اجرای بسته تحولی تازه آموزش دانشجویان از مهر

به گزارش کولو، رئیس دانشگاه تهران گفت: تلاش داریم اختیارات آموزشی و مالی اعضای هیات علمی دانشگاه افزایش یابد و با اعتمادی که به آن ها خواهیم کرد بتوانند در حوزه تخصصی و همچنین پذیرش دانشجو در دوره دکتری تصمیم گیرنده باشند.

اجرای بسته تحولی تازه آموزش دانشجویان از مهر

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سید محمد مقیمی در نهمین جشنواره آموزش دانشگاه تهران که امروز با حضور وزیر علوم در کتابخانه مرکزی این دانشگاه برگزار شد به مهم ترین برنامه تحولی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: در عرصه تحقق دانشگاه کارآفرین که ما به عنوان راهبرد اصلی دانشگاه قرار دادیم از ابتدای مسئولیت همکاران مختلف در حوزه های مختلف دانشگاه مشغول تدوین برنامه های تحولی برای دستیابی به دانشگاه کارآفرین شدند که یکی از این محور ها دسته تحول آموزش کارآفرین قرار گرفت.

وی در ادامه شرح داد: در بسته تحول آموزش کارآفرینانه ما در جلسات مختلف اعم از شورا های مختلف جلسات هیات رئیسه، زیرکمیته هایی که وجود داشتند بررسی هایی را در این عرصه انجام دادیم و به نقطه خوبی دست یافتیم و در حال حاضر ترکیب شورای سیاست گذاری و نوآوری آموزش تعیین شده است و در حال تعیین زیرگروه های این شورا هستیم تا بتوانیم تحولی که مدنظر است را در دانشگاه محقق وعملیاتی کنیم.

رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: همانگونه که در شعار این دانشگاه وعده دادیم رویکرد ما با استفاده از جهاد علمی و مدیریت جهادی است اعتقادمان این است که سه مولفه عقلانیت، معنویت و عملگرایی را باید با یکدیگر توام کنیم تا برنامه های خود را پیش ببریم.

مقیمی با تاکید بر این که ما همواره برنامه نویسان خوبی هستیم، اما در اجرا توفیق کمی حاصل کردیم، اظهار کرد: اگر عقلانیت در تدوین برنامه ها حاکم باشد قطعا عملگرایی نیز اتفاق می افتد بنابراین ما تلاش می کنیم بسته آموزشی فوق تابستان جاری نهایی شود و بتوانیم دستورالعمل و آیین نامه آن را آماده کنیم تا در نهایت از مهرماه سال جاری این بسته آموزشی را که براساس اولویت تعیین می شود را اجرایی نماییم.

رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: یکی از مباحثی که معمولا در محیط دانشگاه ها به اشتباه پرداخته می شود این است تفاوت بین آموزش کارآفرین و آموزش کارآفرینانه می باشد در بحث آموزش کارآفرین ما سیر تحول، شکل گیری، تاسیس و به سامان رسیدن کسب و کار کارآفرینانه را مورد بررسی قرار می دهیم و یکسری آموزش هایی را دراین زمینه ارائه می دهیم و در حالی که رویکرد ما در دانشگاه تهران فراتر از این امر است. ما آموزش کسب و کار های کارآفرینانه را مدنظر قرار داده ایم چرا که دراین موضوع کلیه فرآیند ها و نظام آموزشی دانشگاه را در جهتی متحول خواهیم کرد که خروجی آن فارغ التحصیلان کارآفرین باشند و کسانی که بتوانند متناسب با تخصصی که کسب می کنند در بازار کار ورود کرده و رویکرد کارمندانه نداشته باشند و بتوانند تولید اشتغال کنند.

وی یادآور شد: ما برای دسترسی به اهداف خود در دانشگاه تهران محور های مختلفی را سرلوحه برنامه های خود قرار دادیم که محوری ترین آن همین بسته آموزشی است که ما در نتیجه آن به کارآفرینی در دانشگاه می پردازیم. یکی دیگر از اشتباهاتی که همواره وجود دارد این است که وقتی از دانشگاه کارآفرینی صحبت می شود تصور این است که دانشگاه به چرخه تولید پول و اقتصاد تبدیل شود. در حالی که خروجی دانشگاه کارآفرین سرمایه های اجتماعی، فرهنگی، مالی، مالی، هنری و معنوی می باشد و ما نباید از تربیت فارغ التحصیلان خود غفلت بورزیم و فارغ التحصیلانی را تربیت کنیم که در خدمت تمدن نوین اسلامی باشد.

رئیس دانشگاه تهران یادآور شد: لازم است در کنار نقش های آموزشی نقش های تربیتی را نیز برای اعضای هیات علمی تعریف کنیم و از منظر کارآفرینی آکادمیک شهید مطهری را به عنوان یک استاد برجسته در این زمینه می شود معرفی کرد و باید بررسی کنیم رشته هایی نظیر علوم انسانی، ادبیات وغیره که نسبتی با کارآفرینی دارند اساتید نیز همانند شهید مطهری در این رشته ها به عنوان یک الگو و سرمایه اجتماعی قرار بگیرند و بتوانند تاثیرات اجتماعی خود را ایفا کنند.

وی یادآور شد: ما باید بتوانیم اساتیدی تربیت کنیم که در تراز شهید مطهری باشند و صرفا در قید آیین نامه ها و دستورالعمل ها نباشند چرا که این آیین نامه ها باید کف ملاک فعالیت اساتید قرار گیرند و باید در انجام فعالیت خود به مقدار تاثیرگذاری آن فعالیت نیز توجه کنند، بنابراین ما نباید از بخش فرهنگی اساتید در دانشگاه ها غفلت کنیم و صرفا به جنبه آموزشی اساتید توجه داشته باشیم.

مقیمی یادآور شد: لازم است اصول و قواعد فعالیت اعضای هیات علمی را مجددا مورد بازنگری قرار دهیم و در نهایت مکانیزم ها و سازوکار های قانونی برای اجرای بند های آن به کار بگیریم.

وی ادامه داد: در حوزه آموزش رشته ها قوانین بالادستی زیادی وجود دارد، اما مسئله ای که وجود دارد اجرای این قوانین می باشد و عملیاتی کردن قوانین نیز به سازوکار های اجرایی آن باید به کار گرفته شود.

رئیس دانشگاه تهران با بیان این که بحث کارورزی و مهارت محوری برای فارغ التحصیلان باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: ما در این زمینه در نامه ای تحت عنوان همیار صنعت را دنبال کردیم تا شرکایی را برای همکاری در حوزه صنعت و حضور دانشجویان و در عرصه کارورزی و مهارت محوری فراهم شود ضمن این که اساتید هم باید بتوانند در حوزه صنعت ورود کرده و مهارت های روز را بیاموزند.

مقیمی دستاورد های دانشگاه تهران درحوزه و آموزش مجازی را مهم ارزیابی کرد و گفت: معاونت فناوری تلاش دارد که پلت فرم های آنلاینی را طراحی کند که بتوانیم خدمات گسترده ای در حوزه مجازی را به دانشجویان آموزش دهیم. به طور کلی در بسته تازه آموزش تلاش داریم تمامی محور های لازم در کمیته های مختلف بررسی و در نهایت تدوین شود.

وی بر ضرورت بازنگری رشته های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: ما امروز تعصب خاصی به برخی رشته های آموزشی پیدا کرده ایم در حالی که باید اذعان کنیم این رشته ها کارآمد نیستند و باید بتوانیم هر پنج سال یکبار رشته های دانشگاهی را مورد بازنگری قرار داده و براساس نیاز روز رشته های تازه طراحی کنیم و نباید رشته ثابت در دانشگاه وجود داشته باشد.

مقیمی در پایان از برنامه دانشگاه تهران در خصوص افزایش اختیارات دانشکده ها، گروه ها، اعضای هیات علمی و ... خبر داد و گفت: باید اختیارات آموزشی و مالی بیشتری را به اعضای هیات علمی واگذار کنیم چرا که آن ها در حوزه های تخصصی تصمیم گیری های بهتری را انجام می دهند بنابراین باید استاد این اختیار را داشته باشد که اگر دانشجویی توانمندی پذیرش در دوره دکتری را دارند اجازه تحصیل به آن دانشجو با مسئولیت استاد داده شود بنابراین دانشگاه کارآفرینانه وقتی محقق می شود که ما به ازای هیات علمی خود اعتماد داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 2071

به "اجرای بسته تحولی تازه آموزش دانشجویان از مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای بسته تحولی تازه آموزش دانشجویان از مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید