ارتباط بین ورزش، تغذیه و وزن مناسب چیست؟

به گزارش کولو، ورزش مرتب، خطر بیماری های قلبی، دیابت نوع دو، دمانس و بعضی از سرطان ها را حداقل 30 درصد کاهش می دهد اما باعث کاهش وزن نمی شود.

ارتباط بین ورزش، تغذیه و وزن مناسب چیست؟

خبرنگاران | سرویس ورزش - محققان معتقدند، افزایش چربی دور شکم و چاقی محصول تغذیه ناسالم و مصرف بیش از اندازه کالری است و این تغذیه ناسالم به تنهایی از مجموع سه عاملِ عدم تحرک بدنی، نوشیدن الکل و کشیدن سیگار بیشتر باعث بیماری می شود .

اما مردم با توصیه های بی فایده درباره حفظ وزن مناسب، با شمردن کالری، بمباران می شوند و بسیاری هنوز به غلط فکر می کنند دلیل چاقی فقط ورزش نکردن است . دکتر عاصم ملهوترا، متخصص قلب می گوید: یک فرد چاق لازم نیست سر سوزنی ورزش کند تا وزن کم کند، بلکه فقط باید کمتر بخورد. بزرگترین نگرانی من این است که پیامی که به مردم منتقل می شود این است که تا زمانی که ورزش می کنند می توانند هر چه می خواهند بخورند. این غیرعلمی و غلط است. بر تغذیه ناسالم نمی توان غلبه کرد. با این حال برخی متخصصان دیگر معتقدند کم اهمیت شمردن نقش ورزش خطرناک است. پروفسور مارک بیکر از موسسه ملی ارتقاء سلامت و مراقبت انگلیس می گوید: نادیده دریافت اهمیت فعالیت بدنی احمقانه است .

مسولان صنایع غذایی هم به این موضوع واکنش نشان داده و می گویند: فایده ورزش اغراق یا توطئه صنایع غذایی نیست، زندگی سالم هم نیازمند تغذیه متعادل است هم ورزش .

قند و نوشابه های شیرین

محققان تاکید بسیاری بر کاهش مصرف قند، بخصوص نوشیدنی های شیرین دارند و از نقش تبلیغات شرکت های تولیده کننده این نوشابه ها بشدت انتقاد می کنند :

کوکا کولا در سال 2013، 3.3 میلیارد دلار خرج تبلیغات کرد و این پیام را تبلیغ کرد که هر یک کالری مهم است، در این آگهی ها، این نوشیدنی ها در ارتباط با ورزش تبلیغ می شوند، و این گونه القا می کنند که تا وقتی ورزش می کنید اشکالی ندارد این نوشابه ها را بنوشید. اما علم به ما می گوید این گمراه کننده و غلط است .

بر اساس آمارهای موجود، هر ایرانی سالانه بطور متوسط بیش از 48 لیتر نوشابه گازدار مصرف می کند و از این نظر ایران در میان پرمصرف ترین کشورهای دنیا قرار گرفته است. تحقیقات در ایران نشان می دهند در راستا کودکی تا بلوغ مصرف نوشابه های گازدار سه برابر می شود در حالی که مصرف شیر و لبنیات به یک چهارم کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، بیش از 94 درصد دانشجویان ایرانی حداقل یک تا دو بار در هفته نوشابه گازدار مصرف می کنند و زنان جوان بطور متوسط روزی یک و سه چهارم نوشابه و در مقابل کمتر از یک فنجان شیر می نوشند .

تحقیقات اخیر نشان می دهند که هر 150 کالری قند اضافی (تقریبا معادل یک قوطی کوکاکولا)، در مقایسه با 150 کالری چربی یا پروتئین، خطر دیابت نوع دو را یازده برابر می کند و این به وزن فرد یا میزان فعالیت بدنی او ربطی ندارد .

کاهش کربوهیدرات از هر کار دیگری برای کاهش تمام عوارض سندرم متابولیک موثرتر است و باید اولین اقدام در درمان دیابت باشد، این کار حتی بدون کاهش وزن بسیار مفید است .

نقش ورزش و کربوهیدرات در سلامتی

محققان معتقدند، بر خلاف این استدلال که چون بدن توانایی ذخیره کربوهیدرات کمی دارد پس از ورزش شدید، باید کربوهیدرات مصرف کرد، رژیم طولانی مدت پرچربی و کم کربوهیدرات برای بیشتر فعالیت های ورزشی کافی است و نیازی به کربوهیدرات بیشتر نیست .

محققان خواهان ممنوعیت تبلیغات خوراکی های فاقد ارزش غذایی و افزایش مالیات بر نوشیدنی های شیرین هستند. آنها شرایط فعلی را محصول بازاریابی فریبکارانه و منفعت طلبی شرکت ها و گروه های فاسد می دانند که به قیمت سلامت جامعه سود خود را افزایش می دهند . آنها از باشگاه ها و مراکز ورزشی هم خواسته اند با قطع فروش نوشابه های قندی و خوراکی های فاقد ارزش غذایی تعهد خود را برای بهبود سلامت جامعه نشان دهند.

منبع: setare.com
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1482

به "ارتباط بین ورزش، تغذیه و وزن مناسب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط بین ورزش، تغذیه و وزن مناسب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید