لاوروف: از ابتکار عمل عربستان درباره یمن استقبال می کنیم

به گزارش کولو، وزیر خارجه روسیه در گفتگویی اظهار داشت، مسکو به تاکیدش بر طرف های درگیر یمن برای ایجاد یک رویکرد سازنده و آمادگی برای سازش ادامه می دهد.

لاوروف: از ابتکار عمل عربستان درباره یمن استقبال می کنیم

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفتگویی با روزنامه مصری الاهرام گفت: ما به دنبال حفظ حمایت از اقدامات مارتین گریفیث، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در یمن و همچنین حفظ تاکید به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن و رهبری انصارالله برای دستیابی به یک رویکرد سازنده و آمادگی برای سازش حین آنالیز توافق های موجود هستیم.

لاوروف همچنین به این مساله اشاره نمود که سازش در یمن یکی از موضوعات کلیدی گفتگوها در جریان صحبت های اخیرش با رهبری کشورهای خلیج فارس در بازه زمانی 9 تا 11 مارس بوده است و ادامه داد: ما از نزدیک تحولات در یمن را رصد می کنیم. ما نگران از سرگیری درگیری ها بین حوثی ها و نیروهای وفادار به رئیس جمهوری در استان مآرب هستیم.

به گفته لاوروف، توافق به دست آمده دسامبر 2020 با میانجی گری عربستان درباره ایجاد یک دولت ائتلافی جدید از سوی رئیس جمهوری و شورای انتقالی جنوب یمن به یک گام مهم در جهت ثبات جنوب این کشور بدل شده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که این کشور به صورت علنی توافق های به دست آمده را مورد استقبال قرار می دهد و ادامه داد: ما بابت تحقق این توافق ها که می تواند به افزایش سطح امنیت در یمن و تمرکز بر حل مسائل اجتماعی و مالی در این کشور منجر گردد، امیدواریم. این توافق ها همچنین می تواند به ایجاد شرایطی برای ابتکارعمل گفتگوها بین هیات متحد مقام های رسمی یمن و شورای انتقالی جنوبی با رهبری انصارالله بینجامد.

وزیر خارجه روسیه ادامه داد: ما به طرف های درگیر یمن تاکید داریم تا خشونت را متوقف نموده و راهی به سوی حل و فصل صلح آمیز بر اساس توافق های موجود بیابند. ابتکارعمل اخیر عربستان با هدف راهکار سیاسی است و ما از آن استقبال می کنیم. مسکو بر این باور است که صلحی بادوام می تواند تنها به وسیله مدنظر قرار دادن مناسب منافع تمامی قدرتهای پیشرو در یمن به دست بیاید. این به معنای برقراری گفتگوی ملی گسترده، خروج کامل از محاصره دریایی، هوایی و زمینی یمن و اجرای اقدامات عملی فوری دیگر در حوزه های اجتماعی، مالی و انسانی است.

لاوروف همچنین گفت: زمانبندی دور جدید گفتگوها بین وزرای خارجی و دفاعی روسیه و مصر در فرمت دو به علاوه دو در حال آنالیز است. نشست های منظم بین دو طرف عامل موثر مذاکرات سیاسی دوجانبه به شمار می رود. مصر یکی از شرکای کلیدی روسیه در خاورمیانه و آفریقاست.

وی اضافه کرد: ماهیت روابط ما با مصر با توافق نامه مشارکت همه جانبه و همکاری استراتژیک مشخص شده است که توسط روسای جمهوری روسیه و مصر یعنی ولادیمیر پوتین و عبدالفتاح السیسی در اکتبر 2018 امضا و در ژانویه امسال میلادی تصویب شده است.

لاوروف همچنین گفت، نشست گروه مقابله با تروریسم مصر و روسیه قرار است در قاهره و در آینده ای نزدیک برگزار گردد.

وی تأکید کرد که همراه با گفتگوی سیاسی، روسیه و مصر همکاری سودمند متقابل را در تجارت و اقتصاد ارتقا می دهند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت، تاریخ و محل برگزاری نشست آفریقا-روسیه در 2022 قرار است در آینده ای نزدیک مشخص گردد و ادامه داد: دومین نشست قرار است در یک کشور آفریقایی در سال آینده میلادی برگزار گردد.

لاوروف درباره از سرگیری پروازهای چارتری بین روسیه و مصر نیز گفت: مسکو امیدوار است که این پروازها از روسیه به شهر شرم الشیخ و الغردقه به زودی از سر گرفته گردد. من انتظار دارم پروازهای چارتر در آینده ای نزدیک از سر گرفته گردد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1599

به "لاوروف: از ابتکار عمل عربستان درباره یمن استقبال می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: از ابتکار عمل عربستان درباره یمن استقبال می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید