کاخ گلستان ، عروس کاخ های تهران (

به گزارش کولو، همه توریست های خارجی که به ایران سفر می نمایند، اول از همه راهی کاخ گلستان می شوند. خوب است شما هم سری به این کاخ دیدنی شهر تهران بزنید.

کاخ گلستان ، عروس کاخ های تهران (

در قلب تهران و دقیقاً کنار بازار بزرگ، کاخی بسیار زیبا و فاخر واقع شده است که به عروس کاخ های تهران معروف است. تقریباً هر توریست خارجی که به ایران سفر می نماید، اول از همه راهی این کاخ می شود و با کاشی کاری های حیاطش عکس یادگاری می اندازد. صفحه گردشگری مان امروز شما را برای دیدن کاخ گلستان می برد؛ جایی که در نشریات و سایت های معتبر جهانی، این کاخ را یکی از اصلی ترین دیدنی های ایران معرفی می نمایند.

در دوران حکومت قاجار کاخ گلستان قلب سیاسی ایران بود. شاهان قجری، هم آنجا را پایگاه اداره مملکت نموده بودند و هم در آن زندگی می کردند. یک کاخ رویایی که آنقدر دیدنی است که انگشت عجب بر دندان گزیدن برایش کم است. حوادث تاریخی زیادی هم درش رخ داده است که باعث شده بارها نام آن را شنیده باشید. با خبرنگاران بمانید تا با هم سری به کاخ گلستان بزنیم و از زیبایی نور و رنگ در پنج دری تالارهایش لذت ببریم.

مجموعه کاخ گلستان

جالب است به شما بگویم وقتی به کاخ گلستان می روید انتظار بازدید از یک ساختمان را نداشته باشید. در این کاخ، مجموعه ای از ساختمان ها و بناهای مختلف، در کنار هم قرار گرفته اند و هر کدام از این بناها نامی جداگانه دارند.

 • محوطه کاخ گلستان

  آن کاشی های رنگارنگی که شما در شبکه های اجتماعی از کاخ گلستان می بینید، حوض و حیاط دیدنی، درست همینجاست. شما برای ورود به محوطه هزینه ای را پرداخته اید. پس بهتر است یک دل سیر در آن بچرخید.

  نکته: برای ورود به هریک از کاخ ها باید هزینه جدا پرداخت کنید.

 • شمس العماره کاخ گلستان

  معروف ترین بنای کاخ، عمارت شمس العماره است. شمس العماره بلندترین ساختمان تهران در زمان قارجارها به شمار می رفت. ساعت معروفی هم بر آن نصب است. شمس العماره کلاه فرنگی دارد. گفته شده که خاندان سلطنتی عصرها در کلاه فرنگی می نشستند و از آن بالا مردم و شهر را نگاه می کردند. مهمان های خارجی را نیز به کلاه فرنگی شمس العماره می بردند.

  پیشنهاد مطالعه: برای اطلاعات بیشتر راجع به عمارت شمس العماره کاخ گلستان می توانید مطلب برویم بر در شمس العماره را مطالعه کنید.

 • ایوان تخت مرمر کاخ گلستان

  قدیمی ترین بنای مجموعه ایوان تخت مرمر است. دارالاماره یا دیوانخانه هم نام دارد و به دوران کریم خان زند باز می شود. گچ بری، سنگ تراشی، خاتم کاری، آینه کاری و منبت و مشبک کاری های بسیار چشم نوازی را در آن خواهید دید. تخت مرمر فتحعلی شاه با 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک نیز در اینجا واقع شده است. این تخت نمادی از تخت سلیمان نبی است که بر دوش دیوان و پریان قرار گرفته است.

 • خلوت کریمخانی

  ناصرالدین شاه قاجار استخوان های کریمخان را از خاک شیراز به این مکان آورد و آنجا دفن کرد و بخه همین دلیل به خلوت کریمخانی معروف شد. دو اثر دیدنی در آن وجود دارد سنگ مزار ناصر الدین شاه و تخت فتحعلی شاه.

 • تالار اصلی

  بیشترین دیدنی ها را شما در این بخش خواهید دید. تعداد چهار تالار هم در اینجا هستند که تالار آینه در تمامی معرفی های کاخ گلستان، نمادی از جلوه هنر و تزئینات ایرانی است.

  تالار سلام یا اتاق موزه

  تالار اینه (زیبا ترین عکس ها را می توانید در این تالار بی نظیر بگیرید.)

  تالار عاج

  تالار ظروف

 • تالار برلیان

  آینه کاری های فراوان، چلچراغ ها، سر بخاری ها و پله ها و سرسراهای متعددی در این تالار وجود دارد. در زمان ناصرالدین شاه محل نگهداری هدایای پادشاهان خارجی بود و در زمان پهلوی به محل پذیرایی و برپایی مهمانی های رسمی تغییر کاربری داد.

 • عمارت بادگیر کاخ گلستان

  عمارت بادگیر در ضلع جنوبی باغ گلستان واقع شده است در زمان ناصرالدین شاه به شکل کنونی درآمد. گوشواره های زیبا و بالاخانه ها و دهلیزها، ارسی ها و ستون های زیبایی در این مکان وجود دارند. نقاشی، زرنگاری، آینه کاری، گچ بری، منبت کاری و مرمر در سراسر عمارت به چشم می خورند. تالار شاه نشین این بنا شاهکاری کم نظیر است که نه ارسی، دو ستون گچی مار پیچ نقاشی شده به سبک زندیه، ازاره های مرمرین نقاشی شده، کفپوش معرق هفت رنگ با طرح بته جقه و زرد رنگ، آینه کاری و نقاشی دیوارها و سقف از تزئینات آن است.

 • حوضخانه تالار سلام

  در این بخش می توانید نگارخانه و موزه مخصوص را ببینید. نگارخانه رویای به حقیقت پیوسته ناصرالدین شاه است که به فرنگ رفته و این بنا را با تغییرات در ارگ سلطنتی به وجود آورد. موزه مخصوص هم مربوط به نگهداری از نفیس ترین آثار شاهان قاجار است.

 • عکاسخانه و حوضخانه عمارت بادگیر

  زیر عمارت بادگیر حوضخانه ای هست که چهار گوشه آن چهار بادگیر بلند از کاشی های معرق آبی و زرد و سیاه وجود دارد. در میان این فضا حوضی قرار داشت که امروز موزه عکسخانه است. می توانید مجموعه ای از عکس های دوره قاجار و وسایل عکاسی آن موقع را در آن ببینید.

 • کاخ ابیض (سفید)

  وقتی ساخت این کاخ در گوشه جنوب غربی محوطه کاخ گلستان به انتها رسید، ناصرالدین شاه پیرو معماری اروپایی آن را به رنگ سفید آراست و حتی در پله ها نیز از مرمر سفید و رگه دار استفاده کرد. همین بهانه ای شد تا نام قصر ابیض را بگیرد.

  در سال 1347 موزه مردم شناسی را در آن برپا کردند. یکی از غنی ترین موزه های مردم شناسی در سطح کشور که در آن علاوه بر پوشاک مناطق مختلف ایران، پوشش مردان و زنان قاجار را نیز می توانید ببینید.

 • تالار الماس

  یکی از قسمت های قدیمی و کهن ارگ سلطنتی تالار الماس است. آینه کاری های داخلی بنا باعث شده تا نام الماس را برایش برگزینند. یک تالار بزرگ و اتاق های گوشواره، دهلیزها، بالاخانه ها و پستوهای متعدد دارد. زیر این تالار هم حوضخانه قرار گرفته است.

امکانات کاخ گلستان

 • چایخانه کاخ گلستان

  در این قسمت می توانید انواع دمنوش ها را برای برطرف خستگی تان سفارش دهید. همچنین می توانید یک وعده غذا هم در کاخ شاهان میل کنید.

 • عکاسخانه قجری

  می توانید لباس های قجری به تن کنید و عکس های یادگاری عالی در این گردشگری برای خود ثبت کنید.

 • سرویس بهداشتی

 • نمازخانه

چطور به کاخ گلستان برویم؟

کاخ گلستان در خیابان 15 خرداد واقع شده است. این محدوده از شلوغ ترین جاهای تهران است. بهتر است از اتوبوس یا مترو بهره ببرید. متروی 15 خرداد بهترین گزینه است. خیابان 15 خرداد، پیاده راه است. یعنی ماشین واردش نمی شود. می توانید قدم زنان برای دیدن این اثر تاریخی بی نظیر بروید.

نکات مهم در بازدید از عروس کاخ های تهران

کاخ گلستان و بازار تهران همسایه هستند. بد نیست اگر بازار را هم ببینید. در خیابان 15 خرداد درشکه با اسب حرکت می نماید. درشکه سوار شوید. حال و هوای طهران قدیم را تجربه کنید. خوش می گذرد. در محوطه کاخ، بهداشت را رعایت کنید. با کاشی کاری های دیوار عکس یادگاری بگیرید. در نظر داشته باشید حق انتخاب دارید. می توانید فقط از یک کاخ یا چند تای آن بازدید کنید. قیمت بلیت هر کدام نیز فرق می نماید. غذا فروشی ها و رستوران های بازار حرف ندارند. به کاخ هم نزدیک هستند. امتحان کنید و لذت ببرید. فلافل بخورید.

حرف آخر

کاخ گلستان در بافت تاریخی تهران واقع شده است و دور تا دورش دیدنی است. چندین بنای تاریخی و خیابان معروف مثل خیابان ناصر خسرو و کوچه مروی آنجا هست همچنین میدان توپخانه، تاریخی ترین میدان تهران خیابان لاله زار، شانزلیزه تهران قدیم که حیف می شود اگر آن ها را نبینید.

می توانید زیبایی های کاخ گلستان را در این ویدئو به تماشا بنشینید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 709

به "کاخ گلستان ، عروس کاخ های تهران (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ گلستان ، عروس کاخ های تهران ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید