یحیی یا سا پینتو؛ دربی قربانی می دهد

به گزارش کولو، روز یکشنبه قرار است دربی صدم، یکی از حسا س ترین دربی های تاریخ، در استادیوم آزادی برگزار گردد تا بخشی از ابهامات موجود در بالای جدول حل گردد. در روزی که سپاهان با خیالی آسوده به جدال دو تعقیب نماینده اش در جدول می نگرد، یحیی گل محمدی در پرسپولیس و ریکاردو سا پینتو در استقلال برای خارج کردن رقیب از کورس قهرمانی باید هر آنچه در عرصه مربیگری دارند، رو نمایند.

یحیی یا سا پینتو؛ دربی قربانی می دهد

روی کاغذ شاید شرایط برای استقلال که این روز ها یک امتیاز بیشتر از پرسپولیس دارد بهتر باشد؛ ولی استقلالی ها به خوبی مطلع اند که اگر می خواهند شانسی برای دفاع کردن از عنوان قهرمانی شان داشته باشند، چاره ای به غیر از بردن پرسپولیس در ملاقاتی که قطعا شش امتیازی است، ندارند. این الزام و اجبار در تیم پرسپولیس و برای یحیی گل محمدی بیشتر هم حس می گردد. او و تیمش مدت هاست صدر جدول را از دست داده اند و حالا در فاصله چهار هفته مانده به پایان، یک امتیاز هم از دو رقیب بالانشین جدول کمتر دارند.

رجحان در دربی می تواند پرسپولیس را در جدول رده بندی بالاتر از رقیب دیرینه قرار دهد و آن ها را بیش از گذشته در کورس قهرمانی نگه دارد. با این حال، همان قدر که برد در دربی می تواند شرایط را برای دو مربی مذکور شبیه به گل و بلبل کند، شکست در این ملاقات می تواند آن ها را در پایان فصل تبدیل به بزرگ ترین قربانیان کند. پرسپولیس اگر ببرد، در ادامه مسیر کار راحت تری در لیگ دارد و باید به مصاف پیکان، گل گهر و نساجی برود. این به آن معنی است که روی کاغذ بازی های راحت تری دارد.

شکست برای پرسپولیس، ولی شرایط را حسابی برای یحیی به هم می ریزد. تیم او پیش تر در یکی دیگر از ملاقات های حساس لیگ برابر سپاهان شکست خورده و پیشتازی را دودستی تقدیم نموده است. دربی رفت هم که مساوی شده و اگر این دربی با شکست یحیی همراه گردد، آن وقت برای دومین فصل متوالی، پرسپولیس دستش از رسیدن به جام کوتاه می ماند. یحیی همین حالا هم منتقدانی جدی دارد که اعتقاد دارند اگر نتواند در این فصل هم جامی برای پرسپولیس بیاورد، باید پایانی فصل عذرش را خواست و یک سرمربی خارجی به جایش آورد.

البته این پایان کار نیست؛ چون او به غیر از این ملاقات سرنوشت ساز، هنوز در جام حذفی هم حاضر است و می تواند امیدوار باشد که آنجا هم یک بار دیگر با استقلال رودررو گردد. اگر چنین گردد، دوباره شرایط متفاوتی برای یحیی رقم می خورد. اگر دو دربی را ببرد؛ ولی نهایتا قهرمان لیگ برتر نگردد، فشاری متوجه او نیست و با حمایت تماشاگران و البته فخرفروشی به تیم رقیب همچنان می تواند به ماجراجویی اش در پرسپولیس ادامه دهد. البته این شمشیر دولبه است و می تواند روی تلخش را هم به یحیی نشان دهد.

درست است که در مقایسه با یحیی گل محمدی، شرایط برای ریکاردو سا پینتو تغییر نموده؛ ولی او هم نگرانی هایی دارد. سا پینتو این روز ها تبدیل به چهره محبوب طرفداران استقلال شده و همین حالا درخواست برای تمدید قرارداد این سرمربی ارائه شده است. این موضوع به خوبی ثابت می نماید روز های بد این سرمربی پرتغالی در لیگ ایران به پایان رسیده و حالا می تواند خوشی را حس کند؛ اما این خوشی با شکست احتمالی در دربی پیش رو می تواند به تنظیمات کارخانه برگردد. نمایش تیم او در بخش زیادی از فصل چندان رضایت طرفداران را فراهم نکرد؛ ولی با شناخت بیشتر ریکاردو از لیگ ایران و بازیکنان استقلال، تیمش حالا در قامت یک مدعی عرض اندام نموده است؛ ولی شکست برابر پرسپولیس می تواند موازنه را به هم بزند. نه تنها تیم او از کورس قهرمانی عقب می افتد؛ بلکه بازی های دشوارتری هم در مقایسه با تیم یحیی در انتظارش است. بدون درنظرگرفتن شرایط کنونی صنعت نفت، جدال با مس رفسنجان و تراکتور، اصلا نمی تواند بازی های ساده ای برای سا پینتو باشد. نتیجه آنکه مسیری که پیش روی ریکاردو واقع شده است، درست مثل مسیر یحیی گل محمدی خوب و بد است.

همان طور که عنوان شده، استقلال هم در جام حذفی حاضر است و اگر در ادامه به پرسپولیس بخورد، باز هم دربی می تواند تأثیرگذار باشد. آنجا هم اگر سا پینتو قرار باشد قافیه را به رقیب سنتی ببازد، آن وقت تیمی را که فصل پیش بدون شکست قهرمان شده، در این فصل بدون کسب جام و از آن بدتر با دو شکست بد در دربی به طرفدارانش تحویل داده است. اگر چنین گردد، مشخصا حمایت های کنونی که از او در سطح وسیعی صورت می گیرد، وجود نخواهد داشت و شاید در پایانی فصل او هم مثل استراماچونی که روزگاری بسیار محبوب بود، مجبور گردد سر از کشور های حاشیه خلیج فارس درآورد. گو اینکه این سناریوی تلخ می تواند با دبل کردن جام ها برای او و استقلال هم همراه باشد. این احتمالات عنوان شد تا این نتیجه برجسته گردد که دربی، می تواند روی سرنوشت دو مربی کنونی لیگ برتر ایران که هر دو در زمره برترین ها هستند، تأثیر مستقیم بگذارد؛ یکی را قهرمان کند و دیگری را قربانی.

منبع: فرارو
انتشار: 29 فروردین 1402 بروزرسانی: 29 فروردین 1402 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2232

به "یحیی یا سا پینتو؛ دربی قربانی می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یحیی یا سا پینتو؛ دربی قربانی می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید