بازار مرغ به آرامش می رسد؟

به گزارش کولو، حالا نزدیک به یک ماه از تلاطم سنگین و ناآرامی در بازار مرغ می گذرد و با وجود تشکیل قرارگاه مرغ و تصمیمات روزانه این قرارگاه و همچنین اعمال محدودیت های دیگر مانند منع فروش قطعه ای، هنوز این بازار به فرایند عادی برنگشته است. در یکی، دو روز گذشته البته چندان خبری از صف های طولانی نیست و اگر اتفاق تازه ای رخ ندهد، به نظر می آید کم کم شاهد بازگشت آرامش به این بازار خواهیم بود.

بازار مرغ به آرامش می رسد؟

به گزارش شرق؛ در تازه ترین خبر دیروز وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه به نمایندگی از دولت از مردم به دلیل اتفاقات بازار مرغ عذرخواهی می کنم، ابراز امیدواری کرد با تشکیل کارگروه ساماندهی مرغ، آرامش به کل کشور بازگردد.

کاظم خاوازی همچنین در تشریح دلایل اتفاقات ناگوار بازار مرغ طی دو ماه گذشته گفت: از ابتدای سال گذشته تا بهمن ماه جوجه ریزی در بهمن ماه به بیشترین میزان رسیده است به این معنا که آماری بالاتر از بهمن ماه برای جوجه ریزی نداشتیم که این امر نیز توسط چند سیستم مختلف کنترل می گردد به طور مثال سامانه سما که توسط سازمان دامپزشکی و بیمه کنترل می گردد.

او با بیان اینکه بر اساس اطلاعات میدانی انحراف از جوجه ریزی حدود 1.3 درصد است، گفت: جوجه ریزی و فراوری طی ماه گذشته به میزان کافی بوده است و حتی ما با فراوریات کمتری مانند 90 میلیون و 110 میلیون نیز مسئله ای در بازار نداشتیم، از سوی دیگر از آنجا که قدرت خرید مردم طی ماه های گذشته افزایشی نداشته، باید اتفاقات بازار مرغ را در جای دیگری جست وجو کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر احتکار و منجمدکردن مرغ در بازار به چشم می خورد، توضیح داد: احتیاج تهران به مرغ حدود هزارو 200 تن است در حالی که در سه شیفت حدود هزار تن بسته بندی شد، اما ما شاهد تخلفات گسترده در این حوزه هستیم.

خاوازی با بیان اینکه اتفاقات بازار مرغ موجب شد دولت کارگروهی در راستای حل مسائل این حوزه تشکیل دهد که مسئولیت آن با وزیر جهاد کشاورزی است، ادامه داد: در سه روز کاری با برگزاری جلسات و هماهنگی ها توانستیم قیمت ها را تا حدودی سامان دهیم، تنها در استان های کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان و سیستان و بلوچستان مسائلی وجود دارد که برای آن استان تعیین تعریف شده است.

چه بلایی بر سر بازار مرغ آمد؟

اما این ماجرای نابسامانی در بازار مرغ از کجا آمد و دلیل این نوسانات و همچنین کمبود چه بود؟ دراین باره رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران می گوید باید تمام تصمیم گیران دولتی این سؤال را پاسخ دهند که چگونه کشوری که صادرنماینده مرغ بود، حالا باید مرغ وارد کند؟

احمدرضا فرشچیان که با ایسنا سخن می گفت دراین باره اظهار کرد: مدیریت صحیح و اصولی صنعت مرغ و عرضه محصولات آن در بازار، موضوعی است که در طول هیچ یک از سال های گذشته امکان پذیر نشده و به نظر می رسد هرچه بیشتر از این تصمیمات غلط می گذرد، تبعات آن نیز خود را نشان می دهد.

او با اشاره به موضوع امحای جوجه های یک روزه که سال گذشته بحث آن ها مطرح شد، تشریح کرد: در آن موقع با توجه به کاهش تقاضا برای مرغ، واحد های مرغداری ظرفیت مازادی داشتند که دیگر امکان عرضه به بازار را نداشت، اما متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی نیز به این عرصه ورود نکرد و بحث از بین رفتن جوجه ها مطرح شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: همان کشوری که یک سال قبل جوجه بیش از حد احتیاج خود داشته و برای سال ها، صادرنماینده گوشت مرغ بوده حالا با مصوبه ای جدید قرار است گوشت مرغ وارد کند؟ سؤال اینجاست که ما تا چه زمانی می خواهیم مرغ وارد کنیم؟ چه زمانی به این جمع بندی می رسیم که اشکالات اساسی را ببینیم و از خود بپرسیم چطور یک صادرنماینده مرغ حالا برای برطرف احتیاج های اولیه اش باید مرغ وارد کند؟

فرشچیان با اشاره به بعضی سیاست های غلط که در این بازار اجرائی می شوند، گفت: یکی از موضوعاتی که بخش خصوصی برای سال ها بر آن تأکید داشت، بحث ارز چهارهزارو 200 تومانی و لزوم کناررفتن این سیاست بود. این ارز از همان ابتدا نیز مشکل داشت و با وجود آنکه در طول سال های گذشته به حوزه مرغ تزریق شده نه تنها گره گشایی ننموده بلکه خود به عاملی جدید برای رانت و تبعیض و عدم شفافیت بدل شده است و حالا نیز بناست مرغ را با این ارز وارد نمایند که تعیین نیست چه سرنوشتی پیدا خواهد نمود.

او در پاسخ به این سؤال که آیا در کوتاه مدت راهکاری برای بازگرداندن نظم به بازار مرغ وجود دارد، اعلام کرد: وزارت جهاد کشاورزی همیشه این ادعا را داشت که به اندازه مصرف چند ماه کشور را ذخیره نموده و در انبارهایش دارد. اگر این ادعا درست است، باید از این انبار ها احتیاج بازار تأمین گردد و جو روانی فعلی فروکش کند و سپس با حمایت از مرغداران و افزایش جوجه ریزی ظرف چند ماه آینده، فراوری مرغ بار دیگر افزایش پیدا کند.

علاوه براین وزارت صمت در مصوبه ای جدید به گمرک اعلام نموده که واردات 50 هزار تن گوشت مرغ با ارز چهارهزارو 200 تومانی باید در دستور کار قرار گیرد. تا پیش از این، نهاده های طیور برای واحد های مرغداری در فهرست ارز دولتی قرار داشت.

نگرانی تازه مرغ فروشان؛ قیمت پایین تر از مصوب خواهد شد

اگرچه مسئولان امیدوارند که به زودی آرامش به بازار مرغ برگردد و صف های طولانی و همچنین کمبود این بخش از سبد خوراکی مردم به خاتمه برسد، اما حالا مرغداران یک نگرانی تازه دارند. آن ها می گویند فراوری مرغ بالا رفت و نگران کاهش قیمت به زیر نرخ مصوب هستیم.

دراین باره قائم مقام انجمن ملی شرکت های زنجیره ای فراوری گوشت مرغ با بیان اینکه نگران کاهش قیمت مرغ به زیر قیمت مصوب هستیم گفت: میزان فراوری مرغ بالاست و این امکان وجود دارد که ظرف یک تا دو هفته آینده به زیر قیمت مصوب برسد.

علی صابری قائم مقام انجمن ملی شرکت های زنجیره ای فراوری گوشت مرغ در مصاحبه با تسنیم اظهار کرد: تشکیل قرارگاه مرغ برای برطرف مسائل و ایجاد مجموعه منسجم مناسب است و باعث می گردد که استاندار ها بی دلیل جلوی خروج مرغ از استان خود را نگیرند و برای تنظیم بازار خود وزارت جهاد کشاورزی تصمیم واحدی بگیرد.

او اضافه کرد: مشکل بازار مرغ به خاطر عدم اصلاح قیمت مرغ بود و اینکه برای فراورینماینده توجیه مالی وجود نداشت هرچند رقم 24 هزارو 900 تومانی فعلی مرغ نیز دو هزار تومان کمتر از قیمت پیشنهادی انجمن بود، اما اکنون مجادله ای بر سر قیمت وجود ندارد و همه باید یاری نمایند تا بازار مرغ روی آرامش ببیند. قائم مقام انجمن ملی شرکت های زنجیره ای فراوری گوشت مرغ ادامه داد: با توجه به افزایش فراوری حتی این نگرانی وجود دارد که قیمت مرغ در فاصله زمانی یک تا دو هفته آینده به زیر قیمت مصوب خود برسد.

او توضیح داد: به نظر می رسد که نگرانی برای تأمین مرغ مورد احتیاج در ماه مبارک رمضان وجود نداشته باشد، زیرا فراوری بالاست و قیمت ها از نرخ مصوب عدول نمی کند. صابری اظهار کرد: البته به فردای تأمین نهاده های دام و طیور اعتباری نیست و این نگرانی درباره شرایط تأمین آن ها در آینده نیز وجود دارد، اما شرایط تأمین نهاده ها در سه ماه گذشته مناسب بوده است.

وی همچنین درباره اختصاص ارز به واردات نهاده ها اظهار کرد: ارز اختصاصی به واردات نهاده های دامی حذف گردد بهتر است، زیرا دیگر دولت نمی تواند در قیمت گذاری مرغ و واردات نهاده ها دخالت داشته باشد و در این شرایط بازار خود تنظیم می گردد.

صابری در پاسخ به اینکه میزان جوجه ریزی افزایش یافته است گفت: جوجه یک روزه و گوشت مرغ به اندازه کافی است، اما بگیروببند ها و تصمیم گیری جداگانه استانداران باعث به هم ریختن توزیع در بازار می گردد. او گفت: در صورتی که مردم به دلیل نگرانی از مسائل دوباره توزیع اقدام به ذخیره سازی خانگی مرغ ننمایند مسئله ای برای تأمین این محصول نخواهیم داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1572

به "بازار مرغ به آرامش می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مرغ به آرامش می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید