پاسخگویی شرط بودجه

به گزارش کولو، تهران (پانا) - این روزها فصل بودجه است و تمام دستگاه ها و سازمان ها برای گرفتن سهم بیشتر از بودجه 1401 در حال تلاش هستند.

پاسخگویی شرط بودجه

به گزارش ایران، دولت سیزدهم قرار است 15 آذرماه بودجه ای متفاوت از تمام دولت ها تقدیم مجلس کند؛ یکی از مهم ترین شاخص هایی که قرار است بودجه سال آینده داشته باشد، پاسخگویی است که رئیس سازمان برنامه و بودجه بر آن تأکید زیادی دارد. 20 مهرماه سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری بخشنامه بودجه سال 1401 را به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ کرد و از آنها خواست که انضباط اقتصادی بیشتری داشته باشند. در بخشنامه بودجه 1401 تأکید شده است که تمام دستگاه ها با موضوع سازمان برنامه و بودجه کشور با اهتمام جدی و مساعی جمعی و با تدوین برنامه ای منظم و تلاشی فراگیر و منضبط، کشور را برای رشد اقتصادی 8 درصد و تحقق جهش اقتصادی در سال آینده مهیا کنند.

سیدمسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نوزدهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1401 کل کشور گفت: تحقق رشد اقتصادی، برنامه محور بودن و ساماندهی ردیف های بودجه، محور اصلی بودجه 1401 است لذا برای تحقق این مهم، بودجه باید ساده، قابل اندازه گیری و قابل نظارت باشد.

در این میان معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه نگاه اجاقتصادی به بودجه سال های گذشته نشان می دهد کسی در قبال مسئولیت ها پاسخگو نیست، گفت: یکی از اهداف اصلی از اصلاح ساختار بودجه 1401 این است که فرایند گذشته تداوم نداشته باشد و جداول و توافقنامه ها به گونه ای تنظیم شود که استان ها و دستگاه ها در برابر منابع و اختیارات پاسخگو باشند.

میرکاظمی تأکید کرد: هدف از ساماندهی ردیف های بودجه و محدود کردن تعداد دستگاه ها در بودجه 1401 این است که هر موضوعی یک مسئول داشته باشد تا در برابر سیاست ها و برنامه های کلان پاسخگو باشد و سیاست های کلان دولت در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر حوزه ها با نظارت دقیق، علمی و کارشناسی رو به جلو حرکت کند و اهداف و سیاست های کلان اقتصادی فراموش نشود.

در این میان در بخشنامه بودجه 1401 که رئیس جمهوری ابلاغ کرد آمده بود وجود ردیف های بودجه ای متعدد و دستگاه های متکثر و طرح های فراوان نیمه تمام، کارایی بودجه عمومی را به حداقل رسانده است و بودجه را از برنامه محوری به سمت ردیف محوری و دستگاه محوری سوق داده است. هزینه ها متصلب و رو به تزاید شده و قدرت برنامه ریزی و انعطاف و اولویت بندی را از دستگاه های سیاستگذار گرفته است، در این شرایط، ظرفیت پاسخگویی دستگاه ها نسبت به عملکرد خود و امکان نظارت مجلس شورای اسلامی بر عملکرد و تحقق برنامه ها به حداقل رسیده است و هیچ نهادی پاسخگوی عملکرد شاخص های کلان اقتصادی نیست.

به هر ترتیب دولت سیزدهم در شرایطی اولین لایحه بودجه خود را نهایی می کند که اقتصاد کشور با آسیب های جدی روبه رو است و به اعتقاد کارشناسان اقتصاد ایران شکننده شده است. از طرفی خیلی ها نگران این موضوع هستند که اگر شرایط موجود ادامه پیدا کند واحدهای صنعتی با شرایط بدتری روبرو می شوند و رکود دامنگیر فعالیت آنها می شود.

پاسخگویی شرط بودجه

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نگاه به بودجه سال های گذشته نشان می دهد کسی در قبال مسئولیت ها پاسخگو نیست، گفت: یکی از اهداف اصلی از اصلاح ساختار بودجه 1401 این است که استان ها و دستگاه ها در برابر منابع و اختیارات پاسخگو باشند.

وی با عنوان اینکه تحقق رشد اقتصادی از الزامات مهم و اساسی است، یادآور شد: برای تحقق رشد اقتصادی که از اهداف کلان بودجه 1401 است سهم استان ها و شهرستان ها تعیین شود و براساس همین شاخص ها برنامه ریزی و سیاستگذاری شود.

میرکاظمی با اشاره به نقش استان ها و شهرستان ها در بودجه 1401 افزود: استان ها و شهرستان ها در خلق منابع، مشارکت جدی داشته باشند. در مقابل مشوق هایی در نظر گرفته شود و سازمان برنامه و بودجه در قبال مشوق هایی که در نظر می گیرد مسئول و پاسخگو خواهد بود.

بودجه با اصلاح ساختار به مجلس می رود

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تشکر از کارشناسان سازمان برنامه و بودجه، معاونان، مرکز آمار و رؤسای سازمان برنامه و بودجه استان ها گفت: اصلاح ساختار بودجه کاری سخت و زمان بَر است و این مهم با رویکرد تازه، کار کارشناسی و علمی قابل تحقق است و بودجه 1401 با اصلاحات ساختاری تا 15 آذر به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

گفتنی است، نوزدهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1401 کل کشور، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، مشاور عالی رئیس مجلس شورای اسلامی، جمعی از کنندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای ستاد، مشاوران و رؤسای سازمان برنامه و بودجه استان ها، با موضوع جایگاه استان ها و شهرستان ها برای تحقق رشد اقتصادی مد نظر و برنامه محور بودن بودجه 1401 برگزار شد.

دستگاه ها هم به سمت اقتصاد مقاومتی بفرایند

علی قنبری، استاد دانشگاه درباره ویژگی هایی که بودجه 1401 باید داشته باشد گفت: یکی از موضوعاتی که بشدت بودجه کشور را با مشکل روبرو کرده و سال های متمادی به آن اشاره شده، عدم پاسخگویی دستگاه ها و وزارتخانه ها نسبت به بودجه دریافت شده است؛ اگر دستگاه ها نسبت به بودجه هایی که دریافت می کنند گزارش شفاف ارائه دهند شاهد هیچ انحرافی در بودجه نخواهیم بود.

وی ادامه داد: نظام بودجه بندی و بودجه ریزی در کشور با چالش روبرو است و هیچ زمان اراده برای حل آن وجود نداشته است اما با بخشنامه ابلاغی این امیدواری وجود دارد که دولت سیزدهم نسبت به جراحی اولین بودجه تقدیمی خود به مجلس اقدام کند.

این استاد دانشگاه گفت: اگر دولت در پی رشد اقتصادی است باید نسبت به بودجه 1401 حساس تر باشد و اجازه ندهد در این دوره اشتباهات گذشته تکرار شود، برخی از دستگاه ها و وزارتخانه ها بودجه زیادی دریافت می کنند و با توجه به کاری که انجام می دهند، نیازی به دریافت بودجه های سرسام آور ندارند. لذا یکی از خواسته های ما این است که اعداد بودجه مورد نظارت بیشتری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نمی توان اقتصاد مقاومتی داشت اما دستگاه ها و وزارتخانه ها بریز و بپاش پولی داشته باشند، گفت: بودجه تمام دستگاه ها را می توان کم کرد و در برابر تمام مقاومت ها ایستاد.

با توجه به آسیب هایی که به اقتصاد وارد شده، رئیس جمهوری 4 جهت گیری را برای بودجه 1401 تعیین کرده که شامل رشد اقتصادی با تمرکز بر ارتقای بهره وری، ثبات اقتصادی، عدالت محوری و تغییر ساختار بودجه و تأمین اقتصادی اقتصاد است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1864

به "پاسخگویی شرط بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخگویی شرط بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید