شاداب آغاز کنید و برای خود و اطرافیان خود جوّی پرانرژی و پویا بسازید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1270

به "چطور صبح ها سرحال از خواب بیدار شویم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چطور صبح ها سرحال از خواب بیدار شویم؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور صبح ها سرحال از خواب بیدار شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید