خضریان: پرونده مفاسد خصوصی سازی توسط جنبش های دانشجویی به جریان افتاد

به گزارش کولو، نماینده تهران، مطالبات جنبش دانشجویی را به روزتر از گذشته دانست و گفت: ماجرا های خصوصی سازی و پرونده های مفاسد آن در حوزه هفت تپه، ماشین سازی، کشت و صنعت مغان و... را جریان دانشجویی به راه انداخت که می توان گفت مطالبات آن ها کارآمد است.

خضریان: پرونده مفاسد خصوصی سازی توسط جنبش های دانشجویی به جریان افتاد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی که در روز دانشجو میهمان برنامه یه روز تازه شبکه پنج سیما بود، درباره علت نامگذاری 16 آذر به نام روز دانشجو گفت: اتفاق ظاهر این است که در 16 آذرماه سال 1332، دانشجویان دانشگاه تهران به ورود معاون رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی نیکسون معترض شدند، چون قرار بود همزمان به نیکسون دکتری افتخاری هم اهدا کنند. از طرفی آمریکا را در کودتای 28 مرداد مقصر می دانستند، زیرا معتقد بودند که یک دولتی که دارای دیدگاه ملی بوده را زمین زده است. این عصبانیت از دولتمردان آمریکایی باعث تجمع و اعتراض و در نتیجه شهادت سه دانشجو شد.

کننده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس افزود: من معتقدم اتفاق اصلی که باعث شد 16 آذرماه روز دانشجو نامگذاری شود این بود که بعد از کودتای 28 مردادماه و سرکار آمدن دولت کودتا، عموم جریانی که خود را در مقابل با غرب می دیدند، کسانی که پز روشنفکری داشتند و یا از ترس جان و منافع دنیایی با دولت کودتا کنار آمدند و دیگر ادامه مبارزه را پیگیری نمی کردند از میدان کنار رفتند و یک سکوت محض در محیط سیاسی ایران حاکم شد. اما جریان دانشجویی از 16 مهرماه تا 16 آذر همان سال فضایی را فراهم کردند که آن خفقان را بشکند. یعنی تمام دیدگاه هایی که اتفاقات ملی را همراهی می کردند و بعد از کودتا تلاش کردند که کنج عزلت گزینند را پای کار آوردند.

خضریان درباره تفاوت جریان های دانشجویی امروز با گذشته گفت: خیلی فرق دارد، اما هر دو یک نقطه مشترک دارند. بعد از کودتا، دولتمردانی که روی کار آمدند سعی داشتند که فضا را آرام کنند. اما یک جنبش اجتماعی می آید و دو ماه دانشگاه را ملتهب می کند. به نظر من علت این اتفاق هم فهم غلط دولتمردان از محبوبیت و مقبولیت دولت مصدق بوده است. یک فهم غلط وجود داشت که دعوای اساسی هم حول آن شکل گرفت. مصدق با وجود یکسری خطاها، اما دنبال حفظ منابع ملی بود. اما در کنار آن نیم نگاهی به جامعه آمریکا به عنوان الگو برای اداره کشور داشت. بعد از کودتا دولت به سمتی رفت که گمان می کرد اگر با آمریکا در رفت و آمد باشد کشور به نقطه مثبتی می رسد. دیدگاه غلطی که تا امروز هم ادامه دارد.

رئیس کمیته سیاسی، نظامی و امنیتی کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه از درون جنبش های دانشجویی اتفاق های خطرناکی رقم خورده است، افزود: تشکیل گروه و اقدام های تروریستی از درون جنبش های دانشجویی رقم خورده است. ریشه این اتفاق را در دهه 40 یا 50 می شود پیدا کرد. برخی از ترور های ابتدای انقلاب ریشه در همین جریان داشته است. در جریان امروزی حتما در خیلی از حوزه ها از جمله مسائل اجتماعی و رفع آنها، اقدامات به روزتر از گذشته است. یا مثلا ماجرا های خصوصی سازی و پرونده های مفاسد آن در حوزه هفت تپه، ماشین سازی، کشت و صنعت مغان و... را جریان دانشجویی به راه انداخت که می توان گفت مطالبات آن ها کارآمد است.

خضریان گفت: در دوران دانشجویی ما فضای جامعه سیاسی تر بود. در آن برهه که دولت هشتم و نهم روی کار بودند بیشتر رویکرد ها سیاسی، گفتمانی و عدالت محور بود. جریان مقابل ما هم سیاسی و با مطالبه آزادی بود. ما یک جا هایی فکر می کردیم که این دو با هم در تضاد هستند، اما بعدا دیدیم که چقدر به هم نزدیک هستند. من الان اگر به دوران دانشجویی خود برگردم دیگر به مسائل نگاه صفر یا صد درصدی نخواهم داشت. در هر یک از این گروه ها حتما حرف حق وجود دارد.

وی با اشاره به ارتباط خود با دانشجویان افزود: در این مدت در تجمع های دانشجویی مقابل مجلس یا مکان های دیگر شرکت کرده ام. چند وقت پیش دانشجویان درخصوص یک طرح در مجلس و خروج از پروتکل الحاقی مطالبه های جدی داشتند و چند روز هم مقابل مجلس تجمع و تحصن کردند. من خودم را جزئی از آن جریان دانستم. همراه دیگر ادوار دانشجویی در مجلس خود را ملزم دانستیم که حرف های آنان را بشنویم و با آن ها حرف بزنیم؛ لذا معتقد نیستم که باید از دانشجو فاصله گرفت. زیرا این کار باعث می شود که اولا گذشته خود را فراموش نکنم و دوم اینکه آینده خود را با آرمان های این بچه ها مطابقت دهم.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: الان که وارد فضای کار شده ام معادله سیاسی را در نهادی مثل مجلس دقیق تر می بینم. روز اول که وارد مجلس شدیم طرح شفافیت آرا از مجلس فعلی وجود داشت. این طرح تا سیکل قانونی خود را طی کند طول می کشد، اما دیگران گمان می کنند که ما فلان طرح را فراموش کرده ایم. من برگه های رای خودم به مسائل مهم را عکس گرفته و سپس منتشر می کنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1359

به "خضریان: پرونده مفاسد خصوصی سازی توسط جنبش های دانشجویی به جریان افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خضریان: پرونده مفاسد خصوصی سازی توسط جنبش های دانشجویی به جریان افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید