خانه خلاق و نوآوری جمپا شروع به کار کرد، ستاری: جوانان خلاق و نوآور در محله های کم برخوردار ظرفیت بالایی برای ایجاد تغییر و کارآفرینی دارند

به گزارش کولو، خانه خلاق و نوآوری جمپا در حوزه نوآوری های اجتماعی در محله دروازه غار تهران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گشایش یافت.

خانه خلاق و نوآوری جمپا شروع به کار کرد، ستاری: جوانان خلاق و نوآور در محله های کم برخوردار ظرفیت بالایی برای ایجاد تغییر و کارآفرینی دارند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این مرکز در محله کم برخوردار دروازه غار کار خود را آغاز کرد تا مکانی برای توانمندسازی جوانان باشد. در کشور 2 هزار و 20 محله کم برخوردار وجود دارد که طرح توانمندسازی برای آنها به تدریج اجرایی می گردد.

7 شرکت دانش بنیان وخلاق فعال در حوزه های فناوری های نرم وصنایع خلاق مانند پوشاک، لوازم ورزشی و انیمیشن وتولید محتوا در خانه خلاق و نوآوری جمپا مستقر هستند. قرار است آموزش ومهارت مبتنی بر اشتغال برای بچه ها کار در این مرکز انجام گردد تا ساماندهی بچه ها کار با این اقدام سرعت گیرد. این کار در قالب راه اندازی استارتاپ های خلاق دانش آموزی انجام می گردد.

بعلاوه صندوق کار آفرینی امید برای تامین اقتصادی شرکت ها در این مرکز مستقر است. البته تیمی از دانشگاه امیرکبیر به صورت ویژه فعال هستند تا ایده های نو در عرصه نساجی وپوشاک را ارائه دهند.

کارآفرینان پیروز داستانی مشابه دارند

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم گفت: برترین کارآفرینان جهان و افرادی که توانستند جامعه را تغییر دهند، ساختار تفکری مبتنی با پول نداشتند. نگاهی به داستان کارآفرینان پیروز نشان می دهد بیشتر آنان داستانی مشابه داشتند و از یک زیرزمین فعالیت خود را آغاز نموده اند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: این ساختاری است که نشان می دهد محله هایی که از نظر درآمدی پایین هستند می توان جوانان با اعتماد به نفس را پیدا کرد. جوانانی که توانایی راه اندازی کسب و کار خود را دارند.کاری که در خانه های خلاق ونوآوری انجام می دهیم، شناسایی این افراد است تا جامعه و محیط اطراف خود را تغییر دهند. مکان هایی مانند این مرکز آغاز برای این موضوع است و البته نمونه های پیروز را در مکان های دیگر داشتیم. امیدواریم این خانه ها خلاق مدل مناسبی برای توسعه در سایر محله ها باشد که با سرمایه گذاری بخش خصوصی و شتابدهنده های کسب و کار این اتفاق رخ می دهد.

رییس ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعلاوه بیان نمود: مشارکت بخش خصوصی توسعه دهنده این کار است. ما در دولت باید زیرساخت ها را ایجاد کنیم تا ریسک بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری کاهش دهیم. حمایت معنوی از بخش خصوصی احتیاج است.

به گفته ستاری، خانه های خلاق و نوآوری پرورش دهنده افراد صاحب ایده است که در این مکان تیم تشکیل می دهند و پس از آن تشکیل شرکت می دهند. این شرکت ها توانمند می شوند و می توانند اینجا را ترک و در جامعه نقش آفرینی نمایند. پس مراکز نوآوری همانند گلخانه هستند که گل را پرورش می دهند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اضافه نمود: اتفاقاتی که در محله های مختلف رخ می دهد باید زایشی داشته باشد. فرآیند راه اندازی این مراکز هم باید درست باشد تا مکانی برای فعالیت جوانان محله باشد. انواع شتابدهنده ها باید در آن مشغول شوند و ایده های خلاق در آن محصول گردد. البته این اتفاقات یعنی رسیدن ایده به محصول با سرمایه گذاری بخش خصوصی باید رخ دهد تا محله تحت تاثیر قرار گیرد.

ستاری با اشاره به تغییرات ایجاد شده در محله ها با راه اندازی خانه های خلاق و نوآوری گفت: تجربه ای پیروز در محله پامنار داریم و آن راه اندازی خانه خلاق و نوآوری ایرج است که به احیای محله هم علاوه بر تجاریسازی ایده های جوانان یاری کرد. جوانان خلاقی در محله های کم برخوردار وجود دارند که ظرفیت زیادی برای تغییر دارند که می توان با مشاوره خوب آنها را به کارآفرینانی پیروز تبدیل کرد. در معاونت علمی و فناوری هم از این اقدام حمایت می کنیم.

مراکز وخانه های خلاق ونوآوری در محله های کم برخوردار توسعه می یابند

بعلاوه در این مراسم علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این مراسم گفت: این مرکز دو کارکرد دارد. نخست اینکه ضعف های تحصیلی دانش آموزان برطرف می گردد و دوم دانش آموزان تبدیل به تیم شوند و کسب و کاری برای آنها ایجاد گردد تا ترک تحصیل به علت احتیاجهای اقتصادی برای آنها رخ ندهد. زمانی که این مدل پیروز گردد می توان برای تمامی محلات کم برخوردار کشور آن را توسعه داد.

وی بعلاوه بیان نمود: در حال حاضر در استان تهران 260 محله کم برخوردار دارد که پس از این مرکز آن را در سایر محلات توسعه می دهیم. منطسقه 12، 13 و 14 پس از این محله راه اندازی این مراکز را خواهند داشت. استان های اصفهان، خوزستان و سیستان و بلوچستان هم به این خانه های خلاق ونواوری مجهز می شوند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1849

به "خانه خلاق و نوآوری جمپا شروع به کار کرد، ستاری: جوانان خلاق و نوآور در محله های کم برخوردار ظرفیت بالایی برای ایجاد تغییر و کارآفرینی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه خلاق و نوآوری جمپا شروع به کار کرد، ستاری: جوانان خلاق و نوآور در محله های کم برخوردار ظرفیت بالایی برای ایجاد تغییر و کارآفرینی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید