ساخت دستگاهی که با پرتاب هوای سرد مانع از یخ زدگی محصولات کشاورزی می گردد

محققان کشور دستگاهی را برای جلوگیری از سرمازدگی محصولات کشاورزی عرضه کردند که قادر است با پرتاب هوای سرد اطراف محصولات کشاورزی به بالای سطح وارونگی، مانع از سرمازدگی محصولات کشاورزی گردد.

ساخت دستگاهی که با پرتاب هوای سرد مانع از یخ زدگی محصولات کشاورزی می گردد

مهندس یدالله نصرالهی، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، سرمازدگی را یکی از عوامل موثر در کاهش سطح عملکرد باغات و محصولات کشاورزی دانست و گفت: برای کاهش خسارات ناشی از سرمازدگی دستگاه های مختلفی طراحی گردیده است که از آن جمله می توان به ماشین های مولد باد اشاره نمود.

وی با بیان اینکه این دستگاه تنها در زمین های صاف و مسطح قابل بهره برداری است، یادآور شد: به منظور برطرف این چالش اقدام به طراحی و ساخت دستگاهی با عنوان چاهک معکوس کردیم.

نصراللهی با اشاره به نحوه عملکرد دستگاه در برابر سرما، خاطر نشان کرد: این دستگاه در مرکز باغ نصب می گردد و با عملکرد خود قادر است شعاع خاصی از باغات را در پوشش محافظتی خود در برابر سرما قرار دهد.

مجری طرح در این باره شرح داد: در شب هنگام و آغاز سرما، هوا در حالت سکون و آرامش است و زمانی که دمای هوا به آستانه دمای بحرانی برسد، دستگاه به صورت کاملا اتومات آغاز به کار می نماید.

وی اضافه نمود: در این وضعیت این دستگاه هوای سرد ساکن سطح زمین در مجاورت درختان باغ و محصولات زراعی را مکش و این هوای سرد را به سمت بالای لایه وارونگی پرتاب می نماید.

به گفته وی این امر موجب برگرداندن هوای گرم لایه بالای وارونگی به سطح زمین خواهد شد.

نصراللهی با تاکید بر اینکه با ادامه این مکانیزم دمای کل محدوده چندین درجه افزایش خواهد یافت، ادامه داد: این عملیات تا آستانه طلوع خورشید و تا زمانی که اوج سرما وجود دارد، ادامه خواهد داشت.

مجری طرح با بیان اینکه این دستگاه مانع کاهش دمای باغ و یخ زدگی می گردد، یادآور شد: این دستگاه در دو قالب هوشمند و دستی طراحی و ساخته گردیده، ضمن آنکه این دستگاه در باغات ناهموار، شیب دار تپه ای و دره ای قابل نصب است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 6 بهمن 1397 شناسه مطلب: 56

به "ساخت دستگاهی که با پرتاب هوای سرد مانع از یخ زدگی محصولات کشاورزی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاهی که با پرتاب هوای سرد مانع از یخ زدگی محصولات کشاورزی می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید