نکاتی درباره ترکیه که نمی دانید

به گزارش کولو، هر کشوری در تاریخ خود اسراری نهفته دارد و از آنجاییکه بسیاری از هموطنان ما به ترکیه سفر می کنند، بهتر است اطلاعات منحصر بفردی از این مقصد شگفت انگیز داشته باشید.

نکاتی درباره ترکیه که نمی دانید

استانبول بزرگ ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور محسوب می شود. این شهر دارای جمعیتی بالغ بر 14 میلیون نفر است و تنها کلان شهر در سطح جهان به شمار می رود که مابین دو قاره قرار دارد. استانبول در سال2010 بعنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد و با استناد به گزارش مجله فوربس (Forbes) از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر پربازدید جهان به شمار می رود. در این مقاله به 10 نکته ای اشاره خواهیم کرد که بی شک از آن ها اطلاعی ندارید!

1- اواسط دوره امپراطوری عثمانی، حدود 1400 سرویس بهداشتی در شهر استانبول ساخته شد، درحالیکه در آن زمان چنین مکان های عمومی در فرانسه یا سایر کشورهای اروپایی وجود نداشت.

2- آگاتا کریستی اولین رمان معروف خود به نام قتل در قطار اکسپرس شرق را در هتلی واقع در استانبول نوشت. قطار اکسپرس Simplon-Orient - پادشاه قطارها و قطار پادشاهان- از سال 1883 تا 1977 مابین پاریس و قسطنطنیه (استانبول) در تردد بود. آگاتا کریستی نیز یکی از مسافران این قطار معروف بود.

3- سومین متروی قدیمی جهان در سال 1875 در استانبول ساخته شده است. متروی لندن در سال 1863 و متروی نیویورک 5 سال پیش تر از آن در سال 1868 ساخته شده است.

4- استانبول پایتخت امپراتوری روم، امپراتوری بیزانس، امپراتوری لاتین و امپراتوری عثمانی بوده است. امروز نیز آنکارا پایتخت ترکیه است.

5- چهار اسب برنز که در حال حاضر در کلیسای جامع سن مارکو ونیز نصب شده ، در دوره صلیبیون در قرن سیزدهم از این شهر انتقال یافته است.

6- اولین کلیسا در منطقه آنتاکیای ترکیه توسط فردی گمنام ساخته شده است. هفت کلیسای آخرالزمان در مناطق آئگان آناتولی، اسمیرنا (ازمیر)، پرگاموم، تیاتیرا (نازیلی)، ساردیس، فیلادلفیا (آلاشهیر) و لاودیسا واقع شده است.

7- سنت نیکلاس که به عنوان بابانوئل شناخته می شده است در Patara به جهان آمد و به سمت اسقف دمره در بخش مدیترانه ای ترکیه برگزیده شده است.

8- سلطان بایزید دوم در سال 1492 نیروی دریایی عثمانی را برای انتقال یهودیان اخراجی از اسپانیا اعزام کرد و با امنیت کامل وارد قلمرو عثمانی شدند.

9- کشتی نوح در کوه آرارات (کوه آئری) در شرق ترکیه پهلو گرفته است. آخرین وعده غذائی در کشتی نوح، پودینگ شور و شیرین (آشوره) هنوز هم در سراسر ترکیه سرو می شود.

10- مردم ترکیه قهوه را به سراسر اروپا معرفی کردند. آن ها همچنین لاله معروف خود را در اختیار هلندی ها قرار دادند.

منبع: الی گشت
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 770

به "نکاتی درباره ترکیه که نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره ترکیه که نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید