صدور دسته چک&zwnjهای جدید با مدت اعتبار 3 سال و درج شناسه یکتا

به گزارش کولو، بانک مرکزی از انتشار دسته چک های جدید با مدت اعتبار حداکثر 3 سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا و با قابلیت ثبت در سامانه صیاد اطلاع داد.

صدور دسته چک&zwnjهای جدید با مدت اعتبار 3 سال و درج شناسه یکتا

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران،بانک مرکزی و شبکه بانکی به منظور اجرای قانون جدید صدور چک، دسته چک های جدید با مدت اعتبار حداکثر 3 سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا و با قابلیت ثبت در سامانه صیاد منتشر می نماید ضمن اینکه دسته چک های فعلی در دست مردم به روال سابق کارسازی شده و نیازمند ثبت در سامانه صیاد نیست.

به اطلاع هموطنان عزیز می رساند به استناد ماده (6) قانون صدور چک مصوب مورخ 13 آبان ماه 1397 مجلس شورای اسلامی، دسته چک های جدید حداکثر با مدت اعتبار 3 سال از زمان دریافت چک و با درج شناسه یکتا در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت. بدین نحو که در متن هر برگه چک علاوه بر درج شناسه یکتا (16 رقم)، عبارت تاریخ صدور این برگه چک حداکثر تا تاریخ .. معتبر است نیز قید شده است.

بر این اساس و در راستای اجرای ماده (21) مکرر قانون یاد شده، صدور برگه چک های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و ضروری است تمام صادرنمایندگان چک، چک های جدید را صرفاً در وجه گیرنده معین (شخص حقیقی/حقوقی) صادر نمایند و گیرندگان چک نیز از پذیرش چک های مذکور در وجه حامل خودداری نمایند. همچنین صادرنماینده چک مجاز به صدور چک به تاریخ بعد از تاریخ اعتبار چک (تاریخ قید شده در عبارت موصوف) نبوده و گیرندگان آن نیز ملزم به کنترل تاریخ های یادشده خواهند بود.

چک های جدید که براساس ماده (6) قانون مذکور صادر می شوند، قابلیت ثبت در سامانه صیاد را خواهند داشت و صادرنمایندگان چک می توانند به وسیله درگاه های بانکی و یا برنامک های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور، اطلاعات ذی نفع به انضمام مبلغ و تاریخ چک را در سامانه صیاد ثبت نمایند. همچنین گیرندگان چک های جدید نیز می توانند به طرق موصوف با استعلام شرایط چک ثبت شده برای ایشان، مراتب تایید دریافت چک را به سامانه صیاد اعلام نمایند.

انتقال چک های جدید نیز در سامانه صیاد میسر بوده، چنانچه گیرنده چک پس از تائید اطلاعات آن متمایل به انتقال چک به شخص دیگری (شخص ثالث) باشد، این امکان در سامانه یاد شده با ثبت معینات ذینفع جدید (ثبت شناسه /کدملی وی) برای وی فراهم است. در صورت عدم ثبت انتقال چک در سامانه صیاد، ضروری است اطلاعات مربوط به هویت گیرنده جدید (شامل نام و نام خانوادگی/نام شرکت و شماره/شناسه ملی) در ظهر چک پشت نویسی گردد.

همچنین همانگونه که در اطلاعیه شماره (1) قانون چک مورخ 4 آذرماه 1397 اطلاعیه (1) اعلام شده است،

نحوه دسترسی به سامانه صیاد و استفاده از برنامک های موبایلی به توضیح زیر یادآوری می گردد:

1- صادرنماینده چک می تواند با مراجعه به بانک افتتاح نماینده و نگهدارنده حساب جاری وی و دریافت دسترسی به درگاه های نوین بانکی (شامل اینترنت بانک و همراه بانک) و یا استفاده از برنامک های موبایلی فعال در حوزه پرداخت کشور به سامانه صیاد دسترسی داشته و نسبت به ثبت چک اقدام کند.

2- شناسایی صادرنماینده چک و اطمینان از ثبت اطلاعات چک توسط وی مستلزم انجام فرایند احراز هویت توسط بانک و یا برنامک موبایلی است که احراز هویت در برنامک های موبایلی به صورت زیر انجام می گردد:

الف - انطباق شماره تلفن صادرنماینده چک با کد ملی وی.

ب - استفاده از یکی از کارت های بانکی صادرنماینده چک.

به عبارت دیگر صادر نماینده چک می تواند با به کارگیری یکی از کارت های بانکی خود که توسط بانک صادرنماینده چک در اختیار وی قرار گرفته و با استفاده از سیم کارت ثبت شده به نام وی، اقدام به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد کند.

3- گیرنده چک با مراجعه به شعب بانک های مورد تعامل خود (بانک های نگهدارنده حساب وی) و اخذ دسترسی به درگاه های نوین بانکی (شامل اینترنت بانک یا همراه بانک) و یا مراجعه به برنامک های موبایلی پرداخت، امکان آنالیز صحت اطلاعات چک ثبت شده برای وی در سامانه صیاد را داشته و پس از حصول اطمینان از صحت آن، می تواند مراتب تائید چک را به سامانه اعلام، و یا در صورت انتقال به شخص ثالث، معینات ذینفع جدید (ثبت شناسه /کدملی وی) را در سامانه صیاد وارد کند.

4- شناسایی گیرنده چک و اطمینان از تائید اطلاعات چک توسط وی مستلزم انجام فرایند احراز هویت توسط بانک و یا برنامک موبایلی است، که احراز هویت در برنامک های موبایلی به صورت زیر انجام می گردد:

الف - انطباق شماره تلفن گیرنده چک با کد ملی وی.

ب - استفاده از یکی از کارت های بانکی گیرنده چک.

به عبارت دیگر گیرنده چک می تواند با به کارگیری یکی از کارت های بانکی متعلق به خود و با استفاده از سیم کارتی که به نام وی ثبت شده است، اقدام به تایید اطلاعات چک و یا انتقال آن به شخص دیگر در سامانه صیاد کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1368

به "صدور دسته چک&zwnjهای جدید با مدت اعتبار 3 سال و درج شناسه یکتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور دسته چک&zwnjهای جدید با مدت اعتبار 3 سال و درج شناسه یکتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید