گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی به زودی منتشر می شود

به گزارش کولو، معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه گفت: ایران به زودی گزارش سانحه سقوط هواپیمای اوکراین را منتشر می کند طرف های خارجی گزارش را می بینند و اگر نظری دارند بیان می کنند.

گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی به زودی منتشر می شود

به گزارش خبرنگاران، محسن بهاروند روز سه شنبه در حاشیه نشست با یوگنی ینین همتای اوکراینی خود در جمع خبرنگاران افزود: دور دوم مذاکرات بین ایران و اوکراین خوب و سازنده بود.

وی با مشترک خواندن نظرات دو طرف و اینکه جمهوری اسلامی خواهان عدالت است، ادامه داد: در خصوص جبران خسارت به خانواده های قربانیان هم باید صحبت کنیم. ایران به زودی گزارش سانحه را می دهد طرف های خارجی گزارش را می بینند و اگر نظری دارند بیان می کنند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

معاون وزیر امور خارجه با تاکید براینکه تمام تلاش این بود گزارش فنی و بی طرف باشد، گفت: دور سوم مذاکرات نوامبر امسال در کیف برگزار می شود.

بهاروند با بیان اینکه در این دور روی اصول و مسایل حقوقی و قضایی کار کردیم، گفت: این یک مساله بیش از هر چیز مساله انسانی است و اگر جرمی رخ داد رسیدگی می شود. باید ترتیبی اتخاذ داده شود تا چنین حادثه ای نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا اتفاق نیفتد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در خصوص پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان این سانحه و اینکه آیا قرار نیست با بازماندگان قربانیان صحبت شود، گفت: دولت ها ممکن است با در نظر دریافت کنوانسیون های بین المللی درباره اصول پرداخت غرامت به توافقات برسند. در این دوره از مذاکرات مقداری درباره هواپیما صحبت شد و کمی هم درباره پرداخت غرامت به قربانیان صحبت کردیم. این امر یک مقدمات حقوقی دارد که باید انجام شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه به دنبال پنهان کردن جزئیات سانحه هواپیمایی اوکراین و تضییع حقوق خانواده های جانباختگان نیست.

معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه به خانواده های قربانیان این سانحه اطمینان داد که دستگاه دیپلماسی کشور با هماهنگی و همکاری با همه نهادهای ذیربط تمام ظرفیت ها و تلاش خود را جهت پیگیری حقوق قربانیان به کار خواهد بست.

یوگنی ینین معاون وزیر امور خارجه اوکراین هم این دو روز مذاکرات را بسیار سخت و برنامه را فشرده خواند و گفت: در نتیجه مذاکرات بسیار سازنده بود و فضای سازنده ای ایجاد شده بود و پاسخ یک سری سوالاتمان در دور اول مذاکرات را از جانب ایران دریافت کردیم.

وی با بیان اینکه این یک گام بلند برای برپا شدن و از سرگیری عدالت است، گفت: مذاکرات جریان سختی و پیچیده ای است و همزمان تحقیقات کیفری هم در حال جریان است و تحقیقات نظامی هم انجام می شود.

معاون وزیر امور خارجه اوکراین با بیان اینکه نتایج این دو تحقیقات به روشن شدن دلیل وقوع حادثه هواپیما کمک می کند، از آمادگی طرف ایرانی برای تمام کردن تحقیقات فنی استقبال و از تلاش هایشان در این جهت قدردانی کرد.

ینین ابراز امیدواری کرد این تحقیقات فنی از طرف جانب ایرانی بر اساس تجربیات و قوانین بین المللی شناخته شده انجام و همچنین تحقیقات کیفری به طور بی طرفانه تمام شود و با همه مقصران در سقوط این حادثه با عدالت برخورد شود.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

معاون وزیر خارجه اوکراین شرح داد: از اراده طرف ایرانی برای رسیدن به واقعیت و روشن شدن موضوع بسیار خوشحالیم و در حال حاضر احساس می کنم در جهت درست حرکت می کنیم.

به گزارش ایرنا، ینین با بیان اینکه امروز بحث چگونگی پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان بررسی نشد، گفت: حل و فصل همه موارد مربوط به هواپیمای اوکراینی زمینه مناسبی برای حل و فصل پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان هواپیما است. اگر چه امروز موضوع پرداخت غرامت بررسی نشد اما به این موضوع نزدیک تر می شویم.

وی تاکید کرد: موضوع عدالت برای اوکراین و کشورهایی که عزیزان خود را در حادثه سقوط هواپیما از دست دادند از همه چیز مهمتر است و امیدوارم که به این عدالت دست یابیم و خوشحالیم جمهوری اسلامی به این موضوع پاسخ داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1272

به "گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی به زودی منتشر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش سقوط هواپیمای اوکراینی به زودی منتشر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید