محدودیت ها کرونایی باز می گردند؟

به گزارش کولو، معاون درمان ستاد کرونای استان تهران از بازگشت احتمالی محدودیت ها برای پیشگیری از بروز پیک های بعدی و شرایط ناگوار اپیدمی اطلاع داد.

محدودیت ها کرونایی باز می گردند؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نادر توکلی با اشاره به توقف فرایند نزولی آمار ابتلا به کرونا در استان تهران، اظهار کرد: آمار ها در 10 روز گذشته نشان دهنده آن است که متاسفانه نمودار ابتلا از حالت نزولی به حالت ثابت تغییر حالت پیدا نموده و حتی در بعضی از بیمارستان ها آمار مراجعات سرپایی تا 2 برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه طی چند روز اخیر آمار بستری روزانه در بیمارستان های استان تهران به بالای 300 نفر در روز افزایش یافته است، گفت: این در حالیست که این عدد به زیر 200 نفر رسیده بود، بنابراین این افزایش آمار می تواند زنگ خطری برای وقوع پیک های بعدی بیماری محسوب گردد.

افزایش 2 برابری مراجعات سرپایی در بعضی بیمارستان ها

توکلی با بیان اینکه در حال حاضر 1840 بیمار کرونایی در بیمارستان های استان تهران بستری هستند، گفت: این رقم طی چند هفته گذشته به 1600 نفر هم رسیده بود. همچنین در بعضی بیمارستان ها با افزایش 2 برابری مراجعات سرپایی روبرو بودیم، بنابراین زمانی که در منحنی شیب نزولی ناگهان برای یک هفته این شیب نزولی ثابت شده و تا حدودی افزایشی می گردد، می تواند نشانه ای برای خیز منحنی به سمت افزایش آمار ابتلا و فعال شدن مجدد چرخه و زنجیره انتقال بیماری باشد.

وی در رابطه با آمار فوتی ها نیز، بیان کرد: آمار فوتی ها با تاخیر و چندین روز بعد از تغییر در منحنی ابتلا خود را نشان می دهد، با این حال آمار قطعی فوت ناشی از کرونا در تهران 14 نفر در روز گذشته بوده است.

توکلی نکته مهم بعدی را افزایش نرخ ابتلا و بروز بیماری در سنین زیر 25 سال بیان کرد و گفت: این مساله علل مختلفی دارد که در دست آنالیز است، با این حال طبق آنالیز های انجام شده، به عنوان نمونه در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهریور ماه ابتلای گروه سنی 10 تا 20 سال 8.5 درصد کل بود که الان به 9.5 درصد افزایش یافته است، همچنین ابتلا در سنین پایین تر از 25 سال 0.6 درصد بود که به 1.25 درصد افزایش یافته است، به عبارت دیگر در میزان ابتلای زیر 20 ساله ها با افزایش 10 تا 15 درصدی ابتلا روبرو بوده ایم.

انتقاد از بازگشایی مدارس بدون رعایت پروتکل ها

این عضو هیات علمی دانشگاه نکته مهم بعدی را بازگشایی مدارسی دانست که استاندارد های لازم برای رعایت کامل پروتکل های بهداشتی را ندارند و گفت: متاسفانه این شرایط می تواند منجر به ابتلای بچه ها و کادر مدارس گردد که اگرچه علایم در بچه ها کمتر است، ولی ناقلان بسیار خوبی برای ویروس به شمار رفته و باعث فعال شدن بالای چرخه ویروس می شوند.

دکتر توکلی با بیان اینکه هنوز تاثیر بازگشایی مدارس در افزایش آمار ابتلای بچه ها آنالیز نشده است، گفت: این آمار باید ناحیه به ناحیه استخراج گردد، چراکه سطح رعایت پروتکل ها در نواحی مختلف متفاوت است و نمی توان یک آمار را به صورت کلی و دقیق اعلام نمود.

مهمترین علل تاثیرگذار بر فعال شدن چرخه انتقال بیماری

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران، ساده انگاری شرایط، بروز رفتار های پرخطر و کاهش محسوس سطح رعایت پروتکل های بهداشتی را مهمترین علت افزایش مجدد آمار دانست و گفت: با وجود تاثیر مطلوب رعایت پروتکل ها و اعمال محدودیت های کرونا و همچنین اجرای طرح محله محور مقابله با کرونا در ایجاد شیب نزولی آمار ابتلا و فوتی ها در سطح استان تهران، ولی ساده انگاری ها از سوی بعضی شهفرایندان و همچنین بازگشایی های شتابزده می تواند منجر به شعله ور شدن مجدد اپیدمی و افزایش بار بیماری در سطح جامعه گردد.

دکتر توکلی با تاکید بر ضرورت فرهنگسازی مجدد و ترویج اصول بهداشتی و پروتکل ها در سطح جامعه، تاکید نمود: در مقطع کنونی تنها راه نجات جامعه از افزایش آمار ها و همچنین عواقب و تبعات خطرناک اپیدمی، رعایت پروتکل ها و تداوم محدودیت هاست، بنابراین باید برای حفظ سلامت خود و اطرافیان همچنان بر رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی پافشاری کنیم.

سطح رعایت پروتکل ها به میزان محسوسی افت پیدا نموده است

وی با بیان اینکه رصد و آنالیز شرایط نشان می دهد که متاسفانه طی چند هفته اخیر سطح رعایت پروتکل ها به میزان محسوسی افت پیدا نموده است، گفت: مشکل اصلی و عظیمترین تهدید در شرایط فعلی آن دسته از شهفرایندانی هستند که بدون توجه به پروتکل ها و با ساده انگاری در حال حاضر رفتار های پرخطر و کاملا مغایر با ضوابط بهداشتی را انجام می دهند؛ متاسفانه تردد های شبانه، حضور در رستوران ها، مال ها و مراکز تجاری عظیم، میادین تره بار و از همه مهمتر اجتماعات و دورهمی های خانگی مجددا افزایش یافته که همین عدم رعایت ها بیشترین تاثیر را بر فعال شدن زنجیره انتقال بیماری و افزایش آمار ابتلا دارد.

وی همچنین مجددا ضمن انتقاد از بازگشایی مدارس و بعضی دیگر از بازگشایی های شتابزده مانند سینما و تئاتر و یا استخرها، شرح داد: تمامی این رفتار ها در مجموع ازدحام هایی را ایجاد نموده که منجر به تشدید و تقویت چرخه و زنجیره انتقال ویروس می گردد و اگر با همین شرایط و برطرف محدودیت ها پیش رویم مطمئنا وقوع پیک چهارم قطعی است.

احتمال بازگشت محدودیت ها از هفته آینده

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با بیان اینکه حساسیت این موضوع از سوی ستاد بار ها مطرح شده است، اظهار کرد: احتمالا تا هفته آینده و برای پیشگیری از بروز پیک های بعدی و شرایط ناگوار اپیدمی، بعضی محدودیت ها و برنامه ریزی های کرونایی اعمال خواهد شد.

وی مهمترین مساله تاثیرگذار در کنترل اپیدمی را اطلاع رسانی دقیق برای ترویج مردم نسبت به تداوم رعایت پروتکل ها و عدم ساده انگاری شرایط دانست و گفت: به موازات این مساله ستاد های کرونا و مسوولان نیز برنامه ریزی هایی برای پیشگیری از وقوع مجدد پیک اپیدمی خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1476

به "محدودیت ها کرونایی باز می گردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت ها کرونایی باز می گردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید