ترافیک 1400 در خیابان اصولگرایی!

به گزارش کولو، تکلیف در جمع اصولگرایان تعیین نیست. در 1400 قطعا با ترافیک نامزد روبه رو خواهیم بود. بعضی از جریان های سنتی از یک سو می خواهند با نامزد مستقل بیایند و از سوی دیگر گفته اند که می خواهند زیر پرچم جامعه روحانیت به وحدت برسند.

ترافیک 1400 در خیابان اصولگرایی!

به گزارش شرق، مثلا دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی گفته است: اینکه این تشکل در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نامزد از خود را داشته باشد، فراوان است، اما معتقدیم دولت آینده برای موفقیت باید دولتی حزبی باشد، نه شخصی. قطعا مقصود او این است که اگر مؤتلفه وارد سازوکار وحدت هم می گردد، اما تمایلش این است که نامزد حزبی آن ها انتخاب گردد. از سوی دیگر جریان های متأخر اصولگرایی هم هنوز تکلیف شان معین نیست.

معلوم نیست که آن ها زیر نظر شورای ائتلاف یا وحدت اصولگرایان جمع می شوند یا بین خودشان هم چند شاخه می شوند به ویژه این خطر هست که جریان جبهه پایداری بخواهد رأسا و با نامزد اختصاصی وارد گود انتخابات 1400 گردد. این در حالی است که تا اکنون چهره های زیادی در جریان اصولگرایی فارغ از اینکه نامزد یا نماینده حزب یا جریانی باشند هم تلویحا یا صراحتا اعلام نامزدی نموده اند.

برخی هم مانند محسن رضایی یا عزت الله ضرغامی از حالا نوای جدایی نواخته اند و ساز ما اصولگرا نیستیم کوک نموده اند! دبیر شورای ائتلاف نیرو های انقلاب، پرویز سروری، درباره مسئله وحدت در بین نیرو های اصولگرا در انتخابات آینده و اینکه گفته می گردد برخلاف فعالیت های جامعه روحانیت مبارز، شورای ائتلاف در نظر دارد که به صورت مستقل وارد انتخابات گردد، به ایلنا گفت: این اتفاق یک موضوع تازه یا عجیبی نیست و در مسائل سیاسی و انتخاباتی معمولا مسبوق به سابقه است. ما در انتخابات گذشته هم شرایطی مشابه این را داشتیم که با برخی از گروه ها در آخرین روز های نزدیک به انتخابات و با صرف زمان زیاد به نتیجه رسیدیم. اکنون هم همین گونه است، تا به امروز جلساتی را با دوستان داشتیم، اما هنوز به جمع بندی نرسیده ایم و به همین دلیل کوشش ما ادامه خواهد داشت، اما همان طورکه در دوره های گذشته هم چنین مواردی نیازمند زمان بیشتر برای بحث، تبادل نظر و دستیابی به یک ائتلاف حداکثری بود، به تحقق این مسئله امیدواریم.

این در حالی است که مشابه همین سخنان را هم سخنگوی جامعه روحانیت گفته است. مشکل جامعه روحانیت که به عنوان تشکلی که دهه 60 و 70 محور سازوکار های انتخاباتی اصولگرایان بود و حرف آخر را می زد این است که نمی خواهد دیگر صرفا یک عضو از جریان وحدت باشد، بلکه می خواهد زعامت اصلی با خودش باشد.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی درباره این گزاره که به نظر می رسد شورای ائتلاف، موضوع جامعه روحانیت را نپذیرفته است و دو گروه شورای وحدت و شورای ائتلاف راه خود را جدا نموده اند، با این حساب چه میزان احتمال می دهید که با جبهه پایداری به نتیجه برسید؟، گفته است: ما در زمان انتخابات مجلس هم در شورای ائتلاف همین فرایند را داشتیم و با جامعه روحانیت بحث های زیادی مطرح و جلسات مختلفی برگزار گردید تا در نهایت به یک جمع بندی در اواخر کار رسیدیم. اکنون هم فرایند کار به همان صورت است، دوستان یک نظراتی دارند که البته این اختلاف نظر ها هم طبیعی است، چون ائتلاف از مجموعه های مختلف تشکیل می گردد و گروه ها و احزاب و شخصیت های مختلف به طور طبیعی دیدگاه های متفاوت دارند، اما هنر شورای ائتلاف در گذشته این بود که توانست همه این جریانات را حول محور پیروزی نیرو های انقلاب تجمیع کند.

او ادامه داد: این مسئله درخصوص جبهه پایداری هم همین طور است، ما برای وحدت کوشش می کنیم، اما هنوز با پایداری وارد بحث نشده ایم، اما با توجه به اینکه دوستان ما در جبهه پایداری هم دیدگاه های مخصوص به خود را دارند، طبیعی است که باید تبادل نظر های زیادی صورت گیرد تا بتوانیم به یک نتیجه مشترک نزدیک شویم.

مشکل اینجاست که بخشی از جریان اصولگرایی هم با سازوکار جامعه روحانیت و هم شورای وحدت و ائتلاف مشکل دارند. مانند جبهه پایداری یا چهره هایی مانند ضرغامی و محسن رضایی که این روز ها در رد اصلاح طلبی و اصولگرایی سخن می گویند.

سال 96 هم این قالیباف بود که بعد از کنار گذاشته شدن از سوی جبهه مردمی نیرو های انقلاب یا همان لیدر جریان اصولگرایی از نواصولگرایی و آتش به اختیار عمل کردن جوانان انقلابی نواصولگرا سخن گفت و اینکه رأس مجموعه تصمیم ساز در اصولگرایی دچار اختلال است.

چهره هایی مانند عزت الله ضرغامی هم در مراحل نخست رأی گیری از نامزد های آن سال کنار گذاشته شده بودند. با این حال جریانی که زمانی جمنا و بعدا شورای ائتلاف یا شورای وحدت را راهبری می کردند مدعی اند که فرایند ها دموکراتیک بوده و خبری از پدرسالاری نیست. دبیر شورای ائتلاف نیرو های انقلاب هم در پاسخ به پرسشی درباره اظهارنظر عزت الله ضرغامی در مراسم روز دانشجو مبنی بر اینکه 1400 انتها عمر پدرخوانده هاست و این اظهارات او ناظر بر گروه های مرجعی است که در انتخابات ها به معرفی کاندیدا اقدام می نمایند، گفته است: من فکر می کنم اگر از آقای ضرغامی سؤال بفرمایید حتما منظور ایشان جریان هایی است که خارج از اسلوب های مشارکتی مردم اقدام به تصمیم گیری می نمایند، شورای ائتلاف اساسا مدلی برای نفی پدرسالاری و تصمیم از بالا به پایین است و من فکر نمی کنم که منظور آقای ضرغامی از پدرسالاری شورای ائتلاف بوده باشد، چراکه شورای ائتلاف خودش جریانی برای گردش نیروی انسانی است، اینکه در شهر تهران 17 جوان وارد مجلس می شوند نشان می دهد که این شورا یک فرایند ضد پدرسالاری را طی نموده است.

مهدی چمران از حلقه اولیه شورای ائتلاف هم گفته بود: روشی که شورای ائتلاف در پیش گرفته روشی است که از دل مردم و خواست آن ها و به نوعی انتخاب از پایین به بالا شروع می گردد. البته عده ای از صاحب نظران نیز نظراتشان را بیان می نمایند، اما اینکه روشی در پیش گرفته گردد که عده ای دور هم بنشینند، کاندیدا انتخاب نمایند و معین تکلیف نمایند که مردم به چه کسی رأی دهند یقینا شورای ائتلاف این راه را در پیش نمی گیرد و در دوره قبل هم در پیش نگرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: kulu.ir شناسه مطلب: 1407

به "ترافیک 1400 در خیابان اصولگرایی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترافیک 1400 در خیابان اصولگرایی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید