خبرنگاران دستور زنگنه برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها

به گزارش کولو، تهران - خبرنگاران - وزیر نفت گفت: قیمت خوراک پتروشیمی را کاهش داده و قیمت خوراک پالایشگاه را اصلاح کردیم که این موضوع باعث بهتر شدن شرایط این شرکت ها در بورس می گردد.

خبرنگاران دستور زنگنه برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها

بیژن زنگنه امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم امضای 13 قرارداد نگهداشت و افزایش فراوری نفت، ادامه داد: امروز برای صنعت نفت ایران روز مهمی است، زیرا در سخت ترین تحریم ها امروز قراردادهایی به ارزش 1.5 میلیارد یورو با شرکت های ایرانی به امضا رسید که در استان های خوزستان، کهکیلویه بویر احمد، فارس، بوشهر و هرمزگان اجرا می گردد.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد از تجهیزات مورد احتیاج در این طرح ها توسط سازندگان داخلی تامین می گردد، اضافه نمود: فرصت های زیادی برای اشتغال ایرانی ایجاد می نماید.

زنگنه ادامه داد: پیغام مهم این قرادادها این است که متوقف نمی شویم و به ظرفیت سازی فکر می کنیم، زیرا تحریم ها و بانیان تحریم ها رفتنی هستند و ملت ایران و ایران ماندگار بوده و شرایط سخت تر را نیز طی نموده است.

وی با اشاره به اینکه به عنوان فرزندان این کشور در این شرایط مسوولیت خود را به ملت به انجام می رسانیم، گفت: برای فرزندان این مردم اشتغال ایجاد کنیم.

وزیر نفت با تاکید دوباره بر اینکه برای توسعه صنعت نفت منتطر خارجی ها نمی نشینیم ، اضافه نمود: ضمن مشارکت و تعامل با آنهااما با نیامدن آنها برای اینکه میادین را توسعه دهیم اما با نیامدن آنها کار را متوقف نمی کنیم.

وی ادامه داد: از همین رو دسته سوم قراردادهای نگهداشت فراوری تا سرانجام سال امضا خواهد شد.

زنگنه درباره طرح مجلس برای تغییر در سهمیه بندی بنزین نیز گفت: هنوز طرحی به دست ما نرسیده و نمی توان روی فرضیات نظری داد.

وی در پاسخ به خبرنگاران درباره اینکه آیا گشایش اقتصادی، طرح وزارت نفت بوده، تاکید نمود: ایده را وزارت نفت نداده است.

زنگنه اضافه نمود: چارچوبی را ارائه دادند تا وزارت نفت اعلام کند که آیا از نظر تکنیکال قابلیت اجرا دارد. در این زمینه پیشنهادی دادیم که به مراحل بعدی رفته است. در هر حال هر چه که به وزارت نفت ابلاغ گردد، اجرا خواهیم کرد.

وی عملکرد اوپک در ماه های اخیر برای کنترل بازار نفت را پیروز دانست و ادامه داد: با اقدامات و تصمیمات اجرا شده، قیمت نفت از 15 دلار به 45 دلار در هر بشکه رسیده و تثبیت شده است. اینکه در آینده چه کاری انجام گردد بستگی به شرایط بازار دارد.

وزیر نفت با بیان اینکه در شرایط فعلی طرح گشایش اقتصادی که مربوط به فروش قطعی نفت است با فروش اوراق اسلامی اشتباه گرفته می گردد، ادامه داد: پیش از این نیز اوراق اسلامی برای تامین اقتصادی طرح ها به فروش می رسید اما طرح عرضه نفت پیش فروش قطعی موضوعی است که در جلسه سران قوا مطرح شده و هنوز نهایی نشده است.

وی تاکید نمود: آمریکا ادعا نموده که محموله بنزین ایران را توقیف نموده است اما این در شرایطی است که اگرچه محموله ها از ایران رفته بود اما نه کشتی ها ایرانی بود نه محموله برای ایران بود. محموله، بنزین ایران بود که به مشتری فروخته شده بود.

زنگنه گفت: در برنامه سند مصرف سوخت آینده کشور تا 1420 سی.ان.جی را سوخت اصلی می دانیم.

وی به اعتراضات از سوی بعضی کارگران صنعت نفت اشاره نمود و اضافه نمود: یک سری اعتراضات بود که مربوط به پیمانکاران دست دوم نفت می شد. البته باید توجه گردد به عنوان وزیر نفت با قدرت می گویم از حقوق کارگران دفاع می کنم.

زنگنه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگاران درباره صندوق ETF پالایشی نیز تاکید نمود: تقاضا را دادیم و فرایند را بورس طی می نماید.

وزیر نفت با رد شایعه امتیاز به ترکمنستان در دریای خزر بر سر صادرات گاز نیز گفت: من امتیاز می دهم؟

منبع: ایرنا
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1169

به "خبرنگاران دستور زنگنه برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دستور زنگنه برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید