علت تفاوت میزان درد در بیماران مبتلا به اچ.آی.وی چیست؟

به گزارش کولو، گرچه پیشرفت های بی شمار علم پزشکی به افزایش بقای افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی یا اچ آی وی(HIV) کمک کرده اما باز هم نیاز روزافزونی برای درمان برخی علائم مزمن که این افراد تجربه می کنند، وجود دارد. یکی از شایع ترین علائمی که افراد مبتلا به این بیماری تجربه می کنند، درد نوروپاتیک یا درد ناشی از آسیب به سیستم عصبی است.

علت تفاوت میزان درد در بیماران مبتلا به اچ.آی.وی چیست؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تی ان، پلی نوروپاتی حسی دیستال(DSP) شایع ترین مشکل عصبی در ویروس نقص ایمنی انسانی است که 50 درصد از بیماران مبتلا به اچ آی وی را تحت تاثیر قرار می دهد. بیشتر افراد مبتلا به پلی نوروپاتی حسی دیستال، علائمی مانند احساس بی حسی، گِزگِزی اندام به خصوص دست یا پاها را تجربه می کنند که این امر انجام امور روزانه را برای آنها سخت ساخته و می تواند به بیکاری و افسردگی آنها منجر شود.

محققان در تحقیقات قبلی در مورد پلی نوروپاتی حسی دیستال بیشتر بر روی سیستم عصبی پیرامونی متمرکز بودند اما دریافتند ممکن است آسیب عصبی به تنهایی دلیل تمام علائم پلی نوروپاتی حسی دیستال نباشد. اخیرا محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو به بررسی مغز افراد پرداختند تا دریابند چه چیزی ممکن است سبب ایجاد درد بیشتر در بیماران مبتلا به این بیماری شود.

در این مطالعه هنگامی که بیماران مبتلا به اچ آی وی دارای مشکل پلی نوروپاتی حسی دیستال یک محرک دردناک را تجربه کردند، محققان الگوهای منحصربه فردی از فعالیت مغز را مشاهده کردند. آنها دریافتند جزایر لانگرهانس قدامی(ناحیه ای از مغز که در پیش بینی و پردازش احساسی درد نقش دارد) بیماران مبتلا به پلی نوروپاتی حسی دیستال فعالیت بیشتری در مقایسه با سایر بیماران مبتلا به اچ آی وی دارد.

دکتر آلان سیمونز(Alan Simmons) نویسنده ارشد این مطالعه و استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو گفت: جزایر لانگرهانس قدامی در تلاشند تا آینده را برای شما پیش بینی کنند. جزایر لانگرهانس قدامی حالات و اتفاقاتی که قرار است برای شما رخ دهد و شما آنها را احساس کنید را در فکر تان شکل می دهند. این عمل و شکل گرفتن این فکریت از درد، نقش مهمی در معین میزان دردی که واقعا تجربه می کنید، ایفا می کند.

محققان برای نشان دادن این امر آزمایشی را انجام دادند. شرکت کنندگان این مطالعه در حالی که فعالیت مغز آنها با استفاده از روش اف ام آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی میزان گیری می شد، محرک های حرارتی دردناکی را روی پاها یا دست های خود حس کردند. در همان موقع یک نشانه بصری نیز وجود داشت که به آنها اطلاع می داد چه زمانی یک محرک دردناک به بدن آنها وارد می شود. هنگامی که آزمایش محرک های حرارتی دردناک شروع شد، در یک تابلو نشان داده می شد که این محرک تا چه حد به طول می انجامد. گرما به مدت شش تا 16 ثانیه به بدن شرکت کنندگان وارد می شد.

محققان در ادامه آزمایش فعالیت مغز بیماران در هنگامی که گرما در زمان کوتاه و زمان طولانی به بدن آنها وارد می شد و آنها درد را احساس می کردند را باهم مقایسه کردند. آنها دریافتند گرچه شدت محرک درد وارد شده در هر دو آزمایش یکسان بود، اما زمانی که بیماران می دانستند که قرار است این میزان درد طولانی تر باشد، جزایر لانگرهانس قدامی انها فعال تر می شدند.

سیمونز گفت: یافته های این مطالعه به شما امکان می دهد تا دریابید که یک نکته کلیدی در درد نوروپاتی، واکنش شما به موضوع ادامه دار بودن درد است، اگر بدانید که درد کوتاه خواهد بود، آن را مهار کرده و دیگر انقدر تحمل درد برای شما سخت نخواهد بود. از سوی دیگر اگر تصور کنید که درد مداوم و غیرقابل اجتناب است، مغز شما به آن حس واکنش نشان داده و این درد را برایتان مسئله ای بسیار طاقت فرسا می کند.

محققان همچنین الگوی متفاوتی را در قشر سینگولیت قدامی این بیماران یافتند. قشر سینگولیت قدامی ناحیه ای از مغز است که در تنظیم احساسات فکری ناخوشایند از درد نقش دارد. محققان دریافتند هرچه فعالیت قشر سینگولیت قدامی افراد بیشتر بود، آنها کمتر می گفتند که درد آنها در زندگی روزمره آنها تداخل ایجاد کرده است. بنابراین کاهش فعالیت جزایر لانگرهانس قدامی یا افزایش فعالیت قشر سینگولیت قدامی ممکن است نتایج و حس درد را برای بیماران مبتلا به اچ آی وی پلی نوروپاتی حسی دیستال بهبود بخشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 دی 1400 بروزرسانی: 1 دی 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1895

به "علت تفاوت میزان درد در بیماران مبتلا به اچ.آی.وی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت تفاوت میزان درد در بیماران مبتلا به اچ.آی.وی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید